Śnieżna pantera

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The snow leopard
powieść,
hunter

Pogrążony w żałobie po śmierci żony, Matthiessen udaje się wraz z biologiem, George'em Schallerem, na wyprawę w Himalaje. Celem wyprawy jest poznanie obyczajów godowych mało znanych błękitnych owiec. Autora jednak bardziej fascynuje tajemnicza, niemal symboliczna, śnieżna pantera.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: materiały wydawnictwa

bradlost | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Książka spodoba się na pewno miłośnikom buddyzmu i krajów dalekiego wschodu (m.in Tybetu), ale dla przeciętnego czytelnika jest zbyt zakorzeniona w tych właśnie klimatach. Mnóstwo tutaj nazw, postaci oraz okolic, z którymi do tej pory większość z nas się nie spotkała. Ten kto nie ma podstawowej wiedzy z dziedziny buddyzmu, szybko się pogubi. To, co miało fascynować, zaczyna szybko nudzić. To, co miało być duchową podróżą w głąb siebie, stało się męczarnią. Książka nie jest zła, tylko po prostu ignoruje zwyczajnego czytelnika, zasypując go nazwami, które nawet ciężko zapamiętać.

Menandros | 2016-09-16
Przeczytana: 2010 rok

Historia podróży dychowo-fizycznych w scenerii Himalajów. Lubię Matthiesena za niezłe opisy przyrody i szczerość w opisywaniu własnych przeżyć.

Lawenda | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 30 maja 2017

Wspaniałe opisy przyrody, zauważenie jej elementów i opisanie ich z poczuciem uważności. czyta się ją wolniutko smakując.

fiolek_2702 | 2017-05-03
tomektos | 2015-12-24
leaf | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015
W drogę z plecakiem

Dla tych, którzy planują wędrówkę z plecakiem i sami nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich droga i dla tych, którzy od zawsze marzą o takiej wyprawie, ale jeszcze się nie zdecydowali jej urzeczywistnić – zestawienie książek o backpackerach. O tych, którzy rzucili wszystko i pojechali gdzieś za cały dobytek mając swój wypchany plecak.

Nie żyje Peter Matthiessen

Peter Matthiessen, wybitny pisarz amerykański, współzałożyciel jednego z najważniejszych anglojęzycznych czasopism literackich, „The Paris Review” i trzykrotny laureat nagrody National Book Award, zmarł 5 kwietnia w wieku 86 lat.