Czad. W poszukiwaniu straconego...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dygresje
agata7531

Trzydziestoletni pracownik korporacji, wykończony nieustanną szermierką z kalendarzem i osaczającym go ze wszystkich stron bezsensem codzienności, postanawia udać się w samotną podróż na Saharę, znanej mu jedynie z telewizyjnych programów podróżniczych. Decydując się na wyprawę do Republiki Czadu, nie wie, że podróż zmusi go do konfrontacji z przeszłością, własnymi lękami i złudzeniami. Szukając odpowiedzi na pytania o sens bytu i znaczenie czasu, odnajdzie on znacznie więcej, ponieważ wyprawa w głąb Czarnego Lądu jest tak naprawdę podróżą w głąb samego siebie. Pełną pułapek, splotów pozornie przypadkowych zdarzeń i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Akcja zaczyna się szeregiem niefortunnych zdarzeń. Turbulencje. Trzy podejścia do lądowania w Trypolisie, kosztowne problemy z wizą. Najgorsza niespodzianka czeka bohatera jednak tuż przed upragnionym odpoczynkiem w hotelu — wściekła za jego nagłą dezercję i liczne romanse żona, wypłaca z konta wszystkie pieniądze. Od tej chwili musi przeżyć za osiemdziesiąt dolarów, które pozostały mu w kieszeni.

źródło opisu: http://www.dygresje.pl

źródło okładki: http://dygresje.pl/

zet | 2016-12-04

Polecam tą książkę wszystkim, którzy podróżują w głąb siebie. Autor zabiera czytelnika w taką właśnie podróż. Ta książka to swego rodzaju katharsis i spotkanie z prawdą o sobie samym. Podziwiam autora za odwagę i szczerość. Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach się zatrzymać a ta książka nam to umożliwia. W gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami gdyż jesteśmy po prostu ludźmi. Dopiero odarci ze wszystkiego, co zapewnia nam złudne poczucie bezpieczeństwa, jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, przed czym tak strasznie uciekamy, do własnego wnętrza.

Robert Frączek | 2016-12-27
Przeczytana: 16 listopada 2016

Niedawno ten tytuł znalazł się w zestawieniach Michała Nogasia jako książka dnia, więc to niezła rekomendacja, a ja przypomniałem sobie, że odkładam już dość długo napisanie o niej, nie bardzo wiedząc co napisać. "Czad. W poszukiwaniu straconego", w równym stopniu mnie irytował, jak i fascynował. Przecież tak lubię reportaże, ale tu nie mamy do czynienia z niczym, co wpisywało się w jakieś znane schematy. W równym stopniu to opowieść o podróży do Afryki, jak i o podróży wgłąb siebie. Wyprawa w nieznane, rzucenie się na głęboką wodę, najpierw jeszcze w kamizelce ratunkowej, ale potem już kompletnie bez żadnego zabezpieczenia. Dzięki przypadkowi, nie dla ciebie wędrowcze wygodne hotele, knajpy, przemierzanie tras po kraju z wypchanym portfelem. Nie masz nic. I z tego powodu jesteś zdany na łaskę i niełaskę. Na śmieszność. Na to, że musisz prosić o pomoc. Występujesz w roli tego, który potrzebuje wsparcia, choć ci, którzy mu go udzielają, nie mają prawie nic.

Autor porzuca niezłą...

Bartek | 2017-04-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Wartościowa książka, którą czyta się ciągiem nie mogąc się oderwać. Historia przede wszystkim ludzka. Świetnie wyważony podział - opisy, akcja, wewnętrzne rozmyślania, a wszystko ani nie za długie, ani nie za krótkie - tam gdzie trzeba. Przy tym rozbrajająca w licznych metaforach wyobraźnia autora :) Świetny, prawdziwy i szczery obraz ludzkiego wnętrza w obliczu rozmaitych sytuacji i problemów. No i świetnie zarysowany obraz różnic kulturowych, sięgających dalej niż pozornie mogłoby się wydawać. Wybudza z ignorancji. Polecam :)

CzaCzytac | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Czasami kiedy się wkurzę, na pracę, na ludzi, na kota, na mieszkanie, czy na Polskę, wtedy przemyka mi po głowie taka myśl; „olej to! rzuć wszystko! wiej! i wyjedź”! Wyjedź sprzedawać muszle na Bora Bora! Bo dlaczego, cholera, nie? Jednak, po przeczytaniu Czadu, następnym razem, gdy taka myśl zacznie mi gdzieś, pod tą moją szaloną czupryną kiełkować, zduszę ją w zarodku. Spytacie czemu? Cóż, bo takie podróże to nie tylko nowe miejsca… to także prawda o nas samych…

Nie wiem ile w książce jest prawdy o autorze, szukałam, szperałam ale sam pan Milcarz wspomniał w wywiadzie, że nie chce odkrywać za dużo, pozostaje nam więc, jedynie snuć domysły i zastanawiać się ile w tym wszystkim fikcji a ile prawdziwych zdarzeń. A wydarzyło się wiele.

Ale, ale zacznijmy od początku. Książka jest o facecie, który rzuca wszystko, pracę, dom, żonę, przyjaciół i wyrusza na wyprawę do Republiki Czadu. Po pierwszych problemach, samolotowych, paszportowo- wizowych i wylądowaniu na miejscu, okazuję się,...

Sarna | 2017-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Z całego serca polecam! Bardzo ciekawa książka! Znam osobiście jej autora- spotkania z nim to dopiero frajda! Rewelacyjnie opowiada o swoich podróżach!

a_nastazja | 2017-05-23

Znam autora osobiście. Arun, to człowiek, który ma wielką pasję, czerpie z życia wszystko, co daje mu szczęście. Zawsze ceniłam jego podejście do życia, sposób w jaki opisywał świat, swoje podróże. Kiedy czyta się książkę, to tak samo, jakby słuchało się opowieści na żywo. Polecam gorąco!

Danuś | 2018-10-24
Przeczytana: 09 października 2018