Syn królowej Tamar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Łaszariela / ლაშარელა / Lašarela
literatura faktu
Anna

„Syn królowej Tamar. Kronika gruzińska z XIII w.” – to pierwsza część dylogii historycznej (druga jej część, pt. „Długa noc”, ukazała się w Polsce w 1974 r.) stanowiąca swoisty prolog do „długiej nocy” najazdu Mongołów. Łuna bliskich pożarów rzuca złowieszcze odblaski na losy bohaterów powieści. Kronikę Grigoła Abaszydze cechuje wnikliwość i szeroka skala spojrzenia – wynik dokładnej znajomości złożonej i trudnej historii Gruzji.
Powieść historyczna gruzińskiego prozaika Grigoła Abaszydze „Syn królowej Tamar. Kronika gruzińska z XIII w.” oparta jest na bogatym i mało znanym materiale. Jej trzon to tragiczny konflikt króla z narodem w okresie, kiedy okrucieństwo feudałów osiągnęło swoje apogeum, lud zaś żył iluzoryczną nadzieją na przywrócenie sprawiedliwości. Była to końcowa faza gruzińskiego Odrodzenia, w której poezja i sztuka przeżywały ostatni wzlot.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

EmaxDomina | 2013-10-03
Przeczytana: grudzień 2002

Łasza syn królowej Tamar wstępuje na tron i z tym związane są ogromne nadzieje w skonfliktowanym kraju, gdzie chrześcijaństwo nie jest dostatecznie umocnione. Akcja dzieje się w okresie najazdu Dżungis-Chana. Główną oś ksiązki stanowią intrygi dworskie i wątek romansowy z odebraną najwierniejszemu słudze żoną.
Literatura przyjemna i pożyteczna – warto wiedzieć, że Dżyngis-Chan nie przeszedł spacerkiem przez Azję, tylko po drodze musiał pokonać cywilizowane państwa, z których jednym była Gruzja. Książka wydana w Moskwie w 1970 roku nie mogła nie zawierać refleksji nad zgnilizną moralną możnowładców – na szczęście niezbyt natrętnie.

Leszczu | 2015-11-11

Jakkolwiek nie przepadam za książkami mocno osadzonymi w realiach historycznych - zwłaszcza tych odległych - tak tę pozycję oceniam stosunkowo dobrze. Oczywiście, razi w pewien sposób historyzm, głównie wypowiedzi, co prawda w jakiś tam sposób oddający sposób myślenia o tych czasach sprzed pół wieku, ale też oddający pewien prezentyzm ówczesnych realiów gruzińskich. Odsuwając jednak na bok ideologię i moralizatorstwo, czyta się całkiem sprawnie. No i przedstawia kawałek historii kawałka świata nieznanego na ogół polskiemu czytelnikowi - choć odpowiednio przefiltrowanej przez zamysły autora.

Anna | 2010-04-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2010

Autor moim zdaniem inspiruje się twórczością Henryka Sienkiewicza. Widać tutaj tą samą poetykę.

Lynnka | 2011-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Książka miejscami przypomina Sienkiewiczowską trylogię, chociaż moim zdaniem fragmenty czysto historyczne wypadają trochę nudnawo. Zdecydowanie lepiej czyta się te fragmenty dotyczące zwykłych bohaterów niż opisy bitew.

Tomek | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

Niestety książka nie przypadła mi do gustu - fragmentami jest po prostu nudna (opisy i jeszcze raz opisy). I ten język - bardzo wzniosły i oficjalny.

ghandzia75 | 2017-02-24
Przeczytana: 05 marca 2017