W kraju rzeczy ostatnich

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
In The Country Of Last Things
pablo

Relacja Anny Blume z odrealnionego miasta-państwa gdzieś z początków przyszłego tysiąclecia wprowadza nas w koszmar fizycznego i duchowego upodlenia, beznadziejności. "Luksusem" jest możliwość zaplanowania własnej śmierci. Elektrowniami miasta są krematoria zwłok ludzi zmarłych z głodu i wycieńczenia; surowcem energetycznym tej skazanej na zagładę społeczności są także ludzkie ekskrementy; zbierający je "fekaliści" mają status urzędników państwowych. Annie udaje się utrzymać przy życiu i zachować godność dzięki wierze w wartość i moc słowa.

Marcin Polański | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Powieść nasączona klimatem depresji i beznadziei w stopniu graniczącym z poziomem tolerancji przeciętnego czytelnika. Jednocześnie po jej przeczytaniu poczułem przypływ pozytywnych emocji i zupełnie absurdalnego poczucia, jakoby człowiek dążący do celu był w stanie udźwignąć wielki ciężar. Pod warunkiem, że ma to szczęście spotkać na swej drodze podobnych do siebie.

mart | 2013-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Akcja powieści rozgrywa się w tajemniczym Mieście. Jego tajemnica polega na tym, że tak naprawdę nie wiadomo o nim nic konkretnego – gdzie się mieści, z kim walczy, co mu zagraża, a przede wszystkim - co doprowadziło do tak dramatycznej sytuacji. Przedstawiona jest za to bardzo dokładnie sytuacja panująca w Mieście – głód, beznadzieja, brak wiary w lepsze jutro, brak wiary w człowieka, okrucieństwo, zanikanie ludzkich odruchów, walka o przetrwanie, walka o śmierć. Przedstawiony został podział klasowy społeczeństwa oraz ogromne, bardzo radykalne rozwarstwienie pomiędzy poszczególnymi klasami. Autor przedstawił też w sposób bardzo karykaturalny władze Miasta – skrajnie despotyczne, nie zważające na dobro obywateli, żerujące na pracy najmniejszych, wydające często absurdalne i nieprzemyślane decyzje.
Całej powieści towarzyszy niesamowity klimat - autor poprzez kolejne kartki wręcz przekazuje czytelnikowi negatywne emocje, lęk, poczucie braku sensu – emocje te przytłaczają aż do...

Jola | 2015-05-18
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 18 maja 2015

Czytanie tej książki jest niezwykłe. Przeraża każde słowo, ale przy okazji tak wciąga, że nie chce się przestać czytać. Ja nie mogłam przez nią spać, bo co zamknęłam oczy, to wpadałam w to straszne miasto i stawałam się Anną Blume.

szpulla | 2016-03-31

Postapokalipsa, choć nie aż tak skrajna, jak u McCarthy’ego. W Mieście jest ciężko, ale przynajmniej są jacyś ludzie, niektórzy nawet dobrzy; są możliwości wyboru; są momenty szczęścia (zwykle zwiastują kłopoty, ale dobre i co).

Jak każda wizja tego typu wzbudza jednocześnie lęk przed przyszłością ludzkości, jak i niezdrową fascynację zredukowaniem istoty człowieczeństwa do podstawowych potrzeb. Myślę, że od czasu do czasu bodziec do takich refleksji nie zaszkodzi.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Książka jest w formie pamiętnika, którego pisze Anna Blum szukająca swojego zaginionego brata. Choć być może jest to list? Pieron wie...

W każdym razie akcja jest w gruncie rzeczy ciekawa i dynamiczna, jest dużo zwrotów akcji i interesujących motywów, jednak fragmenty te bywają poprzedzielane długimi opisami i uzewnetrznianiem się głównej bohaterki. Ogólnie oceniam tekst dobrze i polecam go jako dobrego przedstawiciela gatunku postapokalipsy.

mikozul | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Obce ciała
Przeczytana: 07 września 2014

Interesująca antyutopia – a przy tym trochę „Tworki” Bieńczyka, trochę „Sny i kamienie” Tulli

Klara | 2016-12-02
barbaraniechcic | 2016-11-25