Mój Irak

Seria: Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wojna, irak
literatura faktu

Krok po kroku poznajemy Irak oczami żołnierza. Te spostrzeżenia, na szczęście spoza bazy, czynią książkę niezwykle autentyczną. Dzięki nim czujemy klimat i atmosferę Iraku w czasie chaosu i bezprawia.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

"Mój Irak" to bardzo osobiste, pisane w formie dziennika, wspomnienia polskiego oficera pełniącego służbę podczas pierwszej tury Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (PKW Irak).
Wojciech Hajnus – już wtedy oficer starszy (nie jestem w stanie ustalić – czy jeszcze major czy już podpułkownik) jest dziennikarzem wojskowym. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z typowym „pierdzistołkiem”. To doświadczony dowódca liniowy, który służył m.in. w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej.
Government Support Team (GST) czyli Grupy Wsparcia Władz Prowincji w Karbali miały za zadanie nadzorować projekty mające, po pierwsze ułatwiać życie Irakijczykom, po drugie i nie mniej istotne – pokazać mieszkańcom, że okupanci (a nimi faktycznie byliśmy) nie są tacy źli.
Jako specjalista od mediów Wojciech Hajnus na miejscu musiał się zająć… projektami strukturalnymi związanymi z telekomunikacją :-D
Autor opisuje kolejne etapy swoich przygotowań do wyjazdu na misję – pierwszą misję bojową, udającą się...

madziusia | 2013-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2013

„Mój Irak” to kolejna w ostatnim czasie książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Daleka od medialnego szumu i promocji okazała się lekturą bogatą w treść i towarzyszące jej emocje. Wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w ramach serii „Człowiek poznaje świat” stanowi zapis wspomnień autora z pobytu na misji pokojowej w Iraku w 2003 roku, podczas pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Wojciech Hajnus podczas misji pełnił służbę na stanowisku specjalisty ds. telekomunikacji i mediów w GST (Governorate Support Team), Grupie Wsparcia Władz Prowincji w Karbali.

Książka została podzielona przez autora na dwie główne części. Pierwsza z nich to relacja z pobytu w Iraku, utrzymana w formie dziennika. Styl jakim posługuje się uczestnik misji pokojowej jest zwięzły, miejscami dobitny, co dodaje realizmu relacji z obszaru ogarniętego wojną. W swoich wspomnieniach autor ukazuje trudy aklimatyzacji polskiej misji pokojowej. Zwraca uwagę na organizację, a w zasadzie dezorganizację...

MaRs1988 | 2012-04-05

Bardzo dobra książka napisana w formie pamiętnika polskiego żołnierza. Ukazuje codzienne życie i problemy z jakimi borykają się żołnierze na misjach na bliskim wschodzie. Autor niczego w niej nie idealizuje i dość obiektywnie przedstawił realia Iraku zniszczonego wojną. Ładnie wydana, zawiera ciekawe zdjęcia i napisana przystępnym językiem. Polecam:)

DziadekDoOrzechów | 2015-07-24
Przeczytana: 10 lipca 2015

Wojciech Hajnus zyskał mój szacunek ze względu na bezpardonowy styl opisywania realiów funkcjonowania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Autor prowadząc codzienne zapiski przedstawia swoje losy, nie ukrywając przy tym wszelkich absurdów i wad "zabetonowanego" wojska. Czytając "Mój Irak" poznamy niewygodne fakty z czasów naszej aktywności militarnej w Iraku i dowiemy się jak bardzo dowódcy lekceważyli bezpieczeństwo i potrzeby liniowych żołnierzy. Ponadto poczytamy o specyfice życia w Iraku i wielu aspektach związanych z tamtejszą kulturą.
Pozycja ciekawa, tematyka kapitalna, lecz sam styl pisarski nie wzbudza mojego zachwytu. Niemniej jednak jest to dobre źródło wiedzy o Iraku i roli Polski w odbudowie tego kraju.

skun | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Bardzo dobra książka ukazująca Irak w okresie wojennym oczami trzeźwo myślącego wojskowego. Wojciech Hajnus bezpośrednio, bez "owijania w bawełnę" i czasem dość ostrym językiem opisuje jak tak naprawę wyglądały polskie misje. Nie boi się wytykać błędów polskiej armii, a także głupoty czy też bezmyślności niektórych dowódców. Wciągająca lektura, którą każdemu można polecić. Jedynym najsłabszym elementem tej książki to fotografie, które są dość słabej jakości i o niskiej wartości przekazu, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to książka podróżnicza tylko wspomnienia z dołączonymi zdjęciami pamiątkowymi.

Lena | 2012-09-04
Przeczytana: 04 września 2012

Bardzo, bardzo się cieszę, że natrafiłam na tę książkę. Początkowo trochę trudno nadążyć za tekstem z powodu nagromadzenia wojskowych skrótów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo pożyteczna lektura. Nigdy nie byłam zwolenniczką wojen. Teraz wiem, że nigdy nią nie będę. Wspomnienia tego Pana poruszają, wywołują gorzkie niestety emocje. Smutek, że świat jest tak urządzony. Ta książka nie jest godna polecenia. To absolutny "must read" każdego, kogo choć trochę interesuje nasz świat współczesny. Ot co :).

Izabela | 2012-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2012

Sama chyba nigdy bym nie sięgnęła po tą pozycję w księgarni, bo w ogóle nie interesuje mnie tematyka wojenna. Ale pożyczono mi ją do przeczytania i nie żałuję. Fakt, że trudno czasami się połapać w terminologii wojskowej, skrótów, jakie autor opisuje. Ale już w trakcie pisania widzimy, że wspomnienia są prawdziwe, pozbawione słodzenia... Żołnierz na misji daleko od domu wśród ludzi, którzy nie wiadomo w którym momencie mogą stać się wrogami. A właściwie cały czas są nimi jak okazuje się na końcu książki. Inna mentalność, kultura, nastawienie do okupantów, jakimi są również Polacy. Mimo braków w wyposażeniu, dezorganizacji, braku wsparcia ze strony własnego dowództwa, udaje się stworzyć projekt odbudowy łączności, mediów w okupowanym kraju. Mimo tęsknotą za krajem, przede wszystkim za rodziną polski żołnierz potrafi i chce pomóc ludziom, którzy tak naprawdę mimo okazywanej życzliwości są wrogo nastawieni...

Nina | 2012-08-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

Nie jest łatwo przebrnąć przez tą książkę. Fachowe nazwy jednostek, sprzętu, etc. spowalniają czytanie tekstu, przez który normalnie można by przelecieć tylko wzrokiem. Poza tym styl autora nie jest zachwycający. Właściwie jest nijaki, zwyczajny. Jednak są to wspomnienia, dlatego nie oczekiwałam, że będą one miały jakąś wybitną formę.

Poznanie życia żołnierza będącego w Iraku skłania do kolejnych przemyśleń nas sensem tej misji, nad trudami życia w tym miejscu oraz nad organizacją (lub raczej dezorganizacją) oddziałów polskich tam wysłanych. Barwne fotografie (choć niekiedy zaskakuje z czym ludzie potrafią robić sobie zdjęcia…) urozmaicają zapoznawanie się z faktami.

Generalnie rzecz biorąc książka jest wartościowa, chociaż trzeba się z nią zapoznawać uważnie i ostrożnie zastanawiać nad przyswojoną treścią. Dodatkowo pozwala rozumieć sytuację żołnierzy polskich w Iraku jak i sam konflikt. Chociaż nie jest zachwycająca i jak na wspomnienia czasami nudnawa. Polecam, choć z...

elviiis | 2012-10-17

Dobra, choć bez rewelacji. Jak zauważyli inni użytkownicy, w książce występuje dużo skrótów i nazw wojskowych, a styl jest zwięzły i oszczędny. Jednak autor swoją szczerością połączoną z humorystycznym sarkazmem naprawdę mnie urzekł. Największym atutem tej książki jest krytyka zarówno wojskowych i polityków, jak i samej wojny. Rozgoryczony, opisuje rzeczy, o których głośno nie mówiło się w mediach. Warto przeczytać.

USAGI | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Bardziej odmienne niż mogłoby się wydawać spojrzenie na służbę w wojsku.