Rowerem do Indii

Wydawnictwo: Libra
Moniasia

Spontaniczny wypad rowerem do Indii przez Ukrainę, Turcję, Iran, Pakistan ? bez drobiazgowych planów, przygotowań, wiedzy i środków finansowych ? stał się podstawą do odmalowania krajów Bliskiego (i dalszego) Wschodu z perspektywy przemierzającego je samotnie rowerzysty. Relacja ? poprzez spojrzenie na życie napotykanych po drodze zwykłych ludzi ? rewiduje utarte przez media poglądy na temat krajów muzułmańskich i otwiera oczy na współczesne Indie. Trudne do uchwycenia skądinąd niż z roweru obrazy przedstawiają życie codzienne mało uczęszczanych, nieznanych miejsc, a także przeraźliwie ogromnych i ruchliwych metropolii. Książka jest jednocześnie zapisem osobistych przeżyć i codziennych zmagań z rzeczywistością, pokazuje, czym jest ambicja w obliczu potęgi natury i ludzkich słabości. Ze wstępu Dzięki poznawaniu przyjaznej różnorodności świata człowiek może pozbyć się niepokoju, jaki budzi zamknięcie w kreowanej przez media quasi-rzeczywistości fobii i przesądów, podsycanych dla uzasadnienia brudnych interesów agresywnych mocarstw, dążących przemocą do zmonopolizowania władzy na światem. Podróż wszak daje możliwość poznawania świata osobiście, bez pośrednictwa skorumpowanych tłumaczy i twórców iluzji, oraz stwarza okazję nauki o jego prawdziwej naturze. Współcześni nomadzi wyrażają czynną chęć kontemplacji wszystkiego, co ich otacza. W rytmie przemierzanych dystansów, w harmonii z przyrodą, oglądany świat napełnia energią i inspiruje. Wędrówka pomaga zrozumieć inność, której nieskończone spektrum wypełnia wnętrza bliskich i odległych kontynentów. Kiedyś ludzie zwykle wędrowali, by szukać lepszych warunków życia, dziś często wyruszają w podróż, by odnaleźć zagubioną pośród małych spraw codzienności duchowość, zrewitalizować skarłowaciałą od kolekcjonowania materialnych dóbr duszę. Książka napisana jest w formie dziennika, na podstawie listów do przyjaciół i bliskich oraz notatek, jakie sporządzałem w czasie wyprawy. Dzień po dniu starałem się utrwalić to, co zobaczyłem i doznałem w odwiedzanych miejscach. Notowałem dane na temat bezpieczeństwa i utrudnień, jakich można się spodziewać w poszczególnych krajach. Starałem się też opisywać niepowtarzalny charakter mijanych miejsc ? przyrodę, architekturę i ludzi, z jakimi miałem do czynienia. Uważam, że wyprawa jest tym ciekawsza, im więcej jest do odkrywania. Oczywiście wiedza na temat miejsc, jakie zamierza się odwiedzić, bardzo pomaga, niemniej własne, niezmącone cudzymi interpretacjami spojrzenie na odkrywane miejsca jest równie cenne, a może cenniejsze. Zwiedzanie legendarnych zabytków może być fascynujące. Są jednak ogromne przestrzenie, które kryją nieskończoność zapomnianych bądź nieznanych miejsc. Nabierają one nowej niezwykłej jakości, gdy obserwuje się je w czasie jazdy rowerem. Takiej percepcji, otwartej na inność, czystej i niezakłócającej obserwowanej rzeczywistości, życzę każdemu w podróży ? dziękując za nią spotkanym ludziom, zwierzętom, roślinom i wszystkiemu pod słońcem.

Przykład książki, która rozbudza marzenia. Lekko napisany dziennik - na łopatki nie powala. Jednak w końcu znalazłam książkę (podróżniczą), w której nie czuję niedosytu w kwestii zdjęć. Jest ich mnóstwo, ale ich u mnie nigdy za dużo. Podejście autora do tej przygody wychodzi w tekście. Autor opisuje tylko to, co przeżywa, nie przeciwstawia tego zdobytej przed wyjazdem wiedzy na temat odwiedzanych krajów. Postanowił wyjechać z czystą kartką, co w sumie nie wyszło na złe.

Świetna pozycja dla pobudzenia wyobraźni oraz dla zapalonych rowerzystów, którzy myślą o podobnym przedsięwzięciu.

kingagaja | 2017-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 września 2017

“Rowerem do Indii” to relacja z podróży rowerem przez Ukrainę, Turcję, Iran, Pakistan, Nepal i Indie. Autorem tego dziennika jest Adam Chałupski, młody chłopak, architekt z Rzeszowa.
To, co mnie osobiście zachwyca w tej książce to duża odwaga, liczne i szczegółowe opisy miejsc, budynków i kultur oraz zdjęcia. To chyba pierwsza książka podróżnicza, która zaspokoiła mój niedosyt jeśli chodzi o fotografie z wyprawy. Zdjęć pokazujących prawdziwe oblicze dalekich miejsc nigdy za wiele.
Ogromnym plusem jest brak nadęcia. Miejsca, ludzie i ich zachowania są przez Adama opisane w bardzo pozytywny sposób, pokazując, że to coś normalnego, tam tak jest. Czasami wkurza się, że lokalni mieszkańcy za bardzo się nim interesują i że zatrzymują go na pogaduszki, ale rozumie, że samotnie podróżujący człowiek z zachodu jest tu rzadkością. To, co piękne to świadomość, że autor nie stawia się na lepszej pozycji w stosunku do miejscowych. Wszystkich traktuje na równi i sam jest równy innym. Piękna...

Igor | 2018-02-08
Na półkach: Przeczytane, Podróże

Lekka i szybka do czytania. Dużo zdjęć rewanżuje niedosyt informacji o przemierzanych obszarach. Autor za dużo rozczula się o swoim rowerze. Po usunięciu zdjęć i teksów o problemach z rowerem z 300-stu stronicowej książki wyszłaby książeczka o 100 stronach.

Monaa_a | 2012-08-15

Dla wielbicieli Azji, Orientu, Bliskiego Wschodu ale także kulturoznawstwa i turystyki:) Książka ciekawie i z pasją napisana.

zakia | 2012-01-01
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Ksiazka opisuje fascynujaca podroz. Adam opisuje przygody bez nadecia i nadmiernego rozdmuchiwania wydarzen, czasem jakby wrecz mimochodem. Ksiazke polecam, aczkolwiek nie byla to lektura ktora mnie calkowicie wciagnela. Zbyt wiele dla mnie, jako osoby nie podrozujacej rowerem, opisow drog i warunkow pogodowych (wialo/nie wialo, z gorki/pod gorke itp) oraz opisow lokalnej architektury (autor jest architektem:) - jednak pozostale fragmenty dotyczace interakcji z lokalnymi ludzmi, spostrzezen na temat kultury - bardzo ciekawe. Bardzo na plus jest odczywalne w tekstach pozytywne spojrzenie na swiat i ludzi autora, jak i brak checi zaimponowania, co niestety w niektorych ksiazkach podrozniczych sie zdarza nader czesto.

Hania | 2013-01-11

Książkę czytałam na urlopie i pamiętam, że dzięki ciekawym opisom bardzo wczułam się w klimat opisywanych miejsc. Do tego stopnia, że w dniu, kiedy skończyłam ją czytać, wybrałam się do knajpki z indyjskim jedzeniem, żeby poczuć Indie jeszcze mocniej :)

Beata Kaczmarek | 2013-10-29
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek podróżniczych. Może jest lepsza niż Wojciechowska, ale nie wybitna. Dobra książka, którą czyta szybko.

pasjonatka | 2016-08-03
fifi | 2016-05-21