Orlęta Warszawy

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Opis wydawcy książki:Organizacja Orląt Związku Strzeleckiego utworzona została w 1933 r. na wzór Orląt Lwowskich. Jej zadaniem było kształtowanie wśród mlodzieży postaw patriotycznych, gotowości do obrony Ojczyzny, pracy dla Państwa Polskiego. Na tle ogólnopolskich dziejów tej organizacji Autor po raz pierwszy w polskiej historiografii szczegółowo przedstawił historię Orląt Warszawy. Opisał m.in. jej strukturę organizacyjną, liczebność, umundurowanie, cele ideowe, formy działalności wychowawczej i szkoleniowej. Omówił udział Orląt w walce o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej - różnorodne formy uczestnictwa w wojennej konspiracji i Powstaniu Warszawskim, poświęcenie oraz zaangażowanie w walce z Niemcami. Książka zawiera ponad czterysta not biograficznych Orląt, opracowanych na podstawie dostępnych źródeł archiwalnych i relacji świadków oraz wiele unikatowych fotografii.

książek: 1909
DigitalNord | 2016-01-08