Życie Ewangelią

Seria: Świadkowie
Wydawnictwo: Znak
religia
Snoopy

Książka księdza Jana Ziei i Jacka Moskwy pokazuje, że we współczesnym świecie nadal możemy spotykać świętych. "Życie Ewangelią" to wznowienie wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Jacka Moskwę z niezwykłym człowiekiem. Ksiądz Jan Zieja nie doszedł nigdy do żadnych kościelnych stanowisk, a mimo to był jednym z najbardziej cenionych duszpasterzy i największych autorytetów moralnych swoich...

"Życie Ewangelią" to wznowienie wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Jacka Moskwę z niezwykłym człowiekiem. Ksiądz Jan Zieja nie doszedł nigdy do żadnych kościelnych stanowisk, a mimo to był jednym z najbardziej cenionych duszpasterzy i największych autorytetów moralnych swoich czasów. Był kapłanem, który całym swoim życiem realizował ideały ewangeliczne, czyli prawdę, miłość i ubóstwo.

W rozmowach opowiada o dzieciństwie spędzonym we wsi Osse, o tym, jak po studiach w Warszawie pracował na Polesiu, zakładając Uniwersytety Ludowe i prowadząc akcje charytatywne. Mówi o dwóch pieszych pielgrzymkach do Rzymu, o swoim uwielbieniu dla Gandhiego i jego pacyfizmu. Tłumaczy, dlaczego mimo to był krótko kapelanem wojskowym, a podczas wojny - kapelanem Szarych Szeregów i Komendy Głównej AK. Z książki można dowiedzieć się także, że ratował Żydów, po wojnie był związany z Zakładem dla Niewidomych w Laskach, głosił na Jasnej Górze rekolekcje dla Episkopatu, w tym dla Karola Wojtyły. Przed wojną studiował judaistykę, po wojnie zaś nauczył się szwedzkiego tylko po to, by przełożyć na polski Drogowskazy Daga Hammarskjölda. W latach 70. został jednym z pierwszych członków Komitetu Ochrony Robotników. Rozmowy uzupełnia kalendarium życia księdza Ziei oraz świadectwa osób, które go znały, m.in. Jacka Kuronia, Adama Michnika, Władysława Bartoszewskiego i wielu innych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Anna | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WB 2
Przeczytana: 1997 rok

Niezależnie czy ktoś jest wierzący czy niewierzący powinien po tę książkę sięgnąć szczególnie dziś. Ksiądz Jan Zieja, człowiek legenda, "Prorok" jak go nazwał Paweł Woldan w swoim filmie biograficznym, to postać wyjątkowa. Spisany przez Jacka Moskwę wywiad rzeka z sędziwym już duchownym pozwala nam prześledzić ponad 80 lat życia Jana Ziei na tle trudnej historii Polski. Duchowny, działacz społeczny, tłumacz, publicysta i pisarz religijny, żołnierz wojny roku 1920, obrony z września 1939 r., kapelan Szarych Szeregów i AK (ps. Wojciech, Rybak), uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz opozycji demokratycznej w PRL, podpułkownik WP, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR" a przede wszystkim wspaniały człowiek, który naprawdę potrafił żyć Ewangelią. Wracam do tej książki ciągle.

Miśka | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Niezwykły człowiek i kapłan. Całe swe życie podporządkował Ewangelii i Miłości do bliźniego. Niezłomny piewca pokoju, często bywał nierozumiany przez innych duchownych, ale zwykle był szanowany i kochany przez ludzi.

Mr_BC | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Święty człowiek!

Ks. Zieja to ascetyczny posąg magnetycznie przyciągający tych których spotkał na swojej drodze poprzez prawdziwą świętość swojej postawy i wypowiedzianego słowa. Słowa zawsze pełnego mądrości i ewangelicznego dobra. Żył Ewangelią i to dosłownie, dlatego preferował niezłomny nonkonformizm poprzez ubóstwo oraz pomaganie słabszym. Wędrujemy przez ten święty żywot wraz z XX wieczną historią Polski zaczynając od m.in.: dzieciństwa, pieszej pielgrzymki do Rzymu bez paszportu, działalność w ośrodku dla niewidomych w Laskach, działalność w czasie wojny, powstania warszawskiego, w czasach PRL, w czasach wspierania KORu i Solidarności.

Dowiedziałem się też takich ciekawostek: jaki był motyw nauczenia się języka szwedzkiego przez ks Zieje... a więc jaki był powód przetłumaczenia jednej z moich ulubionych książek "Drogowskazy" byłego sekretarza ONZ Daga Hammarskjölda oraz dlaczego ks. Zieja chciał dołączyć do Mahatmy Ghandiego.

Przytoczę jeszcze dwa znamienne fragmenty z...

Trithemius | 2016-07-08
Andrzej | 2014-09-10