Tajemnice konklawe 1978

Znak
2018-10-03
2018-10-03
Konklawe 1978 Jan Paweł II

Ani to książka o konklawe ani o tajemnicach. Zero ciekawostek, przytoczone kilka faktów, które są powszechnie znane. Na pewno nie wnosi nic nowego do wiedzy i zaspokojenia ciekawości tajemnicą konklawe. O samym 78 roku dosłownie kilka pobieżnych stron. Wypowiedzi świadków, którzy mieli pokazać ów tajemnice to bardziej ich biogramy niż przytoczenie zakulisowych faktów. Jak dla mnie zero refleksji po przeczytaniu książki i raczej bez rekomendacji do czytania.

Bardzo dobra książka. Sięga dość daleko w historii wyborów Papieży. Pokazuje kościół z drugiej strony, prezentuje stronnictwa, wpływ papieża na kierunek rozwoju nauczania. Jedyne czego nie zdradza to, wbrew tytułowi, tajemnic z konklawe.
Polecam dla zainteresowanych tematem. Innych może zniechęcić spora grupa przewijających się nazwisk, a także cytatów filozoficznych i doktrynalnych.

KULISY KONKLAWE 1978

Konklawe to zdecydowanie jedna z bardziej intrygujących wydarzeń religijnych, jakie istnieją. Z jednej strony każdy doskonale wie czemu służy i – z licznych dostępnych szerokiemu gronu odbiorców opracowań – wie jak przebiega, z drugiej jednaj odbywa się pod kluczem i tylko biorący w niej udział kardynałowie wiedzą tak naprawdę co wówczas się dzieje. A to, jak widomo rozpala wyobraźnię, tym bardziej, że – jak pokazuje historia – wydarzenia, do jakich dochodziło podczas wyborów nowego papieża, potrafiły przybrać nieoczekiwany, czasem zabawny, czasem szokujący obrót. Ta książka opowiada jednak o rzeczach pozornie mniej ciekawych, bo nie tak poruszających. A jednak, tajemnicza otoczka i zgłębienie szczegółów wyboru papieża sprawiają, że to nie tylko wciągająca i intrygująca, ale przy okazji kompleksowo podchodząca do tematyki i przekazująca fakty w przystępny sposób lektura.

Jest rok 1978. 6 sierpnia w letnim pałacu Castel Gandolfo pod Rzymem umiera papież Paweł VI. Niespełna trzy tygodnie później zbiera się konklawe, które ma wybrać jego następcę. Obrady i głosowania trwają krótko. W ciągu zaledwie dwóch dni, w czwartym głosowaniu, nowym papieżem zostaje Albino Luciano, patriarcha Wenecji, który na pamiątkę swoich poprzedników przybiera imię Jana Pawła I. Koniec? Nowy papież zaczyna działać, zajmuje się między innymi powiazaniami banków watykańskich z nieuczciwymi bankierami. 28 września 1978, ledwie miesiąc po wyborze, Jan Paweł I zostaje znaleziony martwy w swojej sypialni, a okoliczności jego śmierci wzbudzają wiele podejrzeń. Zaczyna się kolejne konklawe, które ostatecznie wygrywa Karol Wojtyła. To, co jednak działo się podczas głosowania, nie jest wcale takie oczywiste i typowe. To konklawe było niczym gra o tron, a pytanie jakim sposobem wygrał je młody kardynał z kraju, ze specyficzną, bo narodowościowo zabarwioną religijność, na którą patrzono niezbyt przychylnym okiem, aktualne jest do dziś.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27221-tajemnice-konklawe.html

KULISY KONKLAWE 1978

Nie wiem czy jestem uprawniony do oceny książki. Nie przeczytałem jej. Zatrzymałem się na 153 stronie. Co pozwala na stwierdzenie, że mam za sobą jakieś dwie z trzech części. Czytać dalej nie miałem ochoty, nie byłem w stanie i nie było siły która by mnie do tego zmusiła. Słaba. Spodziewałem się anegdot, ciekawostek, małych spraw zakulisowych podanych w przystępny i ciekawy sposób. W zamian otrzymałem sztampowy materiał, bez większego ładu i składu mający charakter encyklopedyczny. Pełny nazwisk, szczególików, dat, odniesień, wycieczek, wtrąceń. Gubiłem się i nie doczytałem. Nie żałuję tego i z całą pewnością nie wrócę.

1973

"Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie? Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?".

O tym, co działo się po wyborze Jana Pawła II na papieża, wiem od rodziców, mnie wtedy jeszcze nie było na świecie, dlatego postanowiłam zapoznać się z tą publikacją. Chciałam przekonać się, jakie tajemnice skrywa tamto konklawe.

I wiecie co, nie do końca wiem, co mam myśleć o tej publikacji. Nie tego się spodziewałam. Znaczy się, książka nie jest zła, bo tego powiedzieć nie mogę. Nie myślałam jednak, że aż tyle miejsca zostanie poświęcone temu, co działo się przed wyborem Karola Wojtyły na papieża.

Poznajemy ludzi, którzy byli związani z Janem Pawłem II. Pojawia się tu sporo nazwisk, więc trzeba się skupić w trakcie czytania, żeby czegoś nie przeoczyć. Dlatego odradzam czytanie książki wieczorami po całym dniu pracy, bo szybko można zgubić wątek. Ta publikacja wymaga od czytelników maksymalnego skupienia.

Jacek Moskwa w swojej publikacji pokazuje to, dlaczego Karol Wojtyła był w tamtym czasie idealnym kandydatem na papieża. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, że Kościół to także ludzie, którzy dzierżą władzę. I oni też mają swoje powody, żeby akurat daną osobę osadzić w tej chwili na ważnym stanowisku.

To książka zarówno dla osób, które pamiętają to wydarzenie, jak i dla takich jak ja, których wtedy nie było nawet w planach. W przypadku tych pierwszych przywoła wspomnienia. Młodszym czytelnikom przybliży tamte czasy i uświadomi, dlaczego rok 1978 był przełomowy. Nie tylko dla Polaków, ale także i dla całego katolickiego świata. Nie była to łatwa lektura, jak już wspomniałam, ale warto się z nią zapoznać. Co prawda spodziewałam się po niej czegoś innego, ale nie żałuję, że mam tę lekturę za sobą. Była napisana w rzetelny sposób. Autor nie szukał tanich plotek, tylko merytorycznie podszedł do tematu.

Książka ciekawa, chociaż natłok nazwisk w niektórych momentach powodował bałagan w głowie.

#znakrecenzja

#znakrecenzja

Wartościowa i pochłaniająca książka. Odkrywa nieznaną historię wyboru kardynała Wojtyły na papieża.

• Przeczytane 2018
  • 2018 r.