Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą

Okładka książki Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą Jacek Moskwa
Okładka książki Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą
Jacek Moskwa Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2023-01-02
2023-01-02
literatura polska rozmowa wspomnienia

Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Znajdziemy tu wiele informacji o powstawaniu filmów Zanussiego, o Polsce i świecie ostatnich kilku dziesięcioleci, o układzikach w świecie filmu, a także - najsłabsze moim zdaniem - wynurzenia teologiczne wybitnego reżysera. Jacek Moskwa prowadzi tę rozmowę bardzo dobrze. Kulturalnie, taktownie, ale nie na kolanach. Jest rzeczowy, czasem krytyczny, a że Zanussi jest wdzięcznym rozmówcą i chętnym do rozmowy, otrzymaliśmy bardzo ciekawą pozycję.

Krzysztofa Zanussiego można lubić albo nie. Można zżymać się na jego pewność siebie, żartować z jego samouwielbienia, irytować może jego zachowawczość. Ale należy go oglądać, słuchać i czytać, bo to niewątpliwie mądry człowiek. I tę mądrością obdarza czytelników bardzo ciekawej i inspirującej do własnych refleksji książki "Samotność Fausta" , wywiadu-rzeki z Jackiem Moskwą. I tu drugie zaskoczenie. Dziennikarza miałem za sprawnego, ale nudnego warsztatowca. Tymczasem w "Samotności Fausta" objawił się on jako sprawny moderator, który pozwolił się ciekawie wypowiadać Krzysztofowi Zanussiemu, ale jednocześnie nie padł przed Mistrzem na kolana. Nierzadko subtelną złośliwością lub lekką ironią przebijał balon próżności sławnego reżysera. Kiedy Moskwa czuł taką potrzebę, potrafił jasno wyrazić swoje odmienne zdanie. Jednym słowem: właściwy człowiek na właściwym miejscu. Ciekawa książka, bo łączy wiedzę
o filmach Krzysztofa Zanussiego z prezentacją jego poglądów na szereg tematów, zarówno tych uniwersalnych, jak i aktualnych. Dzięki niej przeżyłem kilka godzin intelektualnej przyjemności. Polecam. P.S. Myślę, że dość uważnie śledzę media i wydaje mi się, że premiera tej książki przeszła niezauważona. A tyle czasu antenowego, miejsca w prasie i Internecie poświęca się książkom obiektywnie niewiele wartym...

Tym razem autor w rozmowie z samym reżyserem. Obaj panowie poruszają wiele ciekawych zagadnień, ale jednak wywiad ten różni się kompletnie od tego z panią Barbarą.
Tematy poruszane w rozmowie dość zróżnicowane, niektóre wywody dość filozoficzne, ale jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Dla mnie najciekawsze były fragmenty dotyczące twórczości pana Krzysztofa. Muszę koniecznie zobaczyć ponownie kilka z filmów Zanussiego, sprawdzić jak teraz je odbiorę.
Książka również zawiera zdjęcia.
Polecam

Dla mnie najciekawsze były fragmenty dotyczące twórczości pana Krzysztofa....

Jak ważne jest, dobre przygotowanie się do wywiadu z głównym bohaterem książki wie o tym sam autor. Wszelkiego rodzaju udzielane odpowiedzi na zadane przez niego pytania stanowią dla niego skrywane tajemnice, o których nie wie i czego ma się spodziewać po swoim rozmówcy.

Bardzo lubię czytać książki biograficzne o osobach znanych lub tych mniej znanych. Choć przyznam, że przywiązuje znaczną uwagę, jak autor odbiera głównego bohatera i czy stosownie dobrał pytania dla nich i co czuł, kiedy musiał zmagać z tak ważną osobą polskiego i zagranicznego kina, która wniosła do życia zawodowego tak wiele i czy da, się tak na dobrą sprawę potrafił odebrać przekaz płynący od tej osoby, która dla znacznej części czytelników będzie miała podzielone zdanie na temat jego działalności i całościowej twórczości?

Zapragnęłam uzyskać kilku cennych informacji dotyczących gatunku polskiej kinematografii, która ulegała ciągłym zmianom ze względu na style tematyczne oraz opisane w książce życie zawodowe, jak i również prywatne znanego polskiego reżysera chciałam dowiedzieć się z udzielanych przez niego odpowiedzi na zadawane pytania przez autora Pana Jacka Moskwę. Pana Krzysztofa Zanussiego miałam okazję poznać dzięki uczestnictwu w wielu programach telewizyjnych, do których jest zapraszany, jako gość specjalny niosący ze sobą dobrą radę, a z czasem małą wskazówkę ku pokrzepieniu ludzkich serc.

Szczerze powiedziawszy, gdy zabrałam, się do czytania książki autorstwa znanego mi jako autora z relacji telewizyjnych to nie spodziewałam się, że zapoznanie z jego książką pt.'' Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą'' będzie stanowiło dla mnie nie lada mocne wyzwanie.

Nie ukrywam tego, że jego rozmówca twardym przeciwnikiem do rozszyfrowania, który potrafi mocno zaskoczyć, ale z czasem nie umie powstrzymać osobistych uwag bądź też emocji w relacjach odnoszących się do autora, a to przychodzi mu wyjątkowo bardzo łatwo. Nie każdemu może takie zachowanie odpowiadać. Osobiście mi to przeszkodziło, bo nie można ocenić kogoś za to, jaki ktoś jest z wyglądu.

Bardzo mi się podoba, kiedy Pan Krzysztof Zanussi opowiada o sobie, a szczególnie, kiedy bliska jest mu historia osób, które znał z branży filmowej, jego wrażliwość. Liczy się u niego filozofia, która dodaje mu pewności siebie.

Dzieli się za to cennymi z czytelnikami uwagami o realizacji filmu, co go spotkało podczas pracy reżyserskiej, ale czy do końca się spełnił, w swojej roli o tym należy się, przekonać czytając, tę książkę.

Elementem dodatkowym, którym mi się podobał, było to, że zostały wyszczególnione w ramach koloru szarego i omówione główne treści tytułów filmów.

Książka składa się z 10 rozdziałów, których nie czyta się szybko.

Słowa uznania kieruje dla autora książki za doskonały profesjonalizm dotyczący treści zadawania pytań. Wydobył to, co Pan Krzysztof Zanussi nie zawsze o tym mówi na forum. Należy mieć za to w sobie talent do odkrywania prawdziwych dróg życia, o których nie każdy chce, mówić pozwalając czasem sobie na lekki i zbyteczny narcyzm połączony z samokrytycyzmem.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi egzemplarzu książki autorstwa Pana Jacka Moskwy pt. '' Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą''.

Pan nadaje już z innej orbity: „ Ja na przykład chętnie przyjąłbym najwyższe polskie odznaczenie. Nie wiem, od jakiej rangi orderu można byc pochowanym w Alei Zasłużonych na komunalnym Cmentarzu Wojskowym na Po-Wazkach. Nie mam swojego rodzinnego grobu, wiec chętnie bym tam spoczął.”

Ile się z tego wydobywa pogardy wobec innych a uwielbieni wobec siebie… matko. Narcyzm choroba ludzkości.

Treści nie reprezentuje żadnej jeno opowiada jaki jest genialny a młodzież głupia - kwintesensjca dziadersa.

Faust, bohater dramatu Johanna Wolfganga von Goethego założył się z Mefistofelesem o swoją duszę, ponieważ chciał poznać istotę świata, jego wielką tajemnicę. Stało się to jego obsesją, życiowym celem. Za spełnienie tego pragnienia był w stanie zapłacić najwyższa cenę - zaprzedać własną duszę diabłu.

Dzieło to, najwybitniejsze w w twórczości Geothego, inspirowało i nadal inspiruje twórców literatury, filmu czy teatru. Jednym z nich jest Krzysztof Zanussi, polski reżyser i scenarzysta którego dorobek liczy kilkadziesiąt filmów, nagradzanych w Polsce jak i docenianych za granicą. W jego twórczości dotykającej problemów moralności i wiary motyw walki dobra ze złem osią wielu jego dzieł. To właśnie na tym aspekcie postanowił skupić się Jacek Moskwa, dziennikarz a prywatnie dobry znajomy reżysera proponując mu wywiad, który zatytułowany "Samotność Fausta" właśnie trafił do rąk czytelników.
Ta rozmowa nie skupia się jednak li tylko na twórczości Krzysztofa Zanussiego. Dotyka jego życia osobistego, polityki w której wir został wciągnięty gdy na jaw wyszło iż był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB, czy poglądów na życie.
Co ważne, prawie cały materiał został zarejestrowany przez napadem Rosji na Ukrainę, dlatego też należy mieć to na uwadze zagłębiają się w kolejne rozdziały książki aby nie posądzić bohatera o wspieranie putinowskiego reżimu.

Rozmowa Krzysztofa Zanussiego z Jackiem Moskwą skrzy się intelektem, nawiązując do wielu światowych dzieł literatury czy kina. Mnóstwo w niej wątków filozoficznych, opinii o upadku cywilizacji zachodu czy kontrowersyjnych tez bohatera o jego stosunku do feminizmu.
Nie ukrywa on iż jest konserwatystą i katolikiem, jednak nie obcy jest mu krytycyzm wobec instytucji Kościoła, która to jest w głębokim kryzysie.
Filmy, które reżyser nakręcił są pretekstem do poznania światopoglądu Krzysztofa Zanussiego i jego przewidywań jaka czeka nas przyszłość.
Pojawiające się w tej rozmowie liczne tytułu filmów jego autorstwa zachęcają zaś czytelnika aby zapoznać się z twórczością reżysera , nie poprzestając tylko na tych dziełach które weszły do polskiego (i światowego) kanonu filmowego.
Polecam tę książkę Waszej uwadze.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Dzieło to, najwybitniejsze w w twórczości Geothego, inspirowało i nadal...

„…Życia ludzkiego nie da się wyjaśnić … to niemądre złudzenia. Znaleźlibyśmy się znowu w jakiejś oświeceniowej pułapce… ”

Nasz bohater nie szuka w życiu przygód, ma ich dosyć. Historia i totalitaryzmy, wiara i przemoc, rodzina i polityka. Sława, skromność, samotność. Te wszystkie słowa składają się nie tylko na życie, ale i na spostrzeżenia ciekawego czytelnika. Z jednej strony dostrzegamy mądrość mistrza i pokorę ucznia. Jak trzeba, to umie odmawiać. Ma też sporo scenariuszy, które pozostały w szufladzie. W młodości praktycznie wychowywał się w teatrze. Według Zanussiego dobro i zło istnieją nie tylko na gruncie moralności. Co śni się naszemu mistrzowi?

Krzysztof Zanussi, twórca m.in. "Struktury kryształu", "Barw ochronnych" i "Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową", odpowiada na wnikliwe i intymne pytania Jacka Moskwy. Jacek Moskwa zaś to dziennikarz, pisarz, watykanista. Przez piętnaście lat był korespondentem polskich mediów akredytowanym w Rzymie i przy Stolicy Apostolskiej. Autor biografii i reportaży.

Stara łacińska maksyma mówi, że „książki mają swoje losy”. Podobnie jest z ludźmi – wędrują, przemieszczają się, a ich życie różnie się kształtuje. Zanussi mówi, że artyści są złymi prorokami. Sam nie chce, żeby świat się skończył. W sumie cieszy go, gdy ktoś go rozpozna. Zastanawia się też nad psychologią i filozofią życia. Gdzie jest ta tajemnica, która wymyka się wszelkim uwarunkowaniom? Gdzie jest kościół, ta metafizyka? Może to ludzie nie chcą jej szukać?

Reżyser zdradza szczegóły dotyczące życia osobistego, pracy z czołowymi polskimi aktorami i osobistościami światowej sławy. Dzieli się bezkompromisowymi opiniami o sztuce, polityce i wierze. Każdy z tych tematów jest dokładnie przeanalizowany. To książka klucz do zrozumienia filmów i bogatej osobowości fascynującego reżysera.

Łódzka Szkoła Filmowa dała mu bardzo dużo wiedzy. Teraz sam naucza filmu na licznych uczelniach i wie, że każdy ze studentów potrzebuje innej szkoły. Dotyczy to także wewnętrznej wrażliwości. Zanussi został uhonorowany m. in Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Do końca życia sam ma zgodę na robienie filmów. Po swoim debiucie uznano, że Zanussi należy do filmowej nomenklatury. Uważa, że sukces życia przeżył dosyć przyzwoicie. Tymczasem okazuje się, że każdy może bezkarnie napluć mu w twarz. Artysta nie zdawał sobie sprawy, że w tym społeczeństwie jest to możliwe. Sprawy poglądów nie są w pewnym momencie wcale ważne. Sam chociażby komunizm miał niebywałe sukcesy w tym, do czego potrafił ludzi zmusić. Z brodą zaś było mu dobrze, dopóki nie osiwiała. Życie – ciekawy proces. To rodzina, żona, ulubiona książka czy zajęcie po pracy. Gdzie tu ryzyko? Gdzieś tam jest wewnętrznie i siedzi w naszej duszy.

Zachęcam do poznania ciekawej książki, która moim zdaniem jest jedną z lepszych publikacji tego sezonu. Biografia jest uzupełniona czarno – białymi i kolorowymi fotografiami.

Gorąco polecam

Wydanie I
Projekt okładki: Katarzyna Ewa Legendź
Liczba stron: 352
(nowość wydawnicza)

Krzysztof Zanussi. Znany i ceniony reżyser i producent filmowy. Autor wielu ciekawych i intrygujących filmów, jak chociażby Za ścianą, Życie rodzinne, Obce ciało czy Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Człowiek prawy i głęboko zakorzeniony w wierze katolickiej, chociaż potrafi też odważnie krytykować kościół, jeżeli okoliczności tego wymagają. Na tym polu nie można temu wielkiemu, a zarazem bardzo skromnemu człowiekowi nic zarzucić. Intelektualista z wrażliwością metafizyka.Sztywny, tak sam mówi o sobie, zamknięty w sobie i skromny, nie potrafiący zabawiać towarzystwa. Ale w jego domu często przewija się wiele znanych postaci ze świata kultury, sztuki i religii. Dom jest otwarty dla wszystkich, każdy może znaleźć w nim przystań. Małżonka jest głową rodziny, złotą rączką, i taki układ im znakomicie odpowiada.
„(...) przypadek to jest przebranie, w którym Bóg objawia się światu”.
Rozmowa jest znakomicie prowadzona, jest otwarta i szczera, jest to dużą zasługą rozmówcy reżysera, Jacka Moskwy. Już sam fakt, że się znają sprawia, że dziennikarz nie boi się zadawać trudnych i intymnych pytań, wie, że zawsze uzyska na nie odpowiedź. Ale są jednak sfery, o których Krzysztof Zanussi nie chce rozmawiać, które woli omijać i nie wracać do nich pamięcią. Sami przekonajcie się, co z bólem reżyser wspomina i dlaczego tak podchodzi do pewnych bolesnych dla niego zagadnień. Poznajemy spojrzenie reżysera na sztukę, politykę czy sytuację międzynarodową. Może uchyli rąbka tajemnicy i pochwali się, o czym rozmawiał z Janem Pawłem II.
Autor dzieli się z nami arkanami powstawania jego filmów, doborem aktorów, klimatem, w jakim powstawały. Aby głębiej zrozumieć jego dzieła, warto się dowiedzieć więcej o ich genezie i kulisach powstania, podejściu władzy do jego twórczości. Wtedy można spróbować zrozumieć punkt widzenia autora, łatwiej zinterpretować pewne wątki czy sceny, wiedząc też, w jakich latach powstawały.
„(...) nadmiar altruizmu, czynienie czegoś przesadnie dobrego, nieuchronnie wbija człowieka w pychę”.
Bohater tej długiej i inspirującej rozmowy zachwyca swoją skromnością i prostotą, ciepłem i serdecznością. Bije on niego wielka życiowa mądrość, którą miał okazję prezentować uczestnicząc w wielu różnych spotkaniach, na różnych forach skupiających ludzi kultury i sztuki, w gremiach i organach różnych, znanych organizacji i komitetów, nawet międzynarodowych. Miał okazję rozmawiać ze znanymi przywódcami państw, siedzieć przy jednym stole czy być na jednym zdjęciu u ich boku.
Ta rozmowa pokazuje prawdziwe i szczere oblicze wybitnego artysty, człowieka o bogatej osobowości i stawiającego trudne pytania intelektualisty. Po lekturze tej pozycji można już śmiało powiedzieć, że zna się Krzysztofa Zanussiego lepiej, wie się, czego można się po nim spodziewać i ma się orientację, czy może nas czymś jeszcze zaskoczyć. Przyznam, że po tej lekturze koniecznie muszę po raz kolejny obejrzeć jego filmy, a te o których nie miałam pojęcia, a przewinęły się w rozmowie, obejrzeć z przyjemnością po raz pierwszy. Zachęcam wszystkich, najpierw przeczytajcie ten wywiad-rzekę, a następnie, pełni nowych faktów, odświeżcie domowe kino.
Polecam, znakomity wywiad.

"Sztampowe jest już nazywanie Zanussiego „katechetą" i reżyserem „kościółkowym", co jest ceną za jego wrażliwość metafizyczną, którą płacił zresztą od lat na Zachodzie, gdzie alergia na metafizykę – jakkolwiek ją oceniamy – zaistniała dużo wcześniej niż nad Wisłą. I niczego nie są w stanie zmienić ani jego publiczne słowa krytyki wobec instytucji Kościoła katolickiego, ani wyrażany wprost dystans do dzisiejszego kina „przykościelnego", ani nawet decydujące o przyznaniu publicznej dotacji „Klerowi" Smarzowskiego wystąpienie podczas obrad komisji PISF-u.

Jednak nie na oczyszczaniu się z takich czy innych zarzutów polega wartość „Samotności Fausta", ale na możliwości prześledzenia, dzięki mądremu prowadzeniu rozmowy przez Jacka Moskwę, intelektualnej drogi wybitnego artysty. Myślę, że to właśnie obecność rozmówcy, z którym Zanussi czuje bliskość intelektualną i pokoleniową, pozwoliło mu na tak swobodną opowieść o sobie."

Cały artykuł:

• #WyzwanieLC2023
  • Z polecenia
  • Beletrystyka
  • Biografie
  • Wydawnictwo Znak
  • W kolejce

Dodaj cytat z książki Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą