Frassati Gawrońscy włosko-polski romans

Jacek Moskwa Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2015-01-01
2015-01-01

24 stycznia 1925 roku w Turynie miał miejsce ślub Luciany Frassati, córki Alfreda, włoskiego polityka i założyciela dziennika "La Stampa", z polskim arystokratą i dyplomatą Janem Gawrońskim. Niemal 90 lat później, 6 września 2014 roku w rezydencji książąt Salviati w Migliarino koło Pizy odbyły się zbiorowe urodziny sześciorga dzieci Luciany i Jana. Córki- Helena (Nella),Wanda, Giovanna i Maria Grazia oraz synowie- Alfred (Alf) i Jan (Jaś),obliczyli, że wspólnie liczą sobie 500 lat.
Historia rodziców i dzieci układa się w fascynującą sagę rodzinną, która obejmuje trzy czwarte XX wieku i sporą już część wieku XXI, a dzieje się w Polsce i we Włoszech, w Turcji i zagrożonej przez hitlerowców Austrii, w okupowanej warszawie i stolicach powojennego Zachodu, w Moskwie i Wilnie za czasów ZSRR, w Watykanie i w wielu innych miejscach. Jej bohaterowie spotykają Einsteina i Toscaniniego, Hitlera i Mussoliniego, koronowane głowy i - wielokrotnie- Jana Pawła II. Autorzy tej zbiorowej biografii wykorzystali liczne dokumenty i wspomnienia, a także relacje rodzeństwa Gawrońskich, z których każde jest na swój sposób postacią ciekawą i wybitną.

Niezwykła rodzina. Jej losy wpisały się w historię Polski i Włoch dwudziestego wieku, w historię Europy.
Jan Gawroński- polityk, od 1919 roku w polskiej służbie dyplomatycznej, pisarz- wywodził się z polskiego ziemiaństwa. Reprezentował jego najlepsze cechy: patriotyzm, wykształcenie, znajomość języków obcych, światły, otwarty umysł, fascynację wszelkimi przejawami kultury i ... klasyczną elegancję ducha, manier, formy. Dodajmy do tego nieprzeciętny urok osobisty.
Luciana Frassati, piękna kobieta, pisarka, poetka, przyjaciółka sław muzycznych, takich jak Arturo Toscanini i Wilhelm Furtwanglera. To córka założyciela turyńskiego dziennika "La Stampa" Alfreda Frassatiego, przedsiębiorcy i wybitnego męża stanu, siostra Pier Giorgia, którego ogłosił błogosławionym Jan Paweł II. Wielce zasłużona dla polskiego ruchu oporu. Wielokrotnie narażała życie dla ratowania innych.
Dzieci tej polsko- włoskiej pary od wybuchu wojny 1939 roku mieszkają na stałe we Włoszech. Wszyscy mają podwójne obywatelstwo, a troje z nich nieustannie krąży między Rzymem i Warszawą, czując się dobrze i tu i tam.

Krystyna Kalinowska i Jacek Moskwa autorzy tej zbiorowej biografii wykorzystali liczne dokumenty i wspomnienia, a także relacje rodzeństwa Gawrońskich, z których każde jest na swój sposób postacią ciekawą i wybitną. Książka bardzo ciekawa, obfitująca w liczne fakty historyczne oraz biograficzne. Warto przeczytać!

Kalendarium:
Jan Gawroński ur. 25 stycznia 1892 w Warszawie, zm. 26 stycznia 1983 w Rzymie. Dyplomata II Rzeczypospolitej, mąż Luciany Frassati.
Luciana Frassati-Gawrońska ur. 18 sierpnia 1902 w Biella, zm. 7 października 2007 w Pollone. Włoska działaczka konspiracyjna i społeczna.
Ślub: Luciana Frassati- Gawrońska i Jan Gawroński - 24 styczeń 1925 r. w Turynie.
Dzieci:
Nella (Helena)- czerwiec 1926 r.
Wanda - październik 1927 r.
Alfred- 19 września 1929r.
Giovanna - czerwiec 1932 r.
Maria Grazia - 27 kwiecień 1933 r.
Jan (Jaś) - 7 luty 1936 r.

• Książki 2016
  • Z polecenia