Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Zieji

Znak
2021-01-04
2021-01-04

Pełne 10/10!!!
Pan Jacek Moskwa nie tylko przybliża dzieje księdza, ale nadaje mu tak niesamowity wymiar, że aż się zatchnęłam :)
Ks. Jan Zieja to, w skrócie, człowiek, którego nie objęto beatyfikacją (!!!),bo nie uznawał różnic między wyznaniami. :))) (str.453)
Obecnie do tej książki mam podejście bardzo emocjonalne :) i ogromnie polubiłam postać księdza.
Warto, na prawdę warto przeczytać tą książkę.
Osobiście nie przepadam za biografiami, bo to zazwyczaj jest czyjeś "widzenie" osoby opisywanej. Ale ta książka jest fenomenalna i to nie tylko ze względu na ilość zebranego materiału. Dzięki umiejętności ułożenia wszystkich wydarzeń i przewijających się ludzi w taki spójny i płynny sposób, że dałam radę :) wchłonąć tak ogromną ilość informacji . Dzieło jest niesamowite i widać , że autor nie tylko był, ale nadal jest bardzo emocjonalnie związany z Ks. Janem Zieją.
Słowo do autora: bardzo dziękuję że napisał Pan tą książkę.

Pełne 10/10!!!
Warto, na...

"Niewygodny prorok" to monumentalna i obszerna biografia niezwykłego człowieka i kapłana ks.Jana Ziei. Jacek Moskwa, znany dziennikarz, spędził długie godziny na rozmowach z ks.Janem i osobami, które go znały. Jednocześnie przekopał archiwa i zebrał wiele dokumentów by w jak najpełniejszy sposób przedstawić sylwetkę człowieka, o którym kiedyś głośno się mówiło i którego z zapałem słuchało, a dziś mało kto już tę postać pamięta...
Ksiądz Zieja to człowiek niesamowity. A jego bogatym życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób. A przeżył wiele w ciągu 94 lat. To człowiek, dla którego najważniejszy był Bóg i prawda. I poszukiwał tej prawdy i autentyczności we wszystkim i wszystkich. Człowiek zdecydowanie wyprzedzający swoje czasy, który swoimi radykalnymi poglądami i niezłomną, bezkompromisową postawą przyciągał jednych a odstraszał innych. Również wielu hierarchów kościelnych i państwowych, których słowa i pomysły zdarzało mu się podważać. Zwolennik ekumenizmu i wiary ponadwyznaniowej, głoszący hasło "Nie zabijaj nigdy nikogo", orędownik świata bez granic, dopuszczający zniesienie celibatu. Przeciwnik wszelkiego faryzeizmu i fałszu, piętnujący wielkie słowa bez pokrycia, również te w kościele hierarchicznym, krytykujący pobieranie opłat za sakramenty święte, zwolennik kościoła  ubogiego i prostego, kapłan chcący budować idealne, franciszkańskie parafie na wzór wspólnot wczesnochrześcijańskich. A przede wszystkim ksiądz chcący być blisko drugiego człowieka, bez piętnowania i oceniania go.
Ksiądz Jan Zieja był człowiekiem wszechstronnym, otwartym, odważnym. Uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 roku i wojny obronnej w 1939 a potem Powstania Warszawskiego. Kapelan Szarych Szeregów oraz Batalionów Chłopskich, nauczyciel i twórca wielu szkół ludowych, kierownik założonego przez siebie Domu dla Kobiet w Słupsku, wykładowca w seminarium w Drohiczynie, proboszcz kilku parafii, ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista, ojciec duchowny, przyjaciel i kapelan środowisk opozycyjnych w Polsce Ludowej, wieloletni przyjaciel Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, na którego cmentarzu spoczął po śmierci. Wielość miejsc, w których przebywał, ludzi, z którymi miał styczność, pomysłów, czasami utopijnych, które rodziły mu się w głowie a które nie zawsze realizował, tworzą wielobarwną, wielopostaciową, wielopojęciową mozaikę, którą trudno ogarnąć.
To niespokojny duch, szukający Boga wszędzie i w każdym, gotowy służyć Mu w różnej formie, w różnych okolicznościach, wśród różnych środowisk. Postać nietuzinkowa, zdecydowanie godna poznania i zapamiętania. I choć książka ta nie jest łatwą lekturą z uwagi na bogatą bibliografię, wielość faktów i obszerność treści i tak bardzo ją polecam😊

• POPULARNO-NAUKOWE
  • CHRZEŚCIJAŃSTWO
  • - Sandomierz
  • Biografie, autobiografie, wspomnienia itp.
  • Z polecenia

Dodaj cytat z książki Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Zieji