9788376721927
nieperfekcyjnie

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2011

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/joanna-papuzinska/asiunia.html

| 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Książkę czyta się szybko, napisana jest prostym, typowo "dziecięcym" językiem. Czegoś mi tu jednak brakowało. Rozumiem, rzecz jasna, że to opowieść oparta na faktach, fragment życia Autorki, dlatego nie mogę jej za to winić.
Ilustracje nie zyskały mojego uznania, co stwierdzam z przykrością - wydawały mi się po prostu niezbyt ładne. Nie wiem, czy to odpowiednia lektura dla młodych osób. Przepraszam. Jedynym, co naprawdę mi się spodobało, było zakończenie - klasyczne, wzruszające.

Sandra Jasona | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wojna ukazana oczami dziecka jest szczera do bólu, bez upiększeń, a jednak ukazująca ją w sposób normalny. Autorka zrobiła to w rewelacyjny sposób. Mamy wszystko: głód, pożegnania, powstanie, tułaczkę. Jednakże czyta się ją bez bólu, nie ma okrucieństwa - rodzic sam w dowolny sposób uzależniony od wrażliwości dziecka może dopowiadać, wyjaśniać.
Wspaniałe ilustracje oddają historię Asiunii. Polecam.

Asia | 2017-05-17
Przeczytana: 16 maja 2017

Tą książeczkę powinno przeczytać każde dziecko. Nie jest to opowieść dla przedszkolaka, raczej dla dzieci w wieku szkolnym, które będą potrafiły wyciągnąć jakieś wnioski. Do mnie trafiła. W 100% dam do przeczytania swoim dzieciom.
"Asiunia" ukazuje nam losy małej dziewczynki, która potrafi "ogarnąć" swoim małym rozumkiem wojnę. Przyznaję się szczerze bardzo się wzruszyłam czytając tą opowieść. Polecam każdemu z rodziców.

cymelium | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moja córka słuchała tej książki z otwartą buzią, ale też zadała mi mnóstwo pytań w trakcie czytania. Gdy skończyłam, powiedziała mi tylko że to bardzo smutna książka i że nie powinnyśmy jej czytać przed snem. Ale nazajutrz zażądała powtórki i musiałam przeczytać ją raz jeszcze. A w ciągu dnia sama po nią sięgnęła i czytała. To chyba najlepsza rekomendacja.

Ida_wrześniowa | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2017
Przeczytana: 30 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nigdy nie wiadomo, co się kiedy przyda, co stanie się ważne. Książka dla dzieci, którą przeczytałam kilka, podkreślę, kilka razy grupie 25 dzieciaków, zrobiła furorę.
"Asiunia" to prawdziwa historia Joanny Pauzińskiej. Przedstawia kilkanaście przeżytych chwil z okresu przed wojną, jak i w trakcje niej. Chwil dośwadczanych i zapisanych w sercu i pamięci przez pięcioletnie dziecko. Chwil, których nigdy się nie zapomni, bo wniknęły w duszę i w ciało, jak zapach płynu do płukania tkanin, który wnika w nie i nie da się go już oddzielić od ubrania. To nie tylko chwile smutne, czy trudne, to również te radosne, melancholijne, dobre.
W trakcie lektury dzieci zadawały mnóstwo pytań, słuchały uważnie, podziwiały też piękne ilustracje. Książkę czytałam z okazji święta 11 listopada, co pozwoliło mi obrazowo i z poziomu dziecka wyjaśniać, omawiać temat.
"Pomyślunek polega na tym, że w lesie zbierało się żołędzie, potem zdejmowało się z nich skórkę, a potem babcia przypiekała je na patelni i...

srebrnanatalia | 2018-03-21
Na półkach: Przeczytane, Jasiowe
Przeczytana: 21 marca 2018

Seria: "Wojny dorosłych - historie dzieci"
"- O, przed wojną... - mówiła babcia – to było inne życie.
(...)nie znałam żadnej przedwojny, ani tego innego życia, bo jeszcze mnie wtedy nie było na świecie. Ale tak naprawdę, nie znałam też wojny, była sobie gdzieś daleko, >na froncie< - jak się mówiło, była też na ulicach, w postaci żołnierzy, którzy chodzili, tupali butami i mogli do ludzi strzelać i łapać ich do samochodów . Ale do domu dotychczas nie wchodziła.
Teraz się okazało, że wojna może nie tylko przyjść do domu, ale nawet go zabrać."
Tak zaczyna się historia 5-letniej Asiuni. Joanna Papuzińska opowiada o swoim dzieciństwie, wojnie, która zabrała jej mamę, dom, poczucie bezpieczeństwa.
W prostym języku, zrozumiałym dla dzieci, tkwi siła opowieści. Wszystkie dzieciaki, którym czytam tę historię, słuchają z niezwykłą uwagą. A kiedy opowieść dobiega końca, i czytam jak nadchodzi wiosna i rodzice, którzy przeżyli, przychodzą po swoje dzieci, i któregoś dnia przychodzi też tato...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowiadanie o czasach wojny z pewnością nie jest ani łatwe, ani przyjemne, zwłaszcza dla osób, którym dane było żyć w tamtych czasach i które utraciły swoich bliskich. Jednakże nie wolno nam zapomnieć o tym, co wówczas spotkało ludzi. Należy o tym mówić, głośno, nie tylko ku przestrodze, ale również ku pamięci tych, którzy walcząc o wolną Polskę polegli w walce. Tylko w jaki sposób rozpocząć na ten temat rozmowę z własnym dzieckiem? Jak przekazać wszystko to, co byśmy chcieli bez narażania go na traumatyczne doświadczenia z tym związane? Odpowiedzią na te pytania może być książka "Asiunia", której autorką jest wybitna, wielokrotnie nagradzana pisarka Joanna Papuzińska mająca w swym dorobku literackim kilkadziesiąt książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Będąc małą dziewczynką na własnej skórze doświadczyła, co oznacza żyć w czasach trwającej wojny. Kiedy rozpoczęły się walki miała zaledwie pięć lat, akurat obchodziła urodziny ciesząc się z licznych prezentów otrzymanych od jej...

Anna | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziś wybrałam dla mojego synka książkę niezwykłą. Nie ukrywam, że początkowo obawiałam się jego reakcji. "Asiunia" jest bowiem książką o okrucieństwach wojny. Adaś słuchał, zadawał pytania i na koniec przytulił się do mnie. Zrozumiał dlaczego mama Asiuni nie wróciła...
Książka niewątpliwie smutna, ale ważna.
Piękne i wymowne ilustracje pana Marka Szymanowicza.
Polecam.

Laurel | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Urocza książka pomagająca oswoić się dzieciom z jakże okrutnym tematem wojny.

Joana | 2015-06-30
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nie byłam jeszcze wtedy panią Joanną, tylko Asiunią, małą dziewczynką w szpiczastym kapturku."

Tytułowa mała Asiunia, która urodziła się tuż przed wybuchem II Wojny Światowej to dzisiaj prof. dr hab. Joanna Papuzińska, autorka tej książeczki. Przedstawia świat szargany okrucieństwem wojny ale z punktu widzenia dziewczynki, którą wtedy była. Mała Asia opowiada, jak pewnego dnia niemieccy żołnierze zabrali jej mamę, a dla niej zaczęła się tułaczka z domu do domu zupełnie obcych ludzi, gdzie nie było nie tylko mamy ani taty ale też jej rodzeństwa.

"Teraz się okazało, że wojna może nie tylko przyjść do domu,ale nawet go zabrać."

Babcia Asi wspomina, jak to przed wojną to było życie, a dziewczynka na to, że nie znała żadnej przedwojny bo jej na świecie nie było. Jednocześnie dochodzi do wniosku, ze właściwie to wojny też nie zna, bo była ona gdzieś tam "na froncie". Natomiast wręcz urzekło mnie, niesamowicie obrazowe spostrzeżenie dziewczynki, że Panie u których przez chwilę...