9788376721927
nieperfekcyjnie

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2011

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/joanna-papuzinska/asiunia.html

Mol | 2019-10-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

KSIĄŻKĘ przeczytałam pierwszy raz w 3 kl.Potem przeczytałam ją jeszcze 3 razy na konkursach np:( wielka liga czytelników)I powiem SZCZERZE książka napisana łatwym językiem co potrafią zrozumieć kl 1-3 ,lecz polecam ją nawet dla starszych.Pokazuję jakie okrucieństwo jest na wojnie. Oraz emocję małej 5 letniej Asiuni. Chuda książka ,można przeczytać ją bardzo szybko. Taka chuda a tyle uczy.. BARDZO POLECAM

Emma | 2019-10-05
Przeczytana: 05 października 2019

Wczoraj mój bratanek opowiadał mi o lekturze pt. "Asiunia", którą miał za zadanie przeczytać. Mówił, że jest ona o wojnie. Byłam zdziwiona, że już w 3 klasie podstawówki poruszane są takie tematy, dlatego postanowiłam ją przeczytać. W internecie znalazłam pdfa, którego przed chwilą skończyłam czytać. Książka jest napisana dobrze, jak na taki wiek czytelników. Cieszę się, że w końcu w szkołach tak ważny temat zostaje poruszony w klasach 1-3. Uważam, że od małego dzieci powinny zaznajamiać się z tematem wojny i cierpienia ludzi. Nie wiem, kto dokładnie zajmuje się wyborem lektur w szkołach, ale te osoby mają u mnie wielkiego plusa!

Bibliotecznie | 2019-10-05

Książka pozwala zobaczyć wojnę oczami pięcioletniej Asi (Joanny Papuzińskiej), dla której koszmar ten rozpoczął się zniknięciem mamy i przenosinami do obcego domu. Autorka w prostych słowach zawiera ogrom emocji, jakie nią targały w tamtym czasie. Strach, niedowierzanie, zdziwienie i niezrozumienie nowej sytuacji, w której mała próbuje się jakoś odnaleźć.

„Bo jest wojna, bo jest wojna, bo jest wojna – powtarzałam sobie w myśli. Tak się zawsze mówiło w domu, kiedy coś było nie w porządku i nie można było tego wytłumaczyć.”

Bardzo interesujące wspomnienia autorki z jej najmłodszych lat, kiedy to miała miejsce II wojna światowa. Pisarka nie pamięta czasów sprzed wojny, bo urodziła się w 1939 roku, a później wojna zabrała jej wszystko, mamę, tatę, dach nad głową. Asiunia nie pamięta wszystkiego z tamtych czasów, ale pamięta wiele, a zwłaszcza to, że wojna była powodem całego zła dookoła niej i jej tułaczki po obcych ludziach i innych domach.

Książka doskonale obrazuje, jakie to były ciężkie czasy, zwłaszcza teraz, kiedy dzieci nie wyobrażają sobie życia bez komputera, wygód, swoich zabawek i ulubionego jedzenia. Ciężko im to zrozumieć, że wojna mogła odebrać ludziom wszystko co kochają, włącznie z tym, co najważniejsze, czyli rodziną.

Myślę, że warto czytać dzieciom takie książki i uświadamiać im, jakie teraz mają spokojne życie i...

Zaczytana | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Książka przeczytana razem z córką. Ogromnie cieszę się, że lektura znalazła się w kanonie lektur dla klas I - III. Opowieść dziecka łatwiej i prościej trafia do drugiego dziecka. Pokazuje jakie życie było ciężkie i skłania do refleksji jakie teraz jest proste i łatwe. Widziałam, że córce łza się w oku kręciła.

Ela91 | 2019-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2019

Ogromny plus za to, że w sposób zabawny i refleksyjny, a zarazem językowo na wysokim poziomie, ukazuje wojnę. Szczęśliwie się złożyło, że wojna została ukazana w dwóch obliczach: to bardzo bolące, z głodem i cierpieniem natury psychologiczno-rodzinnej ale również dobre związane z ciepłem rodzinnym i wzajemną pomocą. Dlatego Asiunia Joanny Papuzińskiej jest dobrym wyborem w każdym wieku życia człowieka. Przeczytałam ją mając 27lat i jestem zadowolona. Dawno nie czytałam tak pięknego języka, budowy zdań. Chyba ostatnio przy czytaniu Joanny Kulmowej.

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/07/ksiazka-asiunia-joanny-papuzinskiej.html

teach_book | 2019-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To, oparta na faktach, opowieść pięcioletniej dziewczynki, którą była sama autorka. To historia o tym, jak bezpieczny świat zamienia się w chaos, nicość, głód i rozdzielenie z rodziną. „Przyszła wojna”, a wraz z nią zmienia się beztroskie dzieciństwo małej Asiuni. Wszystkie uczucia i opisywane wydarzenia są przedstawione w bardzo prosty i „dziecięcy” sposób. Małe oczka widziały tyle zła, że ciężko nam sobie to wyobrazić. Pozostaje nam tylko wziąć książeczkę do ręki i przeczytać. Całość dopełniają ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza.

kAMyk | 2019-07-12
Przeczytana: czerwiec 2019

Zbliża się koniec roku szkolnego, a ja tak z czystej ciekawości zajrzałam w nowy kanon lektur szkolnych. Sporo się zmieniło, na liście odnalazłam "Asiunię" Joanny Papuzińskiej. Książka wydana jest w pięknej szacie graficznej, sztywnej oprawie, lakierowanej, na kredowym papierze, ma proste i łatwe w odbiorze ilustracje, dobrą czcionkę, fikuśnie skomponowane strony. Najmłodszy czytelnik pewnie te walory doceni. Tytułowa Asiunia, to pięcioletnia dziewczynka, dla której bezpieczny świat nagle wyparował, bo "przyszła wojna", a Asiunia musiała się w niej odnaleźć. Bohaterka opowiada co przeżywa w prosty i bardzo dziecięcy sposób. Widzi zło, odczuwa strach, samotność i stara się oswoić codzienność. Czy nasze dzieci będą potrafiły przeżyć i zrozumieć małą Asiunię, mam nadzieję, że tak, że znajdą się rodzicie, nauczyciele lub inni "pomocnicy w czytaniu", którzy pomogą zmierzyć się z wojną, którą przeżyła i opisała Joasia. Empatia to obecnie towar bardzo deficytowy.

Lenka | 2019-06-23
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Asiunia" jest dobrą książką dla dzieci, ale tylko wtedy gdy jest czytana razem z rodzicem, dziadkiem, nauczycielem czy starszym bratem, który obroni przed sołdatami z ilustracji i wyjaśni o jakiej wojnie mowa. Ta książka nie sprawi, że dzieci zrozumieją wojnę. Żadne dziecko nie rozumie wojny, nawet te, które poznało ją na własnej skórze. A dlaczego? Bo nawet dorośli nie rozumieją wojny. A pozostawienie dziesięciolatki z tą opowieścią nic nie dało. Wszyscy musieli tłumaczyć jej co to za wojna, dlaczego mała dziewczynka jest co chwila pod opieką innych ludzi i w innym miejscu, a także dlaczego tytułowa bohaterka nie ma co jeść. Pozostawienia młodego czytelnika sam na sam z tą historią w najlepszym wypadku nie wywoła żadnych skutków, ale w najgorszym wypadku sprawi, że dziecko będzie przerażone i będzie trzymało się z dala od literatury.

Więcej: morderczynimarzen.blogspot.com/2019/06/asiunia-joanna-papuzinska.html

Adrian F | 2019-05-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Wspomnienia z czasów dzieciństwa o wojnie. Niby opowieść jakich wiele, ale jednak tutaj jakoś swojsko, Polska, Warszawa... O wiele łatwiej chyba jest dziecku wyobrazić sobie tamte okropieństwa, kiedy mowa jest o naszym podwórku. Bardzo dobra pozycja, krótka ale niezwykle treściwa.