Schron

Wydawnictwo: Glob
83-7007-130-9
polska fantastyka
Lily

[Opis z okładki] Leżał bezbronny, pozbawiony nadziei i czekał na śmierć. I wtedy stała się jeszcze jedna niezwykła rzecz - metalowa płyta, o którą wpółleżąc wspierał się, bezszelestnie się rozsunęła. Mimo zupełnego wyczerpania myśliwy stanął na nogi. Naprzeciwko siebie, w nieprawdobodobnie silnym świetle, dostrzegł kilku ludzi podobnych do niego. Zrozumiał wówczas, że jego prośba została...

[Opis z okładki]
Leżał bezbronny, pozbawiony nadziei i czekał na śmierć. I wtedy stała się jeszcze jedna niezwykła rzecz - metalowa płyta, o którą wpółleżąc wspierał się, bezszelestnie się rozsunęła. Mimo zupełnego wyczerpania myśliwy stanął na nogi. Naprzeciwko siebie, w nieprawdobodobnie silnym świetle, dostrzegł kilku ludzi podobnych do niego. Zrozumiał wówczas, że jego prośba została wysłuchana i spełniona: umarł i trafił do Raju. Postąpił krok naprzód. Drzwi zamknęły się za nim, a jeden z nieznajomych, spowity w błyszczący strój, dotknął jego ramienia.
- Oto nasz syn marnotrawny - powiedział.
Waelke odetchnął głęboko, a wtedy potworny ból sparzył mu płuca, jakby płonąca looka wlała się w jego wnętrzności. Zatrzepotał ramionami jak ranny nietoperz i upadł, czując, że się dusi.

[Wydawnictwo Glob, Szczecin 1987]

Bed | 2010-09-22
Przeczytana: 1996 rok

Po wojnie nuklearnej na powierzchni ziemi żyją ludzie, których ciała na skutek promieniowania uległy mutacji. Zmieniły się też zwierzęta , rośliny i cała rzeczywistość. Pod ziemią w schronie żyją ludzie, którzy zdążyli ocaleć. Pewnego dnia w plemieniu mutantów przychodzi na świat Waelke, tak różny od nich ma 2 ręce 2 nogi, białą skórę a jest dla nich Potworem. Dla ludzi ze schronu RAJ, ludzie z powierzchni to też potwory, nawet ten dziwny Waelke. Jedni i drudzy mają swoją wiarę i swojego Boga, ale kto naprawdę kieruje tym wszystkim? Jaka jest rola Waelke?.
Warto się przekonać. Polecam.

Lucas | 2014-08-13

Rewelacyjna wręcz książka. Może nieco zniechęcić początek, gdy w zasadzie czytamy o dziwnych obyczajach muktów, później jest już tylko lepiej.

Ze swojej strony polecam serdecznie każdemu fanowi post-apo tym bardziej, że książkę można kupić w antykwariatach za kilka złociszy.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Jakkolwiek zawsze byłem nad wyraz zadowolony z postapokaliptycznej twórczości naszych rodzimych autorów, tak tym razem jestem zawiedziony. Książka jest napisana topornym dla minie językiem, niezbyt mnie zainteresowała. Do połowy mniej wiecej napięcie jeszcze rosło, ale później było już całkiem płasko i bez emocji.
Nawet zakończenie, które miało być przewrotne i zaskakujące, mnie zupełnie nie obeszło.

Osobiście nie polecam, choć tematyka może być dla co po niektórych ciekawa. Indianie, wyprawy do zniszczonych miast, ukryty bunkier i tego typu wątki.

Janka | 2015-11-19

Mnie zauroczyła historia głównego bohatera, który urodził się w wiosce mutantów.
Wolałabym trochę inne zakończenie. Ale i tak gorąco polecam tą książkę.

vaaleanroosa | 2016-08-02

Pierwsza połowa książki jak dla mnie wymarzona. A potem im dalej tym gorzej... 6/10 bo jednak bardzo przemawia do mnie ta atrakcyjna część

NINa | 2012-08-27

Polecam fanom postapo. Bardzo wciąga.

portos | 2016-09-30
zaplatani | 2016-09-03