Podniebna krucjata

1990-01-01
1990-01-01
83-85004-88-2
Jarosław Kotarski
literatura amerykańska literatura współczesna XX wiek fantasy krzyżowcy

Okładka książki Złoty wiek SF 12 Poul Anderson, Jerome Bixby, H. Beam Piper
Złoty wiek SF 12 Poul Anderson, Jero...
Okładka książki Złoty Wiek SF 10 Karen Anderson, Poul Anderson, James Blish, Algis Budrys, Frederik Pohl, Henry Slesar, F. L. Wallace
Złoty Wiek SF 10 Karen Anderson, Pou...

Space fantasy z eklezjalnym futuryzmem.

Space fantasy z eklezjalnym futuryzmem.

Niedługa, zabawna i fajna książka - super do poduchy, na koniec pracowitego dnia.

Poul Anderson był pisarzem bardzo płodnym, lista jego powieści liczy powyżej stu tytułów, a opowiadań - nawet trudno zapamiętać ile. Pisał dużo i różnorodnie, większość jego książek to fantastyka, w tym fantastyka historyczna, oraz fantasy. Niektóre z jego utworów to prawdziwe perełki a jego pomysły eksploatowali później inni twórcy tych gatunków. Zdarzały się też w jego twórzoczości dzieła mniej udane i do takich, moim zdaniem, należy "Podniebna krucjata".

Pomysł zderzenia epok (fabułę powieści stanowią przygody rycerzy angielskich z czasów średniowiecza przeniesionych do innej cywilizacji w kosmosie, niepomiernie wyżej rozwiniętej, którt to świat Anglicy podbijają) dzisiaj nie grzeszy oryginalnością, trzeba jednak pamiętać, że "Podniebna krucjata" powstała sześćdziesiąt lat temu. Owszem taka zamysł literacki jest w jakiejś mierze zabawny, niemniej okazuje sie niewystarczający do tego, aby zapewnić opowieści wewnętrzną spójność. Bo o elementarnej logice w ogóle nie ma mowy. Anderson bawi się tematem, paradoksem zderzenia czasów, mentalności,technik prowadzenia wojen. I taka zabawa najpierw nam udziela się, ale gdzieś w połowie powieści zaczyna nużyć.

Okazuje się, że fantastyka, nawet historyczna, jest gatunkiem niezwykle szybko tracącym swoją aktualność. Można by napisać: towar niezwykle szybko psujący się i po kilku dziesiecioleciach pachnący mało atrakcyjnie.

Trzeba być wielkim mistrzem, takim jak Lem, Strugaccy czy Asimov, aby zapewnić powieściom z gatunku fantastyki żywot dłuższy niż kilka dziesięcioleci. Zawsze wówczas, gdy pisarz więcej uwagi nadaje filozoficznym, ponadczasowym aspektom takich powieści, dzieła bronią się dłużej. Gdy jednak piszący rzecz ogranicza do fabuły, zabawy i opisów technicznych - rzadko są one w stanie przetrwać swoich autorów.

Rewelacyjna historia.Wydawało by się ,że głupio wyglądał by konflikt średniowiecznych rycerzy z cywilizacją istot pozaziemskich... A jednak w SF wszystko jest możliwe... Fajnie skrojona historia.Znajdziemy tutaj dobre poczucie humoru,rycerzy,kosmitów,statki kosmiczne,bitwy w kosmosie jak i na lądzie. Znalazło się nawet miejsce na wątek miłosny i to wszystko w książeczce liczącej sobie niespełna 145 stron. Polecam przeczytać :)

zabawna miniaturka

zabawna miniaturka

Książka, jaką najlepiej określa słowo "hilarious"... niezwykła i przebiegle śmieszna. Zapewne najlepsza powieść autora, a do tego klasyk, który każdy fan SF powinien znać.

Wspaniała książka, przyjemnie się ją czyta, mimo że jest troszeczkę przesłodzona. Jest napisana w formie kroniki, a autorem owego tekstu [kroniki] jest brat Parvus, ciekawy świata zakonnik z Anglii. Opisuje gwiezdną krucjatą sir Rogera przeciwko ogromnemu imperium Wersgorów. Polecam.

Cudo, średniowieczni rycerze w kosmosie, strzelanie atomówką z katapulty i inne smaczki w tym torturowanie kosmitów...super

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudo - przeczytane 25 lat temu w wieku 14 lat

Cudo - przeczytane 25 lat temu w wieku 14 lat

Jak to się mówi...spoko albo git majonez hahahaha

Jak to się mówi...spoko albo git majonez hahahaha

• Fantastyka naukowa
  • Science fiction
  • Science Fiction
  • SF, Fantasy i Horror

Dodaj cytat z książki Podniebna krucjata