Podniebna krucjata

Wydawnictwo: Arax
The High Crusade
83-85004-88-2
piotrex

Książka dla fanów rycerstwa i podróży w poszukiwaniu odległych galaktyk. Fragment książki: „– Podążajcie lasami, dobrze się kryjąc, aż do miejsca, gdzie spoczywa statek. – powiedział mój pan. – Czekajcie południa i startujcie. Wiecie, jak używać map w rulonach, tych samodzielnie rozświetlających się map, prawda? Dobrze zatem; gdy przybędziecie do Stularax - zabierze wam to godzinę - lądujcie...

Książka dla fanów rycerstwa i podróży w poszukiwaniu odległych galaktyk.

Fragment książki:
„– Podążajcie lasami, dobrze się kryjąc, aż do miejsca, gdzie spoczywa statek. – powiedział mój pan. – Czekajcie południa i startujcie. Wiecie, jak używać map w rulonach, tych samodzielnie rozświetlających się map, prawda? Dobrze zatem; gdy przybędziecie do Stularax - zabierze wam to godzinę - lądujcie tam, gdzie znajdziecie osłonę. Odpalcie kilka pocisków z katapulty, by zniszczyć zewnętrzne umocnienia, a potem, dopóki jeszcze będą zaskoczeni, zaatakujcie na piechotę. Zabierzcie, co możecie, z arsenałów i wracajcie. Jeśli tutaj będzie utrzymywał się spokój, lądujcie w miejscu startu; jeśli zaś zastaniecie walkę, róbcie, co uznacie za najlepsze.”

Bosy_Antek | 2014-07-01

Swego czasu Jacek Dukaj ogłosił swoisty manifest, w którym wyłuszczył precyzyjnie (aczkolwiek arbitralnie) swój podgląd na temat preferowanych gabarytów czytanych książek: „Lubię powieści. Lubię powieści z prawdziwego zdarzenia - długie, rozlane szeroko na setkach stron, z epickim oddechem, wciągające tak, że człowiek zupełnie się w lekturze zatraca i wraca do niej, wieczór za wieczorem, zapadając w fikcyjny świat fikcyjnych postaci na godziny i godziny, smakując maestrię konstrukcji fabularnych na równi z maestrią języka.”

Prześwietliwszy pod tym kątem własne upodobanie lekturowe, z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że nie lubię powieści z prawdziwego zdarzenia. Nie znoszę ciężaru setek stron papierowych światów przedstawionych wypchanych po brzegi detalami, bohaterami pierwszo/drugo/trzecioplanowymi, epizodami. Nie znoszę tych szerokich epickich pastwisk, na których autorzy rozpuszczają całą wymyśloną przez siebie czeredę postaci.

Moja wyobraźnia szybko się męczy, gdy...

Sławomir | 2015-04-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Trudno się oderwać i dlatego też się nie odrywałem. Książeczka krótka więc można ją przeczytać przed snem a radochy masę przy niej i sny leciutkie i miłe.
Rewelacyjna narracja w swej formie przywodząca jak najbardziej słusznie na myśl opowieści starego wiarusa czy też podróżnika snute w kłębach fajkowego dymu, zimową nocą, przy ciepłym piecu. Kreacja bohaterów też najwyższych lotów a i pomysłowi niczego nie brakuje. Mimo lekkiej formy znajdzie się tam również kilka nie nowych ale jakże ważnych prawd o ludziach i imperiach. O tym jak młode prężne wypiera stare i gnuśne. Naprawdę warte poczytania. Duża przyjemność.

Goszka | 2013-06-14

Autorem powieści jest Poul Anderson (ten sam, który napisał „Stanie się czas”). Książka jest bardzo krótka, ale ile się w niej dzieje!
Zacznijmy od krótkiego porównania obu dzieł Andersona. Już od samego początku byłam zaskoczona, jak bardzo ta historia różni się od „Stanie się czas” – nie tylko fabułą, ale także formą, stylem wypowiedzi, czymś nie do końca określonym, co sprawiło, że była dużo ciekawsza, lepiej przyswajalna, przyjemniejsza.

Fabuła:
Akcja dzieje się w czasach, kiedy spotkania z rycerzami były codziennością, a wszelkie niezrozumiałe wydarzenia były przypisywane czarnej magii i złu.
Głównym bohaterem utworu jest zakonnik Parvius, trochę śmieszny, bardzo religijny i bogobojny człowieczek, opisany tak, że od razu bardzo się do niego przywiązujemy. Parvius jest anglikiem, służącym swemu panu baronowi Rogerowi wraz z jego żoną lady Katarzyną. Swe imię zakonne, jak wyjaśnia na początku (historia jest napisana mniej więcej w formie dziennika), to przełożone na łacinę...

Przemek | 2013-04-29
Na półkach: Przeczytane, Sci/Fi

Książka spod znaku miecza, tarczy i blastera ;). Napisana z niemałym poczuciem humoru. Intrygujący pomysł w całkiem przyzwoitym wykonaniu. Czyta się na prawdę dobrze.

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1986 rok

Dużo zabawy i śmiechu. Teksty są lekkie i zabawne, jednak nie głupie.

Taki_ktoś | 2016-08-30

Jak to się mówi...spoko albo git majonez hahahaha

Anubis | 2016-01-29
Przeczytana: 04 stycznia 2016