Narzędzia wojny

Wydawnictwo: Amber
historyczna

50 najważniejszych wynalazków w dziejach uzbrojenia: od prehistorii po konflikty XXI wieku w Afganistanie i IrakuJak długi łuk zmienił bieg dziejówa Jaki wpływ na historię miał rydwan, muszkiet, karabin maszynowy i czołga Jakie rodzaje broni przyczyniły się do powstania wielkich imperiówa Kto, kiedy i gdzie zastosował po raz pierwszy przełomowe wynalazki, które na zawsze zmieniły dzieje sztuki wojennej i świataaOto historia pięćdziesięciu najbardziej znaczących osiągnięć w technice wojskowej: od włóczni z epoki kamienia przez rzymskie miecze, długie łodzie wikingów, dwupłatowe samoloty i U-Booty I wojny światowej, po dzisiejsze pociski samosterujące. Macedońskie włócznie, średniowieczne warownie, proch strzelniczy, armaty, okręty wojenne, myśliwce i bombowce a każda z tych broni, użyta po raz pierwszy, wywołała piorunujący efekt na polu walki. Narzędzia wojny przedstawiają okoliczności wynalezienia i zastosowania, a przede wszystkim skutki użycia wynalazków, które miały najbardziej doniosły wpływ na rozwój sztuki wojennej a od Mongołów, którzy dzięki skromnemu strzemieniu podbijali kontynenty, po wpływ bomby atomowej na zakończenie II wojny światowej. Gdyby te nowe bronie nie pojawiały się w pewnych momentach na polach bitewnych, dzieje świata potoczyłyby się zupełnie inaczej.

ryszpak | 2016-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Zmęczone. To chyba jest odpowiednie określenie dla czytania przeze mnie tej książki. Niby z opisu zbiór ciekawostek, więc powinno być arcyciekawe, ale niestety... Albo zabrakło pomysłu na treść, albo na wykonanie.
Książka ma formę kilkustronicowych - teoretycznie - historii danego rodzaju uzbrojenia. Piszę teoretycznie, bo niekiedy autora poniosło i zamiast opisywać np. sarissę i falangę (oraz ew. taktykę walki), opisuje podboje Aleksandra Wielkiego. Podobnie jest przy łuku (opis podbojów Czyngis Chana i jego potomków). Trochę lepiej jest, im bliżej XX wieku. Ale też zdarza się iść na całość. Rozdział o karabinach maszynowych. Oczywiście, ale po co na koniec wciskać doń (choć tylko wzmiankowo, o ile mnie pamięć nie myli) dzieło Michaiła Kałasznikowa?

Jeżeli książka ma być popularno-naukowa i spełniać swoje zadanie, to życzyłbym sobie w niej ilustracji. Ilustracji, rzeczywiście przedstawiających pierwsze pociski balistyczne, łuk kompozytowy czy mitraliezę. Ilu ludzi, którzy chcą...

Wilczek | 2014-02-05

Ciekawie przedstawiona ewolucja większości rodzajów uzbrojenia jakie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów.

daniel90 | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Dobra, ale raczej do sięgania po nią niż do czytania jednym tchem.

thomson | 2015-07-24
Przeczytana: 07 stycznia 2011