Narzędzia wojny

powieść historyczna
Amber
2008-01-01
2008-01-01

Miało być o wynalazkach w dziedzinie uzbrojenia, a wyszedł zlepek faktów, nazwisk i dat, gdzie jest spora ilość określeń jak: najlepszy, najważniejszy, czy też najpotężniejszy. Me 262 miał więcej okazji do walki i okazał się przełomem, a nie Gloster Meteor. Jak tytuł rozdziału brzmi "Falanga" to podboje Aleksandra Wielkiego mogą być sprawą drugorzędną?

Zmęczone. To chyba jest odpowiednie określenie dla czytania przeze mnie tej książki. Niby z opisu zbiór ciekawostek, więc powinno być arcyciekawe, ale niestety... Albo zabrakło pomysłu na treść, albo na wykonanie.
Książka ma formę kilkustronicowych - teoretycznie - historii danego rodzaju uzbrojenia. Piszę teoretycznie, bo niekiedy autora poniosło i zamiast opisywać np. sarissę i falangę (oraz ew. taktykę walki),opisuje podboje Aleksandra Wielkiego. Podobnie jest przy łuku (opis podbojów Czyngis Chana i jego potomków). Trochę lepiej jest, im bliżej XX wieku. Ale też zdarza się iść na całość. Rozdział o karabinach maszynowych. Oczywiście, ale po co na koniec wciskać doń (choć tylko wzmiankowo, o ile mnie pamięć nie myli) dzieło Michaiła Kałasznikowa?

Jeżeli książka ma być popularno-naukowa i spełniać swoje zadanie, to życzyłbym sobie w niej ilustracji. Ilustracji, rzeczywiście przedstawiających pierwsze pociski balistyczne, łuk kompozytowy czy mitraliezę. Ilu ludzi, którzy chcą się zainteresować historią i zerknie do tej książki wie, jak wygląda pocisk Minié?
Punkt mniej za błędy w datach i nazwach. Nie wiem, czy to wina autora, czy tłumacza, czy zecera. Zmienić datę bitwy pod Kłuszynem z 1610 na 1601 jeszcze tłumaczy chochlik drukarski. Rewel na Rewal czy HMS Ark Royal na HMS Ark Rogal też (chociaż śmieszy rezultat ;) ). Ale bitwa pod Kircholmem w 1606? Po kilku takich babolach nad resztą dat przestałem się pochylać. Szkoda nerwów. Czołg PzKpfw IV? Po co? Nie lepiej Mark IV? Każdy zrozumie...
Książka raczej dla kogoś, kto potrzebuje materiały na ciekawą pogadankę na lekcję historii. To znaczy, tak myślałem, dopóki nie wyszły hece z datami, literówkami i takim a nie innym tłumaczeniem...
Zajrzeć można. Ale generalnie nie polecam.

Dobra, ale raczej do sięgania po nią niż do czytania jednym tchem.

Dobra, ale raczej do sięgania po nią niż do czytania jednym tchem.

Ciekawie przedstawiona ewolucja większości rodzajów uzbrojenia jakie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów.

• Wojna teoria
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Historia - ogólnie lub przekrojowo
  • Fakty historyczne

Dodaj cytat z książki Narzędzia wojny