Ruś Wikingów

historyczna

Nowoczesny podręcznik akademicki o powstawaniu tożsamości narodowej społeczności ruskich i skandynawskich, napisany na podstawie najstarszych kronik plemiennych i współczesnych badań archeologicznych. Szczegółowe omówienie splatających się dziejów ziem ruskich i skandynawskich pozwala czytelnikowi wejrzeć w całościową, wielopłaszczyznową strukturę antropologiczną i historyczną tych regionów.

Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Rozumiem, że taka jest specyfika badań prowadzonych przez prof. Duczko, ale opisy poszczególnych spinek czy innych artefaktów znalezionych przy stanowiskach archeologicznych nie są porywające. Jednakże "odsączając" je od pozostałych informacji (ale też na ich podstawie, mimo wszystko) można zobaczyć, że autor ma bardzo sprecyzowany pogląd na powstanie Rusi oraz potrafi uzasadnić go, za co plus. Ocena byłaby oczywiście wyższa, gdyby nie moja niechęć do archeologii.

odoaker | 2013-01-22
Przeczytana: styczeń 2013

Solidnie argumentuje normanistyczną tezę dot. początków państwa ruskiego.

artemd | 2016-09-28
Przeczytana: 30 kwietnia 2007

Pozycja niezbędna, jeśli ktoś interesuje się początkami Rusi

Kasjan | 2016-11-05
Łukasz | 2016-09-15