Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956

83-89642-71-9
historyczna
DramaQueer

Red. Grzegorz Sołtysiak;
Ta książka jest wyprawą w świat który już nie istnieje. Ukryty za kurtyną strachu, milczenia, kamuflażu własnych myśli i poglądów. Żadne oficjalne dokumenty nie oddadzą lepiej atmosfery Polski lat pięćdziesiątych jak właśnie listy. Jest to korespondencja niezwykła - nadesłana do Polskiego Radia, instytucji, która wówczas przenikała życie codzienne Polaków.

Robert | 2012-07-17
Przeczytana: 2010 rok

Z dużym sentymentem sięgam po całą tę serię. Może dlatego, że dość dobrze pamiętam te czasy. Wtedy każdy mocno skupiony był na swoim świecie, swoich problemach walcząc w wszelkimi niedostatkami, dzięki czemu pewnie skutecznie odciągając się od problemów gospodarczo-politycznych. Dziś, gdy mamy to już w dużej mierze za nami (jako, że ciągle trafiam to miejsc, które nie przeszły jeszcze znaczących zmian ustrojowych), rzut oka na listy innych błyskawicznie uświadamia nam, że rzeczywistość była "kolorowa" (w negatywnym tego słowa znaczeniu) i nieco inna niż nam się wydawało. To doskonały sposób spojrzenia na czasy komunizmu z większego dystansu, zrozumienie jak działał a może nawet zrozumienie celowości ustroju.
Sięgam po te listy od czasu do czasu, gdy nachodzi mnie melancholia, wspomnienia lub chcę przekonać się, że kiedyś wcale nie było tak lepiej...

DramaQueer | 2010-08-23
Przeczytana: grudzień 2004

Czasem dobrze jest spojrzeć na naszą historię niekoniecznie oczami historyka, ale ludzi zwykłych, prostych, jak my. Wybór listów nadesłanych do Polskiego Radia odsłania nam zbiorowy obraz ludzi, którzy próbują wieść normalne życie w napiętnowanym traumą wojenną kraju. Listy są śmieszne, oburzające, jednak najbardziej zapadają w pamięć te niepoprawne, pisane niewprawną ręką, gdyż są najbardziej wzruszające. Przekrój korespondencji jest szeroki, a sama książka pouczająca i bardzo elegancko wydana. Na prezent idealna!

Antoni Leśniak | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014