rozwińzwiń

Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956

Okładka książki Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956 Grzegorz Sołtysiak
Okładka książki Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956
Grzegorz Sołtysiak Wydawnictwo: Baobab Cykl: Księga Listów PRL-u (tom 1) powieść historyczna
202 str. 3 godz. 22 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Księga Listów PRL-u (tom 1)
Wydawnictwo:
Baobab
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
202
Czas czytania
3 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8389642719
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dekady 1955-1964 Krzysztof Madej, Paweł Wroński
Ocena 6,6
Dekady 1955-1964 Krzysztof Madej, Pa...
Okładka książki Niewidoczny wróg Michael Biddiss, Frederick F. Cartwright
Ocena 6,8
Niewidoczny wróg Michael Biddiss, Fr...
Okładka książki Dekady 1995-2005 August Grabski, Agata Nowakowska
Ocena 6,4
Dekady 1995-2005 August Grabski, Aga...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

„Księga listów PRL-u” to niezwykle interesujące świadectwo życia zwykłych ludzi. Tom pierwszy prezentuje wybór listów, jakie słuchacze Polskiego Radia nadsyłali do audycji „Fala 49” w latach 1951-1956. Tematyka korespondencji jest dość różnorodna, ale na pierwszy plan wysuwają się problemy podstawowe: brak mięsa, świeżych warzyw, mydła, ogromne kolejki i drożyzna. Robotnice Łódzkich Zakładów Włókienniczych nie mogą dostać materiału na ubrania dla siebie i dla dzieci. Emerytowany górnik, mający na utrzymaniu niepełnosprawną żonę, nie jest w stanie wyżyć z otrzymywanej renty. Ludzie są zwalniani z pracy za chodzenie do kościoła lub za to, że ich rodzice nie chcą się zapisać do spółdzielni rolniczej. Widać wyraźnie rozgoryczenie faktem, że cała krajowa produkcja jest wywożona do ZSRR, a w Polsce tylko sklepy z żółtymi firankami są dobrze zaopatrzone. Słuchacze audycji często proszą o pomoc w zdementowaniu krążących plotek, wytykają absurdy partyjnych postanowień, ale także donoszą na swoich sąsiadów. Oczywiście śmierć Stalina budzi w niektórych rozpacz, ale większe zamieszanie wywołuje obalenie jego legendy. Co ciekawe, pojawiają się listy, w których ludzie domagają się uczczenia pamięci żołnierzy AK walczących w Powstaniu Warszawskim. Poruszana jest także sprawa Katynia. Piszący domagają się wolności religijnej tak szumnie gwarantowanej w konstytucji i całym sercem wspierają strajkujących robotników w Poznaniu.

Z tych listów, mimo specyficznej retoryki, wyłania się obraz Polskich, w której zwykły robotnik nie jest w stanie utrzymać z pensji swojej rodziny. Głód zagląda ludziom w oczy, a sklepowe półki uginają się pod ciężarem butelek wódki. Rząd wymaga ciężkiej pracy przy wykonywaniu kolejnych planów, ale nie zapewnia robotnikom odpowiedniej ilości i jakości pożywienia, by mogli regenerować swoje siły. Chłopi oddają swoje plony do spółdzielni, ale nie mają gdzie kupić odpowiednich narzędzi, by uprawiać pola. Jedynie kierownicy spółdzielni balują, a milicja nie interweniuje w przypadku takich zgłoszeń.

„Księga listów PRL-u” napełnia treścią suche historyczne fakty, ukazuje życie społeczeństwa w tamtych trudnych, powojennych czasach. Pokazuje, że przyjaźń polsko-radziecka to pusty slogan i nawet ludzie, którzy należeli do partii potrafili krytycznie (choć anonimowo) spojrzeć na poczynania ZSRR. Widać w tych listach zaczyn wydarzeń, które w przyszłości doprowadzą do wyborów w czerwcu 1989 roku. Warto przeczytać.

„Księga listów PRL-u” to niezwykle interesujące świadectwo życia zwykłych ludzi. Tom pierwszy prezentuje wybór listów, jakie słuchacze Polskiego Radia nadsyłali do audycji „Fala 49” w latach 1951-1956. Tematyka korespondencji jest dość różnorodna, ale na pierwszy plan wysuwają się problemy podstawowe: brak mięsa, świeżych warzyw, mydła, ogromne kolejki i drożyzna. Robotnice...

więcej Pokaż mimo to

avatar
854
215

Na półkach: , ,

Z dużym sentymentem sięgam po całą tę serię. Może dlatego, że dość dobrze pamiętam te czasy. Wtedy każdy mocno skupiony był na swoim świecie, swoich problemach walcząc w wszelkimi niedostatkami, dzięki czemu pewnie skutecznie odciągając się od problemów gospodarczo-politycznych. Dziś, gdy mamy to już w dużej mierze za nami (jako, że ciągle trafiam to miejsc, które nie przeszły jeszcze znaczących zmian ustrojowych),rzut oka na listy innych błyskawicznie uświadamia nam, że rzeczywistość była "kolorowa" (w negatywnym tego słowa znaczeniu) i nieco inna niż nam się wydawało. To doskonały sposób spojrzenia na czasy komunizmu z większego dystansu, zrozumienie jak działał a może nawet zrozumienie celowości ustroju.
Sięgam po te listy od czasu do czasu, gdy nachodzi mnie melancholia, wspomnienia lub chcę przekonać się, że kiedyś wcale nie było tak lepiej...

Z dużym sentymentem sięgam po całą tę serię. Może dlatego, że dość dobrze pamiętam te czasy. Wtedy każdy mocno skupiony był na swoim świecie, swoich problemach walcząc w wszelkimi niedostatkami, dzięki czemu pewnie skutecznie odciągając się od problemów gospodarczo-politycznych. Dziś, gdy mamy to już w dużej mierze za nami (jako, że ciągle trafiam to miejsc, które nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
46

Na półkach: , , , ,

Czasem dobrze jest spojrzeć na naszą historię niekoniecznie oczami historyka, ale ludzi zwykłych, prostych, jak my. Wybór listów nadesłanych do Polskiego Radia odsłania nam zbiorowy obraz ludzi, którzy próbują wieść normalne życie w napiętnowanym traumą wojenną kraju. Listy są śmieszne, oburzające, jednak najbardziej zapadają w pamięć te niepoprawne, pisane niewprawną ręką, gdyż są najbardziej wzruszające. Przekrój korespondencji jest szeroki, a sama książka pouczająca i bardzo elegancko wydana. Na prezent idealna!

Czasem dobrze jest spojrzeć na naszą historię niekoniecznie oczami historyka, ale ludzi zwykłych, prostych, jak my. Wybór listów nadesłanych do Polskiego Radia odsłania nam zbiorowy obraz ludzi, którzy próbują wieść normalne życie w napiętnowanym traumą wojenną kraju. Listy są śmieszne, oburzające, jednak najbardziej zapadają w pamięć te niepoprawne, pisane niewprawną ręką,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    7
  • Literatura faktu
    2
  • Ulubione
    2
  • Polityka
    1
  • 2014
    1
  • Dobrze wiedzieć
    1
  • Literatura polska
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księga listów PRL-u. Część pierwsza 1951-1956


Podobne książki

Przeczytaj także