Małżeństwo z kalendarza

Okładka książki Małżeństwo z kalendarza Franciszek Bohomolec
Okładka książki Małżeństwo z kalendarza
Franciszek Bohomolec Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2002-01-01
2002-01-01
polska literatura komedia polska 18w

Okładka książki Filozofia i myśl społeczna w latach 1700–1830. Tom I. Okres saski 1700–1763 Grzegorz Arakiełowicz, Jan Arndt, Franciszek Bohomolec, Reinhold Fryderyk Bornmann, Wojciech Bystrzonowski, Joachim Benedykt Chmielowski, Samuel Chróścikowski, Benedykt Dobszewicz, Józef Stanisław Duńczewski, Stefan Garczyński, Jerzy Gengell, Gabriel Groddeck, Michał Krzysztof Hanow, Jan Stanisław Jabłonowski, Józef Aleksander Jabłonowski, Celestyn Adam Kaliszewski, Stanisław Dunin Karwicki, Stanisław Konarski, Jan Kowalski, Henryk Kühn, Jan Adam Kulm, Gotfryd Lengnich, Stanisław Leszczyński, Szymon Majchrowicz, Adrian Miaskowski, Wawrzyniec Mitzler de Kolof, Kazimierz Narbutt, Aleksander Podlesiecki, Antoni Poniński, Józef Feliks Rogaliński, Andrzej Rudzki, Wacław Rzewuski, Jerzy Piotr Schultz, Antoni Skorulski, Marian Skrzypek, Kazimierz Franciszek Stęplowski, Marcin Świątkowski, Stanisław Szadurski, Zygmunt Unrug, Kazimierz Wieruszewski, Samuel Fryderyk Willenberg, Antoni Wiśniewski, Józef Andrzej Załuski, César Félicité Pyrrhys de Varille, autor nieznany, Jan z Dębion Dębiński
Filozofia i my... Grzegorz Arakiełowi...
Okładka książki Poezja polska XVIII wieku Franciszek Bohomolec, Elżbieta Drużbacka, Jakub Jasiński, Józef Szymanowski, Franciszek Zabłocki, praca zbiorowa
Poezja polska ... Franciszek Bohomole...

Nieśmiertelny nosacz Janusz sprzed 250 lat, w kontuszu i żupanie. Sprawna komedyjka, podobno pisana we współpracy z Krasickim. Podoba mi się, że u Bohomolca ważną rolę grają sługowie (konkretnie służki) - wybawiają jakimś dobrym konceptem swoje panie z sytuacji, zdawałoby się, bez wyjścia.

Na półkach: , , , , , , , ,

6,5/10
"Małżeństwo z kalendarza" to dydaktyczna komedia Bohomolca, w nadzwyczaj jasny sposób ośmieszająca polska ksenofobię. Jak widać, ówczesna Rzeczpospolita naprawdę potrzebowała tak prostego dydaktyzmu by edukować obywateli, a przez zabawę ponoć najlepiej.

Zaskoczył mnie brak rymów - choć jestem raczej zwolennikiem prozy, po przeczytaniu kilku oświeceniowych sztuk tak przyzwyczaiłem się do wytwornego rymotwórstwa, że bardzo mi brakowało tego w "Małżeństwu z kalendarza". Bohomolcowi udało się kilka razy wywołać u mnie uśmiech na twarzy, ale jego postacie są wyblakłe, a akcję nieco rozwleczoną na zwyczajowe trzy akty ciężko nazwać w ogóle intrygą. Niemniej, całkiem porządna komedia.

6,5/10

Wydaje się nieco zbyt przyspieszona. Czytelnik bawi się dobrze, to krótka i szybka lektura, ale niestety na jeden raz.

Czasem warto wykopać z czeluści klasykę mniej znaną. Schemat: zły ojciec chce uszczęśliwić córkę i wydać ją za mąż za szlachcica Polaka - imć pana Marnotrawskiego. Cóż z tego, skoro ona kocha się w niemieckim szlachcicu - Erneście. Ojciec Staruszkiewicz nie chce oddać córki Niemcowi. Córka zgubiona. Na szczęście jest dobra ciotka Bywalska oraz sprytna i pyskata pokojówka Agata. Schematy, stereotypy,..Typowa oświeceniowa komedyjka. Bawi. Urocze.

Nieznana mi dotychczas komedia oświeceniowa przeciwstawiająca konserwatyzm otwartości myślenia. Krótka, niezbyt wymagająca i przewidywalna, ale miła w odbiorze i ciągle aktualna, niestety.

Typowa oświeceniowa komedia. Podobno jedna z gorszych w tej epoce, jednak mi się bardzo podobała. Akcja kręci się wokół jednego wątku, który jest jednym z trzech schematów komedii- kobieta ma dwóch adoratorów, a ojciec chce dla niej tego, którego ona nie kocha, a który w dodatku jest tylko chętny na jej pieniądze i nic więcej. Szybka akcja, prosty język i wszystko wyłożone na tacy, co może być minusem, bo nie trzeba wielkiego wysiłku emocjonalnego. Mimo tego polecam bardzo na miłe popołudnie :)

Komedia, która potrafi naprawdę rozbawić czytelnika. Brak tu oświeceniowego sentymentalizmu i innych tkliwych wersów! Bohomolec wyśmiewa poglądy "oświeconych", robi to jednak w dobrym stylu!

Komedia o dziewczynie, którą ojciec chce wydać za mężczyznę a ona jest zakochana w innym - częsty temat utworów. Nie widzę w tym nic odkrywczego, podobne do Powrotu posła, aczkolwiek czytało się w miarę miło :)

Czytałem jadąc z Żoną na wycieczkę do Krakowa. Śmiałem się jak głupi pod nosem :D Ekstra lekturka :D

przeczytałam w jakąś godzinę, świetne to było, każdemu kto chciałby sobie przeczytać polski oświeceniowy dramat mogę śmiało polecić.

• Lektury
  • Studia
  • Oświecenie
  • Dramaty
  • Filologia polska
  • Polonistyka

Dodaj cytat z książki Małżeństwo z kalendarza