Małżeństwo z kalendarza

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
Kasztan

Komedia dydaktyczna poruszająca problem roli cudzoziemskich specjalistów przy odbudowie Polski, obcych mieszczan lokujących wielkie kapitały, sprawy tolerancji religijnej, awansu „stanu trzeciego” Staruszkiewicz ma córkę Elizę, do której konkurują dwaj rywale: pułkownik Ernest, szlachcic cudzoziemski, oraz Marnotrawski, szlachcic polski, który roztrwonił majątek ojcowski i jako cyniczny łowca posagowy chce przez małżeństwo z Elizą uwolnić się od wierzycieli.

Beata | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Nieznana mi dotychczas komedia oświeceniowa przeciwstawiająca konserwatyzm otwartości myślenia. Krótka, niezbyt wymagająca i przewidywalna, ale miła w odbiorze i ciągle aktualna, niestety.

Pavvvel | 2017-04-03

Czasem warto wykopać z czeluści klasykę mniej znaną. Schemat: zły ojciec chce uszczęśliwić córkę i wydać ją za mąż za szlachcica Polaka - imć pana Marnotrawskiego. Cóż z tego, skoro ona kocha się w niemieckim szlachcicu - Erneście. Ojciec Staruszkiewicz nie chce oddać córki Niemcowi. Córka zgubiona. Na szczęście jest dobra ciotka Bywalska oraz sprytna i pyskata pokojówka Agata. Schematy, stereotypy,..Typowa oświeceniowa komedyjka. Bawi. Urocze.

Kazik | 2013-10-06
Przeczytana: 03 października 2013

Pani Bywalska, nie mogąc patrzeć, jak jej bratanicy Elizie robią na wsi wodę z mózgu, zabiera dziewczynę do Warszawy. Co stolica, to stolica, moda, nowoczesne prądy i miłość do szlachetnego pułkownika. Niestety! Cóż z tego, że młodzieniec jest powszechnie szanowany, mądry, wykształcony, dżentelmeński, pracowity i honorowy, skoro jest - GASP!- Niemcem? Tfu! Pan Staruszkiewicz nie odda swej jedynaczki siakiemuś Germanowi, przyjeżdżają tylko tacy do Polski i na czarno służą krajowi. Co innego rodak Marnotrawski, komuś o takim nazwisku z pewnością można oddać córkę za żonę... Najlepiej jeszcze dziś, bo według kalendarza to najlepszy moment na zawarcie udanego małżeństwa!

"Małżeństwo z kalendarza" to niewielka, sympatyczna komedyjka w molierowskim stylu. Więcej w poczciwym Bohomolcu poczucia humoru niż żółci, stąd brak szorstkiego szyderstwa. O ile Eliza i Ernest wypadają blado i papierowo, tak rasistowski pan Staruszkiewicz jest wybornie skonstruowany i żywością swego charakteru...

Aleksandra | 2015-05-14
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2015

Typowa oświeceniowa komedia. Podobno jedna z gorszych w tej epoce, jednak mi się bardzo podobała. Akcja kręci się wokół jednego wątku, który jest jednym z trzech schematów komedii- kobieta ma dwóch adoratorów, a ojciec chce dla niej tego, którego ona nie kocha, a który w dodatku jest tylko chętny na jej pieniądze i nic więcej. Szybka akcja, prosty język i wszystko wyłożone na tacy, co może być minusem, bo nie trzeba wielkiego wysiłku emocjonalnego. Mimo tego polecam bardzo na miłe popołudnie :)

Lenkaite | 2013-02-13
Przeczytana: maj 2006

Poczciwy ksiądz Bohomolec pisał jak umiał...:) bardzo przewidywalna i poczciwa sztuka, ale...jakoś nie mam serca jej skrytykować:)

Magda | 2011-05-16

Świetna komedia obnażająca stereotypowe myślenie. Ojciec głównej bohaterki nie zważa na dobro córki. W życiu kieruje się tym, co napisano na dany dzień w kalendarzu (który uważany był wówczas za niemal święty). Polecam!

Sabina | 2014-03-25
Przeczytana: 20 marca 2014

Komedia o dziewczynie, którą ojciec chce wydać za mężczyznę a ona jest zakochana w innym - częsty temat utworów. Nie widzę w tym nic odkrywczego, podobne do Powrotu posła, aczkolwiek czytało się w miarę miło :)

KarolKa | 2013-11-08
Przeczytana: 2009 rok

Komedia, która potrafi naprawdę rozbawić czytelnika. Brak tu oświeceniowego sentymentalizmu i innych tkliwych wersów! Bohomolec wyśmiewa poglądy "oświeconych", robi to jednak w dobrym stylu!

Joanna | 2011-07-26

Świetna.