Małżeństwo z kalendarza

Franciszek Bohomolec Wydawnictwo: Saga Egmont Seria: Klasyka Mniej Znana utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2019-01-01
2002-01-01
Saga Egmont
XVIII wiek komedia satyra
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2019-01-01
Klasyka Mniej Znana
XVIII wiek komedia satyra

Na półkach: , , , , , , , ,

6,5/10
"Małżeństwo z kalendarza" to dydaktyczna komedia Bohomolca, w nadzwyczaj jasny sposób ośmieszająca polska ksenofobię. Jak widać, ówczesna Rzeczpospolita naprawdę potrzebowała tak prostego dydaktyzmu by edukować obywateli, a przez zabawę ponoć najlepiej.

Zaskoczył mnie brak rymów - choć jestem raczej zwolennikiem prozy, po przeczytaniu kilku oświeceniowych sztuk tak...

Czytałem jadąc z Żoną na wycieczkę do Krakowa. Śmiałem się jak głupi pod nosem :D Ekstra lekturka :D

Wydaje się nieco zbyt przyspieszona. Czytelnik bawi się dobrze, to krótka i szybka lektura, ale niestety na jeden raz.

Czasem warto wykopać z czeluści klasykę mniej znaną. Schemat: zły ojciec chce uszczęśliwić córkę i wydać ją za mąż za szlachcica Polaka - imć pana Marnotrawskiego. Cóż z tego, skoro ona kocha się w niemieckim szlachcicu - Erneście. Ojciec Staruszkiewicz nie chce oddać córki Niemcowi. Córka zgubiona. Na szczęście jest dobra ciotka Bywalska oraz sprytna i pyskata pokojówka...

Nieznana mi dotychczas komedia oświeceniowa przeciwstawiająca konserwatyzm otwartości myślenia. Krótka, niezbyt wymagająca i przewidywalna, ale miła w odbiorze i ciągle aktualna, niestety.

Typowa oświeceniowa komedia. Podobno jedna z gorszych w tej epoce, jednak mi się bardzo podobała. Akcja kręci się wokół jednego wątku, który jest jednym z trzech schematów komedii- kobieta ma dwóch adoratorów, a ojciec chce dla niej tego, którego ona nie kocha, a który w dodatku jest tylko chętny na jej pieniądze i nic więcej. Szybka akcja, prosty język i wszystko wyłożone...

Komedia o dziewczynie, którą ojciec chce wydać za mężczyznę a ona jest zakochana w innym - częsty temat utworów. Nie widzę w tym nic odkrywczego, podobne do Powrotu posła, aczkolwiek czytało się w miarę miło :)

Komedia, która potrafi naprawdę rozbawić czytelnika. Brak tu oświeceniowego sentymentalizmu i innych tkliwych wersów! Bohomolec wyśmiewa poglądy "oświeconych", robi to jednak w dobrym stylu!

Pani Bywalska, nie mogąc patrzeć, jak jej bratanicy Elizie robią na wsi wodę z mózgu, zabiera dziewczynę do Warszawy. Co stolica, to stolica, moda, nowoczesne prądy i miłość do szlachetnego pułkownika. Niestety! Cóż z tego, że młodzieniec jest powszechnie szanowany, mądry, wykształcony, dżentelmeński, pracowity i honorowy, skoro jest - GASP!- Niemcem? Tfu! Pan...

Poczciwy ksiądz Bohomolec pisał jak umiał...:) bardzo przewidywalna i poczciwa sztuka, ale...jakoś nie mam serca jej skrytykować:)

• Lektury
  • Studia
  • Literatura polska
  • Oświecenie
  • Dramaty
  • Filologia polska
  • Polonistyka

Dodaj cytat z książki Małżeństwo z kalendarza