Czary

Okładka książki Czary Franciszek Bohomolec
Okładka książki Czary
Franciszek Bohomolec Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
88 str. 1 godz. 28 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
88
Czas czytania
1 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373894640
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Filozofia i myśl społeczna w latach 1700–1830. Tom I. Okres saski 1700–1763 Grzegorz Arakiełowicz, Jan Arndt, Franciszek Bohomolec, Reinhold Fryderyk Bornmann, Wojciech Bystrzonowski, Joachim Benedykt Chmielowski, Samuel Chróścikowski, Benedykt Dobszewicz, Józef Stanisław Duńczewski, Stefan Garczyński, Jerzy Gengell, Gabriel Groddeck, Michał Krzysztof Hanow, Jan Stanisław Jabłonowski, Józef Aleksander Jabłonowski, Celestyn Adam Kaliszewski, Stanisław Dunin Karwicki, Stanisław Konarski, Jan Kowalski, Henryk Kühn, Jan Adam Kulm, Gotfryd Lengnich, Stanisław Leszczyński, Szymon Majchrowicz, Adrian Miaskowski, Wawrzyniec Mitzler de Kolof, Kazimierz Narbutt, Aleksander Podlesiecki, Antoni Poniński, Józef Feliks Rogaliński, Andrzej Rudzki, Wacław Rzewuski, Jerzy Piotr Schultz, Antoni Skorulski, Marian Skrzypek, Kazimierz Franciszek Stęplowski, Marcin Świątkowski, Stanisław Szadurski, Zygmunt Unrug, Kazimierz Wieruszewski, Samuel Fryderyk Willenberg, Antoni Wiśniewski, Józef Andrzej Załuski, César Félicité Pyrrhys de Varille, autor nieznany, Jan z Dębion Dębiński
Ocena 0,0
Filozofia i my... Grzegorz Arakiełowi...
Okładka książki Poezja polskiego oświecenia. Antologia Jan Ancuta, Wojciech Bogusławski, Franciszek Bohomolec, Ignacy Bykowski, Józef Chądzyński, Antoni Czaki, Celestyn Czaplic, Nikodem Czeczel, Jan Czyż, Franciszek Ksawery Dmochowski, Jan Drozdowski, Elżbieta Drużbacka, Jan Głębocki, Jakub Jasiński, Franciszek Karpiński, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kott, Ignacy Krasicki, Stanisław Kublicki, Antoni Melchior Lewandowski, Michał Mackiewicz, Józef Epifani Minasowicz, Adam Naruszewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszka Urszula Radziwiłłowa, Wacław Rzewuski, Kajetan Skrzetuski, Józef Szymanowski, Jan Amor Tarnowski, Stanisław Trembecki, Piotr Celestyn Tyszyński, Tomasz Kajetan Węgierski, Franciszek Zabłocki, Józef Andrzej Załuski, autor nieznany
Ocena 6,0
Poezja polskie... Jan Ancuta, Wojciec...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1029
131

Na półkach:

Bardzo dobra sztuka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że to pierwociny polskiej komedii. Ciekawe porównanie obyczajów warszawskich i prowincjonalnych (już wtedy "warszawka" nie miała sympatii konserwatystów) i doskonałe wplecenie w intrygę zabobonów zapyziałego szlagona. Oświecenie podane mniej serio, z mniej belferskim obliczem. Zdaje się też, że Bohomolec krytykuje wydawanie za mąż córek wyłącznie z woli rodziców.

Bardzo dobra sztuka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że to pierwociny polskiej komedii. Ciekawe porównanie obyczajów warszawskich i prowincjonalnych (już wtedy "warszawka" nie miała sympatii konserwatystów) i doskonałe wplecenie w intrygę zabobonów zapyziałego szlagona. Oświecenie podane mniej serio, z mniej belferskim obliczem. Zdaje się też, że Bohomolec krytykuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
315
148

Na półkach:

Urocza ramotka. W 100% przewidywalna, prosta i jednowątkowa z liniowym prowadzeniem narracji, ale nie w tym rzecz.

Pięknie pokazane zderzenie dwóch kultur/tradycji/obyczajów - warszawskiej (miejskiej) i kurlandzkiej (zapadłowiejskiej).

Problem z wzajemną akceptacją stylu ubierania, spędzania czasu, a nade wszystko sposobu wyrażania uprzejmości.

Piękna scena, kiedy kurlandzki szlachcic siedzi głodny przez całą ucztę, ponieważ nikt nie prosi go (najlepiej kilkakrotnie) żeby jadł.

Do przeczytania w pół godziny

Urocza ramotka. W 100% przewidywalna, prosta i jednowątkowa z liniowym prowadzeniem narracji, ale nie w tym rzecz.

Pięknie pokazane zderzenie dwóch kultur/tradycji/obyczajów - warszawskiej (miejskiej) i kurlandzkiej (zapadłowiejskiej).

Problem z wzajemną akceptacją stylu ubierania, spędzania czasu, a nade wszystko sposobu wyrażania uprzejmości.

Piękna scena, kiedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
147

Na półkach: ,

Komedia w dzisiejszych czasach raczej już przestarzała, na wskroś przewidywalna. Czyta się jednak całkiem przyjemnie i lekko. Wyśmiewając prowincjonalne zabobony spełniła swój cel. Mam jednak wrażenie, że walka z ludzkimi wierzeniami jest skazana na porażkę. W miejsce starych pojawiają się nowe i zamiast czarownic z czkawką mamy dzisiaj tupolewa z elektromagnesem. Zapewne to nie koniec.

Komedia w dzisiejszych czasach raczej już przestarzała, na wskroś przewidywalna. Czyta się jednak całkiem przyjemnie i lekko. Wyśmiewając prowincjonalne zabobony spełniła swój cel. Mam jednak wrażenie, że walka z ludzkimi wierzeniami jest skazana na porażkę. W miejsce starych pojawiają się nowe i zamiast czarownic z czkawką mamy dzisiaj tupolewa z elektromagnesem. Zapewne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    8
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2020
    1
  • 2021
    1
  • Literatura staropolska
    1
  • CZAS POWSTANIA: XVIII wiek
    1
  • FORMA: Utwory dramatyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czary


Podobne książki

Przeczytaj także