Przypowieść o talentach

Parable of the Talents
83-7337-404-3
wolność, wspólnota, zniewolenie
dona

Powieść porusza typowe dla autorki tematy alienacji i transcendencji, przemocy i duchowości, wolności i zniewolenia, oddzielenia i wspólnoty, osadzone w zdumiewającym kontekście zadziwiająco bliskiego, rozbitego świata roku 2032. Wędrówki Lauren Olamina, bohaterki Przypowieści o siewcy, nagrodzonej w 1994 roku nagrodą Nebula, relacjonuje jej córka Larkin, występująca również jako Asha Vere. Opowieść snutą przez córkę przeplatają rozdziały w formie dziennika matki. Na tle toczącej się wojny, nękającej cały amerykański kontynent i Stany Zjednoczone pod przywództwem ultraprawicowego, fanatycznie religijnego prezydenta, powieść ukazuje społeczeństwo, którego fundamentalne struktury zostały rozbite. Mimo to, o dziwo, w tej powieści życie ludzkie pomyślnie trwa dalej, a młoda Lauren, znana czytelnikom z Przypowieści o siewcy, przeobraża się w silną, dojrzałą postać kobiecą, złożoną, lecz całkowicie wiarygodną.

Andi | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Po pierwszej dobrej części, ta jest lekko rozczarowująca.

Sygryda | 2016-01-24
Kat | 2014-12-10