Punkt Einsteina

The Einstein Intersection
83-7075-293-4
Punkt, Einsteina
dona

Opuszczoną przez ludzi Ziemię zasiedliła humanoidalna rasa, usiłująca upodobnić się do swych poprzedników i przeżyć ich historię na nowo. Przybysze ze czcią traktują pozostawione przez ludzi ślady kultury i cywilizacji. W ich świecie postaciami mitycznymi są nie tylko Orfeusz i Chrystus, ale także bohater Dzikiego Zachodu - Billy Kid oraz Beatlesi. Nagła śmierć ukochanej sprawia, że bohater powieści, Lobey, porzuca swą idylliczną, zagubioną w lasach wioskę i wyrusza na wędrówkę, aby odnaleźć i odzyskać utraconą miłość.

Mamerkus | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Bardzo chciałem zachwycić się "Punktem Einsteina", ale zwyczajnie Delany przekombinował. Nie dosyć, że powieść jest króciutka (Amerykanie mają na taką formę określenie "novella", coś pośredniego pomiędzy opowiadaniem, a pełnoprawną powieścią), to jeszcze autor robi z tego jakieś pomieszanie z poplątaniem, przenikają się wątki fantastyczne, z hard sf, mity greckie ze współczesną autorowi kulturą (rock'n'roll, Beatlesi), inwazja porywaczy ciał z motywami Judasza i Jezusa, do tego gdzieś się wdziera chyba nawet "Boska Komedia", totalny misz-masz koncepcji i odniesień. Tłumaczenie sprawia wrażenie rzetelnego, pewne wątpliwości mam, jeśli idzie o wydawnictwo Phantom Press, które mogło zwyczajnie sobie powieść skrócić redakcyjnie.

Nieważne, przyjmując dobrą wiarą, że miałem okazję przeczytać kompletne dzieło Delany'ego, to się nie mogło udać w takiej formule, jaką proponuje autor. Są dwa rodzaje literatury nieudanej - dzieło grafomańskie i dzieło nonsensowne (które jednocześnie może...

betelgeuze | 2015-01-07

Pamiętam do dziś, że zrobiła na mnie wrażenie. Zdecydowanie science fiction bardziej ambitna, wartościowa literacko.

asymon | 2012-06-26
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Główny bohater wyrusza na wyprawę, żeby odnaleźć ukochaną. Przemieszane wszystkie możliwe wątki, z religijnymi włącznie. I obowiązkowo gadający komputer, jako symbol niesamowicie zaawansowanej technologii.

Ten typ fantastyki źle się starzeje, podobne odczucia miałem czytając książki Briana Aldissa. Niby klasyka, niby dobre, ale już nie tak jak 45 lat temu. Cieniutka, można ją właściwie przeczytać "na raz", pomiędzy czymś większym.

Jedna gwiazdka jest za niesamowitą okładkę. Stary, dobry Phantom Press.

Hedonistas | 2016-09-13
Na półkach: S-F, Przeczytane