Stacje przypływu

Stations of the Tide
83-86572-53-1
Stacje, Przypływu
dona

Nazywa się Gregorian. Ci, którzy go znają, są mu bezgranicznie oddani lub boją się go bardziej niż diabła. Mówi się, że dysponuje nadprzyrodzoną mocą i że zgłębił tajemnice Obcych. Podobno zna każdy ruch, każdą myśl, każde wypowiedziane słowo swoich przeciwników. To prawda. Prawdą jest również to, że nikt do tej pory go nie pokonał. Zawsze jednak musi być ten pierwszy raz... Na Mirandę, rodzinną planetę Gregoriana, przybywa człowiek, który ma mu odebrać zakazaną technologię. Już wkrótce któryś z nich będzie musiał zginąć.

gary_joiner | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Zabierając się za "Stacje przypływu" oczekiwałem satysfakcjonującej przejażdżki na karuzeli dla starszaków. Swanwick wsadził mnie do kolejki górskiej i wysłał na oszałamiającą przejażdżkę między szczytami wzniesionymi z fantastycznych naukowych pomysłów, a depresjami wyrwanymi z mrocznych głębin wyobraźni.
Intryga goni intrygę, zdrada goni zdradę, gdy bezimienny protagonista korzystając z technologii ledwo odróżnialnej od magii próbuje odszukać złowrogiego czarownika na planecie pogrążającej się w chaosie poprzedzającym nadciągający naturalny kataklizm. Swanwick mnoży fantastyczne koncepty i serwuje czytelnikom coraz to nowe atrakcje: wgląd w lokalne zwyczaje i okultystyczne obrzędy, wizje cyberprzestrzeni, transferów osobowości i sztucznych inteligencji, strzępki historii wymarłej obcej cywilizacji, opisy dawno zapomnianych dramatów i gorących i świeżych romansów - i robi to z wprawą iluzjonisty, których sztuczki tak chętnie opisuje: szybko i na tyle enigmatycznie, że zostawia...

Zyla | 2011-09-28
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Genialna. Taka właśnie powinna być książka. Interesująca, niezwykła, ciekawe koncepcje i ... krótka:) 200 stron trzymających w napięciu:)

Marcin Knyszyński | 2013-10-15
Przeczytana: 13 października 2013