Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Barbara

Kosmologia i fizyka stoją dziś wobec najgłębszych zagadek przyrody. Należą do nich natura czasu i przestrzeni oraz problem początku Wszechświata. Nauka współczesna coraz śmielej próbuje wydrzeć te tajemnice przyrodzie, zespalając metody fizyki i matematyki, ale też głowiąc się, jaki filozoficzny sens nadać nowym modelom kosmosu. Książka ta przedstawia oryginalną propozycję takiej fundamentalnej teorii, ukazując ją w kontekście badań prowadzonych m.in. przez tak dobrze znanych polskiemu Czytelnikowi uczonych, jak Stephen Hawking, Roger Penrose czy Lee Smolin.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Michał-Tarnowski | 2016-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2016

To być może najbardziej techniczna książka popularna z dziesiątek, jakie Heller napisał. Trudniejsze są już tylko podręczniki i monografie naukowe: „Elementy mechaniki kwantowej dla filozofów”, „Teoretyczne podstawy kosmologii” i „Osobliwy Wszechświat”. Dlatego książkę można polecić przede wszystkim ludziom, którzy przynajmniej próbowali studiów z fizyki, matematyki lub innych ścisłych dziedzin. Nie ma co panikować: są tam ambitne terminy (jak centrum algebry albo wiązka reperów), ale nie są ściśle definiowane, nie ma tam twierdzeń ani wzorów. To podobny poziom trudności co w „Fizyce ruchu i czasoprzestrzeni”. Jest nieporównanie łatwiej niż w „Drodze do rzeczywistości” Penrose’a albo nawet w „Nowym umyśle cesarza”.

To kontynuacja „Kosmologii kwantowej” i pośrednio też „Granic kosmosu i kosmologii” (dawniej „Ewolucja kosmosu i kosmologii”). To pewne ukoronowanie tych kilku pozycji. Tak jak wspomniana poprzedniczka – jest pisana ładnym językiem i już sporo fragmentów wpisałem do...

WJU | 2013-04-15
Przeczytana: 05 marca 2002

Wskrzesiła świat starych i otworzyła cały świat nowych przemyśleń o naturze rzeczywistości i jej matematycznym modelowaniu. Doskonała pozycja dla dociekliwych i odważnych czytelników. Wysoki stopień uogólnienia prezentowanej teorii powoduje zniknięcie najpotężniejszych paradoksów mechaniki kwantowej i pozwala pojąć niesamowity poziom abstrakcji koniecznej do przyswojenia, by zbliżyć się do prawdy o świecie. Ta prawda to narzucająca się amaterialność naszego świata i nas jako jego nieodłącznych elementów.

killinghand | 2012-08-29

Dużo filozofii w tej pozycji.

chulej | 2016-03-28
Na półkach: 2007, Przeczytane