Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Barbara

Kosmologia i fizyka stoją dziś wobec najgłębszych zagadek przyrody. Należą do nich natura czasu i przestrzeni oraz problem początku Wszechświata. Nauka współczesna coraz śmielej próbuje wydrzeć te tajemnice przyrodzie, zespalając metody fizyki i matematyki, ale też głowiąc się, jaki filozoficzny sens nadać nowym modelom kosmosu. Książka ta przedstawia oryginalną propozycję takiej fundamentalnej teorii, ukazując ją w kontekście badań prowadzonych m.in. przez tak dobrze znanych polskiemu Czytelnikowi uczonych, jak Stephen Hawking, Roger Penrose czy Lee Smolin.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Sensej | 2017-04-28

John Barrow, światowej sławy kosmolog i popularyzator nauki, zabiera nas w podróż do początków czasu, do świata temperatur i gęstości tak olbrzymich, że nie da się ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Wprowadza nas w spekulatywne teorie na temat natury czasu i wszechświata inflacyjnego. Wyjaśnia zagadnienie tuneli czasoprzestrzennych i udowadnia, że mogą nam one pomóc w odkryciu zagadki naszego istnienia.

Początek wszechświata omawia najbardziej zaawansowane idee i spekulacje naukowe, jej lektury nie pożałuje ani początkujący, ani doświadczony poszukiwacz historii i sensu wszechświata.

Tytuł tej książki przywoływał mi odległe wspomnienia z przeszłości, mgliste wrażenie, że już kiedyś czytałem książkę o takim bądź podobnym tytule. I zresztą słusznie, ponieważ „Początek Wszechświata” wydany przez Copernicus Center Press jest drugim wydaniem tej książki na polskim rynku (jak możemy sprawdzić w tytulaturze – pierwsze ukazało się nakładem Wydawnictwo CIS). Copernicus wykonał...

Leszek | 2018-06-21
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Autor przedstawia jak geometria nieprzemienna może pomóc wyjaśnić grawitację kwantową i jak powstał Wszechświat. Profesor Heller sam się tym tematem zajmuje, więc mamy sprawozdanie z pierwszej ręki w mistrzowskim wydaniu. Nigdzie indziej na ten temat (przynajmniej po polsku) nie przeczytamy.

Michał-Tarnowski | 2016-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2016

To być mo­że naj­bar­dziej tech­nicz­na książ­ka po­pu­lar­na z dzie­sią­tek, ja­kie Hel­ler na­pi­sał. Trud­niej­sze są już tyl­ko pod­ręcz­ni­ki i mo­no­gra­fie na­u­ko­we: „E­le­men­ty me­cha­ni­ki kwan­to­wej dla fi­lo­zo­fów”, „Te­o­re­tycz­ne pod­sta­wy kos­mo­lo­gii” i „O­sob­li­wy Wszech­świat”. Dla­te­go książ­kę moż­na po­le­cić prze­de wszyst­kim lu­dziom, któ­rzy przy­naj­mniej pró­bo­wa­li stu­diów z fi­zy­ki, ma­te­ma­ty­ki lub in­nych ścis­łych dzie­dzin. Nie ma co pa­ni­ko­wać: są tam am­bit­ne ter­mi­ny (jak cen­trum al­geb­ry al­bo wiąz­ka re­pe­rów), ale nie są ściś­le de­fi­nio­wa­ne, nie ma tam twier­dzeń ani wzo­rów. To po­dob­ny po­ziom trud­noś­ci co w „Fi­zy­ce ru­chu i cza­so­przes­trze­ni”. Jest nie­po­rów­na­nie łat­wiej niż w „Dro­dze do rze­czy­wis­toś­ci” Pen­ro­se’a al­bo na­wet w „No­wym u­myś­le ce­sarza”.

To kon­ty­nu­a­cja „Kos­mo­lo­gii kwan­to­wej” i poś­red­nio też „Gra­nic kos­mo­su i kos­mo­lo­gii” (daw­niej „E­wo­lu­cja kos­mo­su...

WJU | 2013-04-15
Przeczytana: 05 marca 2002

Wskrzesiła świat starych i otworzyła cały świat nowych przemyśleń o naturze rzeczywistości i jej matematycznym modelowaniu. Doskonała pozycja dla dociekliwych i odważnych czytelników. Wysoki stopień uogólnienia prezentowanej teorii powoduje zniknięcie najpotężniejszych paradoksów mechaniki kwantowej i pozwala pojąć niesamowity poziom abstrakcji koniecznej do przyswojenia, by zbliżyć się do prawdy o świecie. Ta prawda to narzucająca się amaterialność naszego świata i nas jako jego nieodłącznych elementów.

Klinton | 2017-04-14

nic z niej nie zrozumiałem...

killinghand | 2012-08-29

Dużo filozofii w tej pozycji.

Neuman | 2018-01-31
Marcin Lachowicz | 2017-04-09