Księga nieskończoności

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Infinite Book: A Short Guide to the Boundless, Timeless and Endless
astronomia, astrofizyka, kosmos
Barbara

Nieskończoność to z pewnością najdziwniejsza idea, jaką kiedykolwiek wymyślono. Czym właściwie jest? Czy to tylko nazwa czegoś nigdy nieosiągalnego? A może to rodzaj liczby, o której można powiedzieć, że jest większa od każdej innej liczby? Czy istnieje nieskończoność największa wśród wszystkich nieskończoności? Albo, czy można dokonać nieskończenie wielu czynności w skończonym przedziale czasu?

A materia, czy jest nieskończenie podzielna na coraz mniejsze i mniejsze części? Czy Wszechświat jest nieskończony i będzie trwać nieskończenie długo? A jeśli będzie, to czy nieskończenie wiele kopii nas samych czyta ten sam tekst na takiej samej planecie gdzieś w niezbadanych przestrzeniach kosmosu? A jak żyje się we Wszechświecie, w którym żyć można wiecznie, ale w którym nic nie jest nowe, bo wszystko, co mogło się wydarzyć, już się wydarzyło?

Z "Księgi nieskończoności" dowiemy się, jak na przestrzeni wieków kształtowały się poglądy matematyków, filozofów, fizyków i teologów na podobne zagadnienia. Dowiemy się też, co sądzą o nich współcześni uczeni, korzystający z najnowszych osiągnięć nauk ścisłych.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

gorzka | 2014-06-19

W "Księdze nieskończoności" autor: fizyk i filzof próbuje wyjaśnić nam (na tyle, na ile to możliwe) złożoność pojęcia nieskończoności oraz konsekwencje jej występowania. Swoje zadanie J.Barrow realizuje na trzech planach: matematyki, fizyki i kosmologii. Wygląda na to, że wszędzie, gdzie pojawia się pojęcie nieskończoności zaczynają się kłopoty. Jednakże w zależności od tego, w jakiej dziedzinie nauki zjawia się owa "czarna owca" mamy do czynienia z konsekwencjami różnej wagi. O ile nieskończoność można potraktować jako swego rodzaju ćwiczenie intelektualne w matematyce (pamiętam owe "zabawy" w systemach logicznych), to w obrębie fizyki i kosmologii jej idea sprawia same trudności. Dlatego, wg autora, większość fizyków skłania się ku poglądowi, iż występowanie nieskończoności na "ich podwórku" to chwilowa niedoskonałość nad którą pracują wybitne umysły, by w przyszłości zastąpić ją być może ogromnymi wartościami, jednak skończonymi.
Ostatnia część książki na temat nieskończoności...

Andronicus | 2016-10-18
Paleo | 2016-02-07