Wielkie twierdzenie Fermata. Rozwiązanie zagadki starego matematycznego problemu

Tłumaczenie: Paweł Strzelecki
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Fermat's Last Theorem. Unlocking the Secret of an Ancient Mathematical Problem
twierdzenie, zagadki, matematyka
dona

W 1993 roku Andrew Wiles, matematyk z Uniwersytetu w Princeton, pojawił się na konferencji naukowej i rozpętał burzę. Twierdził, że udało mu się rozwiązać jedną z największych zagadek matematyki, nad którą tysiące osób głowiło się przez ostatnie trzy i pół wieku: udowodnić wielkie twierdzenie Fermata. Amir D. Aczel opowiada o tym wielkim wydarzeniu w dziejach matematyki w książce, która jest zarazem gawędą o historii nauki, barwnym reportażem i książką detektywistyczną. Autor pokazuje, jak rodziły się pomysły dowodu w umysłach wielkich matematyków i jak dzięki temu tworzyły się i rozwijały nowe dziedziny matematyki.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998

koemata | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Sir Andrew John Wiles (ur. 11 kwietnia 1953 w Cambridge) – Znany przede wszystkim z udowodnienia słynnego wielkiego twierdzenia Fermata.
Razem z Johnem Coatesem prowadził badania nad arytmetyką krzywych eliptycznych. Od 1982 r. pracuje na Princeton University.

W lipcu 1993 r. Wiles przedstawił dowód hipotezy Shimury-Taniyamy-Weila w kilku przypadkach, w tym wymaganych do udowodnienia wielkiego twierdzenia Fermata. Pod koniec tego samego roku wykryto w rozumowaniu Wilesa pewne luki, które udało się jednak uzupełnić po dwóch latach dalszej pracy.

Grzegorz Kulesza | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Matematyka jako wielka przygoda. Wciągająca książka, pokazująca jak drobny zapisek na marginesie niepokoił do szaleństwa największych uczonych przez kolejne stulecia.

Paweł Jacek | 2016-08-20
Kapral | 2016-03-25