Czarne dziury, czyli uwięzione światło

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Prisons of Light - Black Holes
wszechświat, astronomia
Pistacia

Czym jest czarna dziura? W jaki sposób można ją odkryć? Czy przeżylibyśmy wizytę w jej centrum? Książka Kitty Ferguson w zajmujący sposób opowiada o najbardziej tajemniczych obiektach Wszechświata, wprowadzając nas w podstawy fizyki czarnych dziur. Autorka opisuje życie i gwałtowną śmierć gwiazd, zabiera czytelnika w podróż poza horyzont zdarzeń i prezentuje opinie znanych fizyków teoretyków,...

Książka Kitty Ferguson w zajmujący sposób opowiada o najbardziej tajemniczych obiektach Wszechświata, wprowadzając nas w podstawy fizyki czarnych dziur. Autorka opisuje życie i gwałtowną śmierć gwiazd, zabiera czytelnika w podróż poza horyzont zdarzeń i prezentuje opinie znanych fizyków teoretyków, takich jak Stephen Hawking, John A. Wheeler i Jakow Zeldowicz. Wielką zaletą Czarnych dziur są liczne poglądowe ilustracje oraz zdjęcia.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1999

-M-R- | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Znakomita pozycja, zdecydowanie polecam!

Być może jest to spowodowane zawężeniem tematyki do jednego wybranego zagadnienia, ale książka sprawia wrażenie niezwykle spójnej. Autorka nie ma skłonności niektórych spośród innych twórców literatury popularnonaukowej, czyli zaczynania wątków bez ich dokładnego wyjaśnienia, analizy i przeskakiwania do innych, pozostawiając czytelnika bardziej zdezorientowanego niż bogatszego o jakąś wiedzę.

Oczywiście warto robić "skoki w bok" w celu popatrzenia z nieco innej perspektywy na pojawiające się pojęcia, ale nie jest to konieczne. Za to na pewno polecam korzystanie z dobrodziejstw internetu przy omawianiu konkretnych ciał niebieskich, zdjęcia w książce są czarno-białe i niezbyt ostre.

Dodatkowym plusem są liczne rysunki poglądowe, byłem mile zaskoczony, że jest ich tak wiele.

żabka | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Jest to książka naukowa, pomagająca zrozumieć podstawy fizyki i wynikające z tego czarne dziury. W miarę przystępny język. Polecana każdemu kto ma otwarty umysł.

Łukasz | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Na wstępie ustalmy jedną rzecz - nie jest to książka naukowa jak twierdzą niektórzy z poprzednich opiniodawców. Podkreślam to w tym celu, aby nikt takim opisem się nie zniechęcił. Nie znajdziemy w "Czarnych dziurach..." naukowych opisów czy skomplikowanych wzorów. Znajdziemy natomiast w miarę przystępnie wyjaśnione zjawiska, począwszy od podstawowego dla zrozumienia tej książki pojęcia grawitacji. Czyni to z tej książki pozycję nie naukową a popularnonaukową, czyli przeznaczoną dla szerokiego kręgu odbiorców. Zrozumieją ją wszyscy, którzy nie wagarowali na fizyce w szkole podstawowej.
Książka opisuje zagadnienie czarnych dziur od momentu kiedy czysto teoretycznie przewidziano ich istnienie, poprzez poszukiwania dowodów na ich obecność, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku kiedy... Może nie będę zdradzał zbyt wiele, napiszę jedynie, że autorka opisała temat dość wyczerpująco a układ książki sprawia wrażenie przemyślanego i spójnego.
Autorka, przystępnie wyjaśniając pojęcia fizyczne i...

Robert | 2010-03-27

Książka niby naukowa, a napisana w przystępny sposób. Powinna zaciekawić nawet osoby, które na co dzień nie interesują się astronomią.
Dużo naukowych spekulacji i informacji z dziedziny kosmologii, ale czyta się jak dobrą powieść :)

WOiOwnik | 2011-03-22
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2010

Dobry wstęp do dalszej edukacji w tym temacie.

Anna_Nazabi | 2015-08-09

Niestety czarnej dziury nie da się zbadać bezpośrednio, dlatego też każda literatura na ten temat będzie się obracała w ramach teorii i doświadczeń pośrednich. Czarna dziura to czarna dziura, która kiedyś jeszcze może okazać się biała.

Kat | 2016-10-17
Na półkach: 2016, Przeczytane