Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen

Wydawnictwo: Bellona
Masters of Death: The SS-Einsatzgruppen and the Invention of the Holocaust
II wojna światowa, faszyzm
historyczna

"Brunatna seria Narodziny zła" przybliży Czytelnikom dwunastoletni okres zbrodniczych rządów Adolfa Hitlera. Pragniemy przedstawić w niej wiele faktów i spraw mało dotychczas znanych lub w ogóle nieznanych w Polsce. Naszym celem jest także rozwianie niektórych mitów związanych z mrocznymi latami 1939-1945 w Niemczech... Einsatzgruppen były grupami operacyjnymi nazistowskiej policji...

Einsatzgruppen były grupami operacyjnymi nazistowskiej policji bezpieczeństwa, działającymi na zapleczu Wehrmachtu podczas jego wkraczania do Austrii i Czechosłowacji, jednak przede wszystkim podczas operacji militarnych przeciw Polsce i ZSRR. Choć podporządkowano je armiom i grupom armii, ich aparat dowódczy składał się także z oficerów gestapo i policji kryminalnej, a bezpośrednimi wykonawcami przydzielonych im krwawych i okrutnych zadań były oddziały SS i policji porządkowej. Do zadań tych formacji należała fizyczna likwidacja przeciwników Trzeciej Rzeszy na zapleczu frontu, realizowały je zaś przez stosowanie masowych eksterminacji, bezwzględnego terroru i bezlitosnego mordowania potencjalnych przeciwników władz okupacyjnych. Odrębnym ich zadaniem było prowadzenie akcji eksterminacyjnej przeciwko Żydom, co w praktyce stanowiło realizację pierwszej części "ostatecznego rozwiązania". W latach 1941-1943 Einsatzgruppen zgładziły w Europie Wschodniej ponad 1,5 mln ludzi.

Książka Richarda Rhodesa przedstawia wstrząsający obraz działalności tych oddziałów, ich rolę w holokauście, jak również mechanizmy działania nazistowskiego terroru.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

grzegorz | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Przeczytałem równą połowę i póki co, muszę zrobić sobie przerwę w czytaniu tej książki, ponieważ pomimo tego że jestem ciekaw historii, to wywołuje ona u mnie dość głębokie stany przygnębienia. Mamy tu do czynienia z naprawdę "ciężkim" dokumentem. Niemal z każdej strony "wylewają" się opisy okropnych, bestialskich egzekucji i prześladowań, strasznego cierpienia obdartych z godności ludzi i aż trudno pojąć, że człowiek jest zdolny do podobnych rzeczy. Ta książka dosłownie płacze a wraz z nią płacze też czytelnik.

marcjn | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Dla laików może być interesująca. Tym, którzy wiedzą coś o Zagładzie wyda się raczej rozczarowująca, nijak jej bowiem do dzieł Hilberga czy Browninga. Nadto autor zdaje się przykładać zbyt dużą wagę to teorii przemocy Lonniego Athensa. Poświęca też zbyt dużo miejsca opisom niemieckich okrucieństw, które to opisy zdają się służyć jedynie szokowaniu czytelnika, nie zaś ilustrowaniu tezy.

HellAwaits | 2018-07-21

Przerażająca lektura, która przedstawia okrucieństwo, bestialstwo i odczłowieczenie oddziałów Einsatzgruppen. Zdecydowanie warta przeczytania, lecz nie jest to przyjemna książka, raczej pozycja, która sprawi, że co kilka stron będziemy patrzeć z szokiem w ścianę, nie sposobni wyobrazić sobie takie sadyzmu i wyrachowania SS-mańskich oprawców.

Majka | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Tej książki nie powinno się komentować. Czytanie jej boli, a jednak warto przeczytać, by poznać prawdę...

Indywiduum | 2017-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2017

Polecam zamiast "Złodziejki książek".

Mariusz | 2012-11-18
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Przerazajace ale prawdziwe nigdy wiecej takich jednostek które dziesiatkowaly ludzi za chore ideologje

MaRs1988 | 2012-02-03

Bardzo dobra książka historyczna, polecam:)

MaRs1988 | 2012-02-03

Bardzo dobra książka historyczna:)

michalek | 2019-04-11
Przeczytana: 18 czerwca 2016