Berlingowcy. Żołnierze tragiczni

Seria: Świadkowie - zapomniane głosy
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
literatura faktu
Thomson

Ta książka wzięła się z potrzeby zrozumienia doświadczenia ludzi, którzy zaciągnęli się do wojska polskiego, jakie tworzono od 1943 roku w Sielcach nad Oką. Opowiada historię głosami dziewięciu bezpośrednich uczestników zdarzeń – żołnierzy: szeregowych, podoficerów, oficerów polityczno-wychowawczych, odwołuje się do rzeczywistych ludzkich decyzji i emocji, nie poprzestaje na opisie struktury, kolejnych stoczonych bitew, charakterystyce tych, którzy to wojsko organizowali. Wspomnienia żołnierzy zostały wzbogacone komentarzem historyka, który kreśli szerszy kontekst zdarzeń, porządkuje i tłumaczy to, co dla Czytelnika mogłoby być niejasne z lektury samych tylko wspomnień.

źródło opisu: http://www.matras.pl/catalog/product/view/id/22679...(?)

źródło okładki: http://www.nowastrategia.org.pl/berlingowcy-zolnie...»

Chawendyk | 2019-08-18

Ludzie którzy mogli albo umrzeć tam, albo wygrać sobie życie strzelając. Wtedy nie było internetu. Przypominam tylko.

Adrian F | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 26 lipca 2018

Może wydawać się nieco naiwna, jeśli weźmiemy pod uwagę przedstawioną tutaj politykę. Z drugiej strony to nie musi być wada, ponieważ wydarzenia zostały pokazane w sposób najprostszy z możliwych z grubsza wyjaśniając rozterki bohaterów książki. "Berlingowcy" tylko potwierdzają, że nie da się wrzucić do jednego wora wszystkich walczących w danej armii i określić ich jaki "nasi" lub "tamci". Polecam.

dzienniki | 2018-06-11

mając do wyboru: Tajga i siekiera albo pepesza i hełm, to chyba nic dziwnego że kto mógł to wybrał ten hełm. Nawet z orzełkiem bez korony.

Koronczarka | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Trudno przecenić to, co robi Ośrodek Karta w swojej działalności wydawniczej. To kolejna książka wydana w podobnej formule - wybór źródeł (w tym wypadku fragmenty wspomnień) opatrzone niezbędnym, oszczędnym, pozbawionym ocen komentarzem historycznym. Żołnierze armii dowodzonej przez Zygmunta Berlinga to w zdecydowanej większości ci, którzy nie zdążyli do armii gen Andersa. Wywiezieni w głąb ZSRR lub potomkowie tych, których to spotkało przy różnych wcześniejszych okazjach, chłopcy i dziewczyny marzyli, by wydostać się z tego kraju i by walczyć o Polskę. A znaleźli się w miejscu, które postawiło na nich ideologiczną pieczęć. Niektórzy się przeciwko temu buntowali, inni może uwierzyli w szlachetność intencji. Trudno się dziwić, przecież to byli młodzi i często prości ludzie. Kiedyś o Berlingowcach wtłaczano nam wersję propagandowo obrobioną, potem tego tematu unikano. A przecież warto wiedzieć...

Zbigniew_Malinowski | 2018-02-15
Przeczytana: 10 lutego 2018

Audiobook, ponad 15 godzin, czyta Sławomir Holland.

Temat obecnie bardzo niemodny czyli losy żołnierzy 1 i 2 Armii WP (później LWP). Kompilacja wspomnień dziewięciu żołnierzy. Skąd się wzięli, dlaczego tam byli, co przeżyli?
Nie ma w tym wielkiej sensacji ale zawsze lubię czytać (i słuchać) relacji świadków bo nie ma innej prawdy historycznej niż prawda każdego pojedynczego człowieka. Cała reszta to interpretacje, gdybania i ściemnianie.

Wspierajcie Ośrodek KARTA!

DeusLeVolt | 2018-01-19

Niezłe. Szkoda, że materiał pamiętnikarski taki ograniczony. Niemniej warto przeczytać, bo od takiej strony Berlingowcy nie byli jeszcze opisywani.

kdk | 2017-12-21

Prawdziwy obraz LWP u swego zarania we wspomnieniach bezpośrednich uczestników. Totalnie uzależnione od ZSRR i nie lubiane przez Polaków. Zesłańcy, którzy nie zaznali okupacji niemieckiej, dezerterowali do Niemców, byleby dalej od sowietów, a później do Amerykanów i partyzantów AK.

tomasz | 2017-12-09

Pamiętajmy że w czasie II wojny światowej nie walczyło samo AK , które tak dziś wysławiają. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego nie dość że musieli walczyć z okupantem, musieli też uważać na komunistów, którzy gdzieś mieli straty w ludziach,dla nich liczył się wizerunek partii. Masakra pod Lenino,bezlitosne walki o wał pomorski,odbicie pomorza. Obojętnie co by nie powiedziano,prawda jest taka że to Berlingowcy wyzwolili Polskę.

jarr74 | 2017-08-03
Przeczytana: 2017 rok

„Różne drogi wiodły do Polski. Żołnierze, którzy nie zdążyli do armii Andersa, tak samo jaki inni pragnęli wrócić do wolnej ojczyzny. Po ciężkich przeżyciach, po utracie domów i nierzadko całych rodzin, wyrwani z łagrów – poszli najkrótszą drogą do Polski, by walczyć i ginąć za ojczyznę”.

Historia Ludowego Wojska Polskiego sformowanego w 1943 roku w Sielcach nad Oką, zwanego często Armią Berlinga czy potocznie Berlingowcami jest znakomitym przykładem (jest ich, niestety, zdecydowanie zbyt wiele) na to, jak bardzo złożone i pogmatwane są meandry naszej, polskiej, XX- wiecznej historii.

W epoce PRL-u hołubieni ponad inne, walczące formacje, stawiani za wzór do naśladowania, wyniesieni na pomniki, na bazie powojennych przemian stali się twardym i obowiązkowym elementem historyczno-politycznej edukacji. W wolnej już, po 1989 roku, demokratycznej Polsce ich wizerunek zmienił się jednak raptownie o 360°. Zaczęto ich opisywać i postrzegać jako płatnych zdrajców sprawy polskiej,...

baggio1 | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 października 2016

Książką ta wspaniale pokazuję że życie nie jest ani białe ani czarne.Tragiczne losy ludzi którzy pragnęli dostać się do armii Andersa a skończyli u boku armii czerwonej. Dziś już o nich nie pamiętamy, wypadli z obiegu po upadku komuny.