Psy szczekają

Okładka książki Psy szczekają Truman Capote
Okładka książki Psy szczekają
Truman Capote Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
Biblioteka Bestsellerów
Dogs bark
Muza
2000-01-01
1982-07-01
8372006199
Zbigniew Batko
opowiadanie amerykańskie 20w

Tom ten czytałam chciwie od początku do końca. Opowiadania te, jak twierdzi autor, są w dużej mierze oparte na faktach. Są tu zatem wspomnienia z europejskich wojaży pisarza, a także anegdoty związane ze słynnymi osobami. Pojawiają się w tych opowiadaniach na przykład Marlon Brando, James Dean czy Karen Blixen. Mnie najbardziej ujęło opowiadanie "Lola" z Sycylią w tle, a także urokliwe "Wspomnienie gwiazdkowe" oraz "Świąteczny gość".

W rozdziale "Koloryt lokalny" są 2-3 opowiadania, które mnie znudziły, reszta opowiadań bez zarzutu.
Może nie jest to najlepszy Capote, ale smakował naprawdę dobrze. Świetne, lekkie jak zawsze pióro i błyskotliwe obserwacje i za to Trumana cenię od wielu lat.

Jest to moje drugie spotkanie z Trumanem Capote i, muszę przyznać, całkiem udane.
Dlaczego tylko siedem gwiazdek? ... dlatego że, zamykając książkę, KOLORYT LOKALNY mi bardzo przybladł w porównaniu do reszty utworów, ale z jednym wyjątkiem - "Loli"...(oczywiście jest to kwestia gustu)...
Niemniej jednak wciąż uważam, że Capote jest genialnym prozaikiem, piszącym w sposób tak fascynujący jak jego życie...Ja jestem zafascynowana i głodna jego pozostałych spuścizn literackich.

Jest to poetycki obraz pełen barw, z bogatym światłocieniem i nieoczywistymi krawędziami. Rzeczywistość zdaje się zlewać ze światem jakby ze snu.

Kim był Truman Capote? Zdaje się znać każdego i być wszędzie. Nigdy jeszcze nie widziałam tak wnikliwej i poetyckiej prozy. Najbłahsze zdarzenia są włóknami, które dostrzega, gdy plecie większy obraz - czy to miasta czy osoby. Inspiruje by inaczej popatrzeć na własne życie. Bo w końcu to własne życie opisuje. Chyba czas wziąć do ręki pióro i kreślić i pisać.

Wspaniała książka,pełna wnikliwych obserwacji, i ukrytych refleksji. Pozycja konieczna dla fanów kultury amerykańskiej. Zwłaszcza "Książę na swych włościach" wprost mnie oczarował. Polecam.

Wpadka wielkiego pisarza, bowiem większość jego ksiązek /szczególnie "Śniadanie u Tiffany'ego" oraz "Harfę Traw"/ oceniam b. wysoko. Sa to wspomnienia z Rosji, a szczególnie z Leningradu; żenujące; prostak amerykański objawia się w pełni; cham chamem zostanie, mimo podkreślanych przez autora znajomości z pisarzami i intelektualistami europejskimi

Czytając tę książkę moja wyobraźnia była wypełniona obrazami Edwarda Hoppera. Szorstkie światło z obrazu "Lato w mieście" jak w "Przejeździe przez Hiszpanię", czy kobiety z "Chop Suey", a gdzieś obok Capote rozmawiający z Brando. Rewelacyjna książka, ożywi każde listopadowe popołudnie!

Truman Capote to jeden z tych pisarzy amerykańskich, których warsztat nie ustępuje treści opowiadanych historii. Zbiór różnorodnych esejów pisany piękną prozą, pełen ciekawych spostrzeżeń i metafor.

Sławka Turowicz

Sławka Turowicz

• Literatura amerykańska
  • Klasyka
  • 80, 90 lata XX w.
  • Nowele/Opowiadania
  • Literatura piękna obca

Dodaj cytat z książki Psy szczekają