Anhelli

Wydawnictwo: Universitas
8324201122
klasyka

Inne wydania

Poemat pisany prozą stylizowany na biblijną przypowieść, dziejący się na Sybirze, wśród zesłańców politycznych kilku generacji.

książek: 2072
onika | 2016-07-10
Przeczytana: lipiec 2016

„Anhelli” to poetycka przypowieść o tym, że wszyscy: mądrzy i głupi, bogaci i biedni, starzy i młodzi, z misją i ci bez misji, wszyscy, po prostu wszyscy umrzemy. Mniej lub bardziej dramatycznie, z patosem lub cichutko, dla wielkiej sprawy lub z czystej głupoty, upodleni lub wznoszący się ku wyżynom bohaterstwa – pomrzemy. A świat będzie dalej trwał. I wielkie rzeczy będą się w nim działy – bez nas.

„Anhelli” to przygnębiająca opowieść o syberyjskich zesłańcach, którzy doświadczeni ciężkim losem nie są w stanie się zjednoczyć dla najświętszej sprawy, tylko eksponują swoją głupotę i zamiast walczyć z wrogiem, niszczą się nawzajem.

„Anhelli” to wędrówka tytułowego bohatera u boku Szamana, tyle że w odróżnieniu od „Boskiej komedii” Dantego jedynie kręgi piekielne wyznaczają jej szlak. A sam Anhelli, czysty, nieskażony grzechem, a jednak przykuty do ziemi miłością do kobiety – jego ofiara, poświecenie, samotność pozostają jakby bez echa. Bo czy „ofiara serca”, jednostka, jest w...

Jolanta | 2014-09-23
Przeczytana: 23 lipca 2010

Niezmiernie mnie śmieszy, gdy czytam, jak ktoś ocenia tę pozycję 1 gwiazdką i pisze, że nie udała się Słowackiemu... Ludzie, trochę pokory...
Nie jestem z tych, którzy twierdzą, że Słowacki musi zachwycać, jeśli nie zachwyca - trudno. Jednak należałoby oddzielić "nie rozumiem tekstu, jest za trudny" od "nie wiem, o co w tym chodzi, jest głupie, nieudane, etc."
Zarówno Genezis z ducha jak i Anhelli to moje ulubione pozycje Słowackiego, uwielbiam je, najbardziej za to, że przy każdym kolejnym czytaniu, odkrywam coś nowego, coś, na co wcześniej nie zwracałam uwagi. I tego życzę każdemu Czytelnikowi!

Monique | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Dlaczego przeczytałam ?
Potrzebowałam dużej odmiany, innego stylu.
Tematyka Dantego.
Zero odczuć zarówno pozytywnych jak i negatywnych.
Prostym językiem pisząc : zaliczyłam ja i tyle.
Oceniona wysoko ze względu na szacunek do Słowackiego.

Marcin | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Anhelli to imię, prowadzonego przez starego Szamana, mieszkańca Syberii, który został wybrany na następcę, przewodnika ludu ― i wiele musiał przez to namaszczenie spróbować goryczy. Niebywale przypomina stylizacją Słowacki prozę biblijną; podobnie jak skojarzenia do “Boskiej Komedii” Dantego są natychmiastowe; ale przede wszystkim ― jakże piękne “Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego” przywodzi myśl, bo i temat, i smutek ten sam w utworach Wieszczów. “Anhelli” jest pesymistycznym poematem: wszystkie jego próby ocalenia sybirskich zesłańców od codziennych niedoli (takich jak choroba czy przywalenie wejścia do kopalni głazem), kończą się nieledwie większym bólem. Anhelli nie zmartwychwstaje, nie zostaje “ofiarą serca” ― Eloe, czuwająca nad martwym jego ciałem, odpędza rycerza i raduje się, “że serce jego nie obudziło się na głos rycerza i że już spoczywał”... Wszędzie sybirska biel, sponiewierani zesłańcy, Szaman czyniący im powinności kapłana i moc mistyki.

Gabrielle | 2013-05-27

Słowacki wchodzi na szczyt mistycyzmu i udawadnia swój geniusz.

Variola Vera | 2011-03-31

"Anhelli" jest dla mnie piękny.
I tyle.

Hipis | 2016-09-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2016

Właściwie spodziewałam się czegoś dłuższego. Ot, taka krótka przypowieść, bardzo wzruszająca i nawet interesująca, ale nie obraziłabym się na Słowackiego, gdyby zrobił z tego dłuższe dzieło.
Mam wrażenie że w Hollywood zrobiono by z "Ahnellego" całkiem dobry film przygodowy. Wszystko tu jest- wygnanie, cierpienia, znęcanie się na dziećmi, samobójstwa, cuda, ludożerstwo, mistrz i uczeń, dawna zbrodniarka, wzruszające momenty śmierci, piękny anioł śmierci... Ja tu widzę koncept do świetnego scenariusza ;)

Nihilist | 2015-08-27

Bardzo ciekawe dzieło, które wpadło mi w ręce podczas przygotowań do matury z polskiego. Polecam ;)

Bartłomiej Borek | 2014-10-31

Mistrzowskie dzieło Juliusza Słowackiego. Mógłbym czytać, czytać i czytać!

olaf2009 | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Anhelli jest młodym sybirakiem, który pobiera nauki od miejscowego szamana. Jednak to co doświadcza przekracza jego granice rozumowania. Treść bardzo patriotyczna. Utwór to wyrzut i oskarżenie tych, którzy się przyczynili do rozbiorów Polski oraz ból i rozpacz po utracie niepodległości, które porównywane są do apokaliptycznego upadku i końca. Autor rozlicza przeszłość, szokuje apokaliptycznymi wizjami, przemawia do sumień rodaków, wzywa do zrywu niepodległościowego. Mocna w słowach. Ponadczasowa.