komedia, farsa

Satyryczny atak na galicyjskich romantyków - ich cynizm, oportunizm, umiłowanie frazesów i obojętność na sprawy narodowe. Tytułowy pan Jowialski - starszy wiekiem bohater komedii - to niestrudzony gawędziarz, który żartem stara się pokonać otaczającą go głupotę. Z tej właśnie komedii pochodzą słynne opowiastki, m.in. o małpie w kąpieli, Pawle i Gawle, a także o osiołku, któremu w żłoby dano.

Daria | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

To jeden z nielicznych utworów, które przeczytałam na studia z niekłamaną przyjemnością. Fredro górą! :)

Kachusek | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Nie ma to jak Fredro :) nic dodać nic ująć..

Bibi | 2013-11-17
Przeczytana: 2013 rok

Książka, o którą stoczyłam bój z panem doktorem podczas zajęć z historii literatury. Infantylny staruszek, czy inteligentny obserwator swoich czasów? Stanęłam murem za drugim postulatem (i o mało przez to nie miałam poprawki). Podałam cytaty, wyjaśniłam, jak to rozumiem, uzasadniłam swoje stanowisko a i tak podczas egzaminu, prezentowania swoich tez usłyszałam: "To pani jeszcze zdania nie zmieniła?"
Nie, nie zmieniłam do dzisiaj, po kolejnym przeczytaniu tego dramatu. Fredro był i pozostanie w moich oczach mistrzem inteligentnego dowcipu. Pod postacią tytułowego bohatera kryje się nie żartowniś, lecz humorzysta dostrzegający znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

pitahaya | 2010-11-08

W kwestii komedii na Fredrę zawsze można liczyć :) zabawna, pełna intryg i ze szczęśliwym zakończeniem.

Magda | 2011-05-11
Przeczytana: 2008 rok

Świetne, jak wszystkie dramaty Fredry.

"Pan Jowialski" to świetna i udana komedia Fredry, która nie jest tak zabawna i kunsztowna pod względem językowym jak "Śluby panieńskie", ale komedia sytuacyjna jest w niej nakreślona dużo lepiej, w sposób bardziej skomplikowany i zdecydowanie zabawniejszy.

Weronika | 2015-07-16

Moja recenzja:

Rafał Ignaczak | 2016-02-22

Genialne! Cytaty z tego utworu mam pisane w co drugim zeszycie i notatniku!

Jak można nie lubić ?

Antoni | 2016-12-05