Neurotyczna osobowość naszych czasów

Wydawnictwo: Rebis
The Neurotic Personality of Our Time
978-83-7301-294-3
psychologia, neurotyzm
Makota

Inne wydania

Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w konfliktach kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. Jest to podsumowanie doświadczeń zdobytych przez autorkę w pracy klinicznej nad nerwicami, a jednocześnie ilustracja pewnego etapu rozwoju myśli neopsychoanalitycznej.

Od czasów, gdy Karen Horney, jako rewolucjonistka psychologii, polemizując z mistrzem - Freudem, torowała drogę nowemu spojrzeniu na psychoanalizę, w rzece Nauce upłynęło wiele wody. Psychologia nie znała wówczas tak drobiazgowo rozłożonych i określonych zaburzeń osobowości, jak np. borderline, wiele objawów, klasyfikowanych jako rodzaj neurozy, doczekało się bardziej szczegółowego wglądu, a dotychczasowe terminy uległy modyfikacjom. Jednak mimo - koniecznych przecież w rozwoju - zmian, "Neurotyczna osobowość naszych czasów" wciąż pozostaje aktualna. Z niezwykłą trafnością Horney charakteryzuje neurotyka, a tak podkreślanego przez nią wpływu kultury i wychowania na ukształtowanie się ludzkiej psychiki nikt mądry nie skreśli i nie zlekceważy. Pamiętać jednak trzeba, że "pro-socjologiczne" spojrzenie autorki na temat, w kontekście psychoanalitycznego indywidualizmu, było nowością na ścieżce, która tak mocno akcentowała indywidualny, nieświadomy popęd, często ograniczony do popędu...

| 2011-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 marca 2011

Powodów żeby przeczytac tę książkę miałem kilka. Po pierwsze studiuję psychologię. Po drugie bardzo lubię psychologię humanistyczną, niekłamaną przyjemnośc dawało mi czytanie Fromma, ubolewam nad tym, że nurt ten został trochę zepchnięty na margines ostatnio. Po trzecie wreszcie sam jestem neurotykiem więc jak mógłbym darowac sobie najlepsze opracowanie dotyczące tego zjawiska (bo określenie zaburzenie jednak tu nie do końca pasuje).

Trzeba jasno powiedziec, że w pewnych miejscach książka się zestarzała - widac to zwłaszcza w obrębie opisywania roli kobiet czy stosunków damsko-męskich. Od czasu publikacji pracy emancypacja kobiet mocno się zwiększyła przez co niektóre fragmenty mogą razic ale nie na tyle by psuc wrażenia z lektury. A trzeba przyznac, że Horney dokonała rzeczy niesamowitej - w sposób przystępny dla laika opisała osobowośc neurotyczną z jej całą niejednoznacznością, wieloma sprzecznościami i sprzecznymi tendencjami. Sięgnęła do leżącego u podstaw zachowania...

Zofiana | 2014-09-10
Przeczytana: lipiec 2013

Nie czytaj, jeśli boisz się poznać samego siebie i chcesz żyć w błogiej nieświadomości przyczyn wielu ludzkich zachowań.

StrawberryCow | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

W swojej książce Horney tłumaczy nam jak działa neurotyczna osobowość. Robi to w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego, dodatkowo nie zanudza trudnymi wyrażeniami i naukowymi stwierdzeniami (jeżeli coś takiego się pojawi jest wytłumaczone w przypisach).
Niestety czasami, część informacji wydawały mi się przestarzałe i już nieaktualne. Przez to należało czytać ją bardzo uważnie by wyłapać te zmiany. Mimo tego, polecam każdemu zainteresowanemu psychologią i psychiatrią.

Olaf | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Powodów dla, których wziąłem tą książeczkę do rąk jest wiele. Pierwszym jest wiadome, modna w naszych czasach szeroko pojęta nerwica. Wycieranie szafek, układanie rzeczy, zbieranie rzeczy, pozbywanie się rzeczy... w sposób kompulsywny. Na przykład. Kolejno potworne lęki. Następnie brak sensownych relacji w życiu i ciągłe życie w stanie "może kiedyś". Takie książki nie pomagają całkowicie, to rzecz pewna. Nie można się zmienić czasami przez długotrwałe wnikanie, prześwietlanie, a co dopiero na skutek lektury. Nawet wielomiesięczna wiwisekcja nic nie daje. Ale... Czasami wstaje taki dzień, w którym pewien punkt "a" łączy się z punktem "b". W swojej walce z różnymi lękami doszedłem do wniosk, że książki psychologiczne mogą pełnić funkcje porządkowe. Tzn. Nie wiem czym jest fakt, że śni mi się po nocach terapeuta, nie wiem, dlaczego nienawidzę mojej żony po rozmowie z toksycznym rodzicem, nie wiem dlaczego strzeliłem w twarz własne dziecko jak mu upadł klocek. Tonę w wyrzutach...

Makota | 2010-06-19

Klasyka, to trzeba przeczytać. Mimo upływu czasu od pierwszego wydania owej książki, treść jest nadal aktualna. Pewne rzeczy się nie zmieniają, albo...zmieniają się bardzo powoli. Polecam

Wioletta Psiuk | 2014-07-21

Właśnie przeczytałam książkę wybitnej pani psychoanalityk w latach trzydziestych XX wieku .
Karen Horney , bo o niej mowa w swojej książce- „Neurotyczna osobowość naszych czasów”przedstawia strukturę nerwic, podkreśla w nich znaczenie lęku podstawowego oraz czynnika kulturowego. W pierwszych słowach Horney uważająca się za uczennicę Freuda zapewnia czytelnika o tym , że nie przeciwstawia się Sigmundowi Freudowi, a ceni go i twórczo rozwija.
Krytycznie jednak zapatruje się na stawiany na piedestale przez Freuda czynnik biologiczny. Autorka stawia sobie za cel ukazanie implikacji kulturowych w wewnętrznej strukturze nerwic. W książce posługuje się wieloma przykładami, które stanowią przypadki jej pacjentów oraz ich zaburzeń.
Najważniejsze i najbardziej kluczowe tezy jak sadze padają w rozdziałach dotyczących rozróżnienia lęku i strachu- „lęk” oraz „w pogoni za władzą prestiżem i posiadaniem” gdzie autorka pisze o tym z jakich powodów neurotyk dąży do podanych wartości i...

Michał | 2014-03-18
Przeczytana: 08 marca 2014

Jest to druga publikacja Karen Horney, którą miałem okazję przewertować od deski do deski. Mogę śmiało powiedzieć, że pomimo upływu czasu zawarto w niej wiele nieskazitelnie ważnych informacji. Te ostatnie są nawet bardziej aktualne dzisiaj niż kiedykolwiek z uwagi na rosnące tempo występowania neurotycznych osobowości czy chociażby lepsze zrozumienie funkcjonowania mózgu i psychiki niż za czasów życia autorki.

Paweł | 2017-04-24
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Bardzo ciekawa, bardzo mądra. Odczuwałem wielką przyjemność z dopasowywania różnych neuroz do bliskich znajomych. Co ciekawe czytając ją w ZTM nawet pasażer obok spytał co to za tytuł bo przeczytał fragment o sobie :)
Swoją drogą ja też znajdowałem w każdym rozdziale coś o sobie.

Mateusz | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Świetnie wyjaśnia różnicę między konfliktami u zdrowych jednostek a konfliktami wzmocnionymi zaburzeniami nerwicowymi.