Neurotyczna osobowość naszych czasów

Okładka książki Neurotyczna osobowość naszych czasów Karen Horney
Okładka książki Neurotyczna osobowość naszych czasów
Karen Horney Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Neurotic Personality of Our Time
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7301-294-3
Tłumacz:
Helena Grzegołowska-Klarkowska
Tagi:
psychologia neurotyzm
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
579 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
59
37

Na półkach: ,

Warto przeczytać. Doskonała diagnoza neurotycznych osobowość, pokazuje mnóstwo konfliktów wewnętrznych. Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w konfliktach kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. Jest to podsumowanie doświadczeń zdobytych przez autorkę w pracy klinicznej nad nerwicami, a jednocześnie ilustracja pewnego etapu rozwoju myśli neopsychoanalitycznej.

Warto przeczytać. Doskonała diagnoza neurotycznych osobowość, pokazuje mnóstwo konfliktów wewnętrznych. Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w konfliktach kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. Jest to podsumowanie doświadczeń zdobytych przez autorkę w pracy klinicznej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
131
7

Na półkach:

Nieaktualne , raczej jako źródło jak kiedyś postrzegano psyhologie

Nieaktualne , raczej jako źródło jak kiedyś postrzegano psyhologie

Pokaż mimo to

avatar
146
32

Na półkach:

Książka stanowi bardzo przystępny opis neurotyczności, choć moim zdaniem raczej mało obszerny i niepełny. Jest to raczej poradnik, jak takową cechę rozpoznać z zewnątrz, lecz, jak sama autorka podkreśla, nie ma tutaj nic, co dla samego neurotyka okazałoby się jakkolwiek pomocne. Ponadto, niektóre poglądy w niej wyrażone wydają się nazbyt skrajne czy wręcz krzywdzące - np. ten o rozwoju homoseksualności (w latach trzydziestych XX wieku, rzecz jasna, podobne myślenie było powszechne, nie należy jednak zapominać o wyjątkach, które wolność seksualną propagowały - choćby Oscar Wilde w wieku poprzednim) czy o (nie)miłości neurotycznej. Niemniej myślę, że może być to doskonały wstęp do książki "Nerwica a Rozwój Człowieka", w tworze którym Horney wgłębia się nieco bardziej w sfery nieświadomości i czyni to ze znacznie większą dojrzałością.

Pojęcie neurotyka, choć w czasach psychoanalityczki nieco demonizowane, nie przestarzało się - mam tutaj na myśli to, że choć obecnie neurotyzm jest postrzegany jako jeden z wymiarów osobowości, to charakterystyka osoby, która osiąga na jego skali wyniki wysokie jest raczej taka sama lub chociaż zbliżona jak ta, którą podaje autorka.

Książka stanowi bardzo przystępny opis neurotyczności, choć moim zdaniem raczej mało obszerny i niepełny. Jest to raczej poradnik, jak takową cechę rozpoznać z zewnątrz, lecz, jak sama autorka podkreśla, nie ma tutaj nic, co dla samego neurotyka okazałoby się jakkolwiek pomocne. Ponadto, niektóre poglądy w niej wyrażone wydają się nazbyt skrajne czy wręcz krzywdzące - np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
57
55

Na półkach:

Ciekawa książka z której można wiele się dowiedzieć na temat natury ludzkiej.
Na początku nie wiedziałam czy mi się coś takiego spodoba i czy w ogóle dam radę przeczytać książkę o takiej tematyce, ale mi się udało i nie żałuję.
Karen Horney pisze przystępnym i zrozumiałym językiem. Nie jest to naukowy i niezrozumiały styl, więc jeśli interesuje cię temat nerwic zachęcam do przeczytania tej lektury.

Ciekawa książka z której można wiele się dowiedzieć na temat natury ludzkiej.
Na początku nie wiedziałam czy mi się coś takiego spodoba i czy w ogóle dam radę przeczytać książkę o takiej tematyce, ale mi się udało i nie żałuję.
Karen Horney pisze przystępnym i zrozumiałym językiem. Nie jest to naukowy i niezrozumiały styl, więc jeśli interesuje cię temat nerwic zachęcam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
226
78

Na półkach:

Ciekawy przegląd tego czym jest neurotyzm z dość wiekowej perspektywy, bo teraz raczej nie traktuje się tego jak zaburzenie, a raczej jako część osobowości, która może mieć różne nasilenie. Mimo to tematy poruszane przez Karen są cały czas aktualne, choć dotykają raczej społeczeńst w których funkcjonowała czyli USA oraz Niemcy, co nie pozostaje bez wpływu na niewypowiedziane, a jednak istniejące założenia co to tego co jest normą i do czego ludzie dążą.
Znacznie głębsze spojrzenie w tą tematykę oferuje inna pozacja Karen o tytule "Nerwica a rozwój człowieka. Trudna droga do samorealizacji".
Obydwie pozycje są pisane zaskakująco przystępnym językiem, w szczególności ta ostatnia, a że czytałem/słuchałem po angielsku to tym bardziej, który nie jest moim natywnym językiem. Myślę że świadczy to o mistrzostwie w tym temacie jakie Karen Horney osiągnęła.

Jest jeszcze jeden powód dla którego będąc Polakiem warto zapoznać się z tą pozycją, jest to fakt że Polacy zgodnie ze statystkami są jednym z najbardziej neurotycznych narodów na świecie, ranking opierał się na neurotyzmie jako cesze modelu wielkiej piątki, obok Azjatyckich krajów z Oceanii, ale tak czy inaczej doświadczanie da się zauważyć że sporo z tych neurotycznych zachowań da się zaobserwować u niektórych rodaków.

Ciekawy przegląd tego czym jest neurotyzm z dość wiekowej perspektywy, bo teraz raczej nie traktuje się tego jak zaburzenie, a raczej jako część osobowości, która może mieć różne nasilenie. Mimo to tematy poruszane przez Karen są cały czas aktualne, choć dotykają raczej społeczeńst w których funkcjonowała czyli USA oraz Niemcy, co nie pozostaje bez wpływu na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
931
235

Na półkach: , , , ,

Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem zdiagnozowanym neurotykiem, więc moja opinia może być przefiltrowana przez zaburzenie ;). Z jednej strony książka porusza temat szeroko, pokazuje mnóstwo konfliktów wewnętrznych, dobrze znanych osobom z nerwicą. Zagłębia się w nie, podaje przyczyny, tok myślenia i wyjaśnia dziwne nieraz reakcje. Z drugiej strony mam wrażenie, że całość nieco się już zestarzała, chociażby ze względu na nazewnictwo czy styl pisania. Moim zdaniem jest to książka bardziej dla ludzi bez zaburzeń lękowych. Takich którzy są ciekawi co tam tym neurotykom w głowach siedzi. Jeśli zaś samemu jest się neurotykiem to trudno znaleźć tu coś pomocnego. Można co prawda dowiedzieć się teorii, skąd wzięło się dane zachowanie, ale już co z tym zrobić, nie bardzo. Oczywiście książka nie zastąpi terapii, ale miło byłoby wynieść z niej dla siebie jakieś wskazówki.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem zdiagnozowanym neurotykiem, więc moja opinia może być przefiltrowana przez zaburzenie ;). Z jednej strony książka porusza temat szeroko, pokazuje mnóstwo konfliktów wewnętrznych, dobrze znanych osobom z nerwicą. Zagłębia się w nie, podaje przyczyny, tok myślenia i wyjaśnia dziwne nieraz reakcje. Z drugiej strony mam wrażenie, że całość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
38
34

Na półkach:

Warto pochylić się nad tą książką z kilu powodów. Jest to doskonale przeprowadzona diagnoza osobowości neurotycznych, zawiera w sobie wiele cennych obserwacji na temat natury ludzkiej oraz stanowi ciekawy wkład w zrozumienie osób cierpiących na zaburzenie osobowości, targanych wewnętrznymi lękami, sprzecznymi motywacjami, pobudkami. Niewątpliwie, książka otwiera oczy na temat zapomniany, czy wręcz pomijany w dyskusji publicznej, a dotykający wielu ludzi zmagających się z tymi zaburzeniami. Nie jest to lektura z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych, wszak tematyka jest złożona, aczkolwiek warto zadać sobie ten trud i odkryć mechanizm działania ludzi z nerwicą .

Warto pochylić się nad tą książką z kilu powodów. Jest to doskonale przeprowadzona diagnoza osobowości neurotycznych, zawiera w sobie wiele cennych obserwacji na temat natury ludzkiej oraz stanowi ciekawy wkład w zrozumienie osób cierpiących na zaburzenie osobowości, targanych wewnętrznymi lękami, sprzecznymi motywacjami, pobudkami. Niewątpliwie, książka otwiera oczy na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Bardzo wartościowa książka, przedstawiająca problemy neurotyków w przejrzysty sposób, poparta przykładami z życia. Posiada wiele nawiązań do innych psychoanalityków. Warta przeczytania, nawet gdy nie studiuje się psychologii.

Bardzo wartościowa książka, przedstawiająca problemy neurotyków w przejrzysty sposób, poparta przykładami z życia. Posiada wiele nawiązań do innych psychoanalityków. Warta przeczytania, nawet gdy nie studiuje się psychologii.

Pokaż mimo to

avatar
39
36

Na półkach:

Autorka często się powtarza i mówi o tym samym w wielu rozdziałach, niemniej ciekawa analiza posiadająca wiele przykładów.

Autorka często się powtarza i mówi o tym samym w wielu rozdziałach, niemniej ciekawa analiza posiadająca wiele przykładów.

Pokaż mimo to

avatar
104
39

Na półkach: ,

Neurotyczna natura człowieka opisana przez niemiecką psychiatrę i psycholog Karen Horney. Obserwacje i doświadczenia gromadzone na podstawie analizy pacjentów, z którymi spotykała się doktor, przelane na papier, wymagają od czytelnika zaangażowania i głębszej refleksji. Z pewnością nie jest to lektura do poduszki, lecz mimo to polecam tym osobom, którym nie obce są meandry ludzkiej psyche i zagadnienia człowieczej natury.

Neurotyczna natura człowieka opisana przez niemiecką psychiatrę i psycholog Karen Horney. Obserwacje i doświadczenia gromadzone na podstawie analizy pacjentów, z którymi spotykała się doktor, przelane na papier, wymagają od czytelnika zaangażowania i głębszej refleksji. Z pewnością nie jest to lektura do poduszki, lecz mimo to polecam tym osobom, którym nie obce są meandry...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  1 196
 • Przeczytane
  883
 • Posiadam
  192
 • Psychologia
  67
 • Teraz czytam
  52
 • Ulubione
  23
 • Chcę w prezencie
  11
 • Studia
  10
 • Psychologia
  6
 • 2014
  6

Cytaty

Więcej
Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów Zobacz więcej
Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów Zobacz więcej
Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także