Neurotyczna osobowość naszych czasów

Karen Horney Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Neurotic Personality of Our Time
2009-01-01
1976-01-01
978-83-7301-294-3
Helena Grzegołowska-Klarkowska
Rebis
psychologia neurotyzm
The Neurotic Personality of Our Time
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2009-01-01
978-83-7301-294-3
Helena Grzegołowska-Klarkowska
psychologia neurotyzm

Neurotyczna natura człowieka opisana przez niemiecką psychiatrę i psycholog Karen Horney. Obserwacje i doświadczenia gromadzone na podstawie analizy pacjentów, z którymi spotykała się doktor, przelane na papier, wymagają od czytelnika zaangażowania i głębszej refleksji. Z pewnością nie jest to lektura do poduszki, lecz mimo to polecam tym osobom, którym nie obce są meandry...

Trochę zbyt powierzchowna. Preludium do innej pozycji autorki pt. "Nerwica a rozwój człowieka". Być może to złudne uczucie, ale podczas czytania miałem wrażenie, jakby autorka była troszkę niedojrzała.

historia mojego życia
-> rozdział o neurotycznej potrzebie miłości daje dużo do myślenia.
Pani Horney pięknie pisze, przyjemnie się to czyta, ale mało w tym konkretów. Książka ta jest zbiorem moich parnoi, lęków, które konstytuują moją osobowość.
Polecam, fajna rzecz do autodiagnozy, a nie jest to pseudopsychologiczny bełkot.

Doskonałe wprowadzenie w istotę nerwicy, tak powszechnej w zachodnim społeczeństwie. Sądzę, że przystępne nawet dla laika.

Czułam duży dyskomfort czytając "Neurotyczną osobowość...", ponieważ lubię książki pisane starym językiem to nie ze względu na język, to raczej na wielce osobliwy styl pisania. W trakcie czytania rozdział po rozdziale towarzyszyło mi uczucie nudy, takie masło maślane niedostatecznie dobrze opisanie. Do tego bije po oczach kompleks na punkcie Freud'a, autorka niby...

Klasyka, ale czy psychoanalizy Freudowskiej? Śmiem wątpić. Horney w dość ciekawy sposób definiuje pojęcie neurotyka, porusza kwestie lęku, uważając przy tym siebie za Freudystkę. Nie była nią jednak, a dowodem na to niech będzie ciągła polemika z Freudem i proponowanie własnych rozwiązań które z Freudyzmem nie miały za wiele wspólnego. Horney obok Fromma dość często jest...

Rzetelna, ponadczasowa, analityczna - myślę, że mogąca nawet pełnić funkcję terapeutyczną. Jedyne co się zmieniło od 1932 roku, w którym to Horney popełniła dzieło jest fakt, iż aktualnie neurotyzm nie określa się mianem choroby a po prostu cechą osobowościową.

rzucanie do siebie żarówką; komu w rękach zgaśnie.

Fascynująca polemika z Freudem. Na niektóre tezy można spojrzeć z przymrużeniem oka, ponieważ książka ma już kilkadziesiąt lat. Polecam każdemu, kto interesuje się psychoanalizą i rolą nieświadomych procesów psychicznych. Książka pozwala lepiej zrozumieć problemy ludzi o neurotycznie zniekształconej osobowości.

Dyskusje

• Psychologia