Nasze wewnętrzne konflikty

Okładka książki Nasze wewnętrzne konflikty Karen Horney
Okładka książki Nasze wewnętrzne konflikty
Karen Horney Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Our Inner Conflits
Rebis
2000-01-01
2000-01-01
83-7120-983-5
Aleksander Gomola
psychologia psychoanaliza nerwica

Wydana po raz pierwszy w 1945 roku książka należy do klasyki psychoanalizy. Karen Horney przedstawia w niej swoją koncepcję nerwicy, w której wyróżnia trzy główne typy osobowości neurotycznej: "do" ludzi, "przeciw" ludziom i "od" ludzi. Nerwica pojawia się w momencie, kiedy dwie spośród tych tendencji tworzą wewnętrzny konflikt, a osoba ich doświadczająca jest rozdarta pomiędzy sprzecznymi pragnieniami, które uniemożliwiają racjonalny osąd rzeczywistości i wykształcenie zdrowego poczucia własnej wartości. Autorka szczegółowo opisuje skutki takiego konfliktu: wytworzenie sztucznego, wyidealizowanego obrazu siebie, eksternalizację (czyli zrzucanie odpowiedzialności na czynniki zewnętrzne),skłonność do samokontroli, cynizm, a te prowadzą do stopniowej degradacji i zatracenia własnej osobowości, a w późniejszym czasie do depresji i skłonności sadystycznych.

Nie jest to poradnik. Horney opisuje osobowość neurotyczną z perspektywy psychoanalityczki i pisze dla analityków, ale zwyczajny czytelnik znajdzie tu przede wszystkim wiedzę o swoich demonach. Używa języka naukowego, choć przystępnego. Rozwija teorie Freuda, nawiązując często do jego dorobku.

Należy sobie połączyć "w komplet" z "Nerwica a rozwój człowieka. Trudna droga do samorealizacji" - tej samej autorki.

Bardzo, bardzo warto!

Bardzo, bardzo warto!

Warto przeczytać. Ponoć klasyka. Zasadniczo dla terapeutów, ale język niezwykle klarowny i bez branżowizmów.

... ależ ona nienawidzi Freuda. Feministka? ciekawe, czas udać się do źródeł auto i biograficznych

Psychoanalityczne bajdurzenie wyssane z palca.

Psychoanalityczne bajdurzenie wyssane z palca.

Książka przeznaczona głównie dla psychoterapeutów, psychologów itd.
Dla mnie to była trudna lektura, nie wiem czy chodzi o sposób napisania, czy o to, że uderzała w moje czułe punkty.
Jednak uważam, że warto przeczytać, można się sporo o sobie dowiedzieć, oczywiście jak ktoś jest otwarty na taką wiedzę.

Na pewno wrócę do tej książki jak będę bardziej otwarta na jej treść.

Książka przeznaczona głównie dla psychoterapeutów, psychologów itd.

Na pewno wrócę do tej książki jak będę bardziej otwarta na jej treść.

Książka trudna i nie dla każdego.
Autorka ma bardzo ciężkie pióro i pisze w sposób stricte naukowy, np o "Dynamice nerotycznej struktury konfliktów"...

Laik zrozumie i zapamięta z tej pozycji może 1/3.

Ogólnie jest to analiza nerwicy jako takiej, bez zagłębiania się w przyczyny powstania, poprzedzona dwoma rozdziałami batalii autorki z poglądami Freuda, z której nic nie zrozumiałam, ponieważ dalekie mojemu pojmowaniu jest wyciąganie wniosków typu "matka zapomina o urodzinach dziecka, bo jest sadystką".

Myślę, że przede wszystkim jest to książka dla psychoterapeutów. Przeciętny neurotyk poczyta w niej trochę o sobie i zostanie z wiedzą, z którą nie bardzo wie, co mógłby niby zrobić...

Książka trudna i nie dla każdego.

Laik zrozumie i zapamięta z tej pozycji może 1/3.

Książka z której można wiele się dowiedzieć na temat zachowań ludzkich, z czego one wynikają, jak czasem bezmyślnie brniemy w różne wzorce.Jeszcze bede wracac do tej pozycji,czytając ją dokładnie, bo na każdej stronie jest mnóstwo ważnych informacji, które ciężko zapamiętać po jednym przeczytaniu.

Niesamowita książka, która w prosty sposób nakreśla najgłębsze rozterki osób zmagających się samych z sobą. Nic dodać, nic ująć.

Jedna z najlepszych pozycji psychologicznych, jakie miałem okazję przeczytać. Zdecydowanie będę chciał spojrzeć na resztę wydań autorki. Szczerze polecam!

Więcej: http://wyzwolony.pl/karen-horney-nasze-wewnetrzne-konflikty/

Więcej: http://wyzwolony.pl/karen-horney-nasze-wewnetrzne-konflikty/