Stuartowie. Królowie Anglii i Szkocji

2008-01-01
2008-01-01
Magdalena Rabsztyn
historia dynastia Stuartowie Anglia Szkocja

Okładka książki Twilight Zone: 19 Original Stories on the 50th Anniversary Kelley Armstrong, David Hagberg, Joe R. Lansdale, Laura Lippman, John Miller, Mike Resnick, Lezli Robyn, Rod Serling, R.L. Stine, Whitley Strieber, Tad Williams, William F. Wu, Timothy Zahn
Twilight Zone:... Kelley Armstrong, D...

Książka ujdzie w tłoku. Dużo informacji, jednakże moim zdaniem zbyt dużo miejsca poświęcono stosunkom państwo-kościół, a zbyt mało życiu osobistemu władców
z rodu Stuartów. No, ale to tylko moja subiektywna opinia. Niejednemu innemu czytelnikowi będzie ta forma odpowiadać.

Książka zawiera niezwykle ciekawe dzieje rodu Stuartów. Pierwszej dynastii, która rządziła całą Anglią, i usiłowała przywrócić katolicyzm. W każdym z rozdziałów autor poświęca miejsca poszczególnym postaciom, które zasiadały na tronie angielskim. Od pierwszego z nich, Jakuba I (1566 – 1625) do ostatniej z rodu – Anny Stuart (1702 – 1714). Dramatyczne i często tragiczne losy przeważają w tej książce…

Dynastia Stuartów jest znacznie mniej znana niż sławni Tudorowie. Henryk VIII czy Elżbieta Dziewica, to według wielu, najbardziej wspaniali przywódcy angielskiego tronu. Natomiast Stuartowie w powszechnej opinii nie kojarzą się z wielkimi dokonaniami i wspaniałością. Choć to właśnie pod rządami Stuartów Anglia stała się światową potęgą, a nawet imperium kolonialnym. Książka ta w mojej ocenie wymienia wszystkie dokonania Stuartów. Autor punktuje osiągnięcia władców bądź ich brak. Możemy tu znaleźć bardzo dużo informacji o sytuacji społecznej oraz gospodarczej ówczesnego imperium, a także wielowątkowość polityki zagranicznej. John Miller argumentuje w książce sposób postępowania, głównie ten polityczny, poszczególnych władców, nie usprawiedliwia, ale pokazuje każdą ze stron. Zabrakło mi w tej książce spojrzenia takiego ludzkiego na postać. Autor nie pisze o Stuartach jako ludziach z krwi i kości, z uczuciami czy emocjami. Koniec książki zawiera glosariusz jak i indeks, co pozwala w dużym stopniu zrozumieć i szybko odnaleźć się w lekturze. Jeżeli chodzi o język autora, jest on zdecydowanie naukowy i specjalistyczny, co nie raz może przytłoczyć czytelnika bądź po prostu znudzić.

Lektura książki jest przeznaczona dla historyków (choć ja momentami się trochę nudziłam) oraz dla osób zainteresowanych wielkimi dynastiami bądź też historią Anglii i Szkocji.

Pozycja najprawdopodobniej dla historyka.Bardzo dużo informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej i polityce zagranicznej Anglii tamtych czasów.Za mało o Stuartach jako o ludziach.

• historia
  • Biografie