Szukając gdzie indziej

Wydawnictwo: Polnord-Oskar
978-83-86181-17-6
Lily

Inne wydania

Bohaterem powieści jest młody leśniczy z pomorskiej wsi. Na wyraziście zarysowanym tle obyczajowym i społecznym lat sześćdziesiątych rozgrywa się romans leśniczego i dziewczyny z miasta Fragment powieści: - Chce pan, żebyśmy tam poszli? - spytała cicho. Była to przedwieczorna godzina miłości. O tej porze zwierzęta podnoszą głowy i wietrząc przymykają oczy. Kozły obskakują umykające wśród...

Fragment powieści:

- Chce pan, żebyśmy tam poszli? - spytała cicho.

Była to przedwieczorna godzina miłości. O tej porze zwierzęta podnoszą głowy i wietrząc przymykają oczy. Kozły obskakują umykające wśród podbarwionych rudo drzew, wabiące je ucieczką sarny, jelenie ciągną ku rykowiskom swoje haremy łań, a dziki zaczynają między sobą krwawe boje o względy przyszłych matek. Wiatr podnosi z mchu woń zbliżającej się nocy...

- Tak - powiedział. - Pójdziemy tam.

I szli, należąc już do siebie, a kiedy znaleźli się pod pierwszym gościnnym pniem buka, Daniel wzniósł ręce, oparł je o drzewo nad głową kobiety i przygniótł ją sobą do szorstkiej zielonej kory.

Jęknęła, ale to nie był protest.

gwiazdka | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

„Szukając gdzie indziej” to według opisu historia miłości młodego leśniczego i przybyłej w okolice warszawianki. Rzecz w tym, że Fleszarowa- Muskat nie napisała romansu, ale powieść obyczajową o niełatwym życiu z całymi urokami codzienności lat sześćdziesiątych gdzieś tam na kaszubskiej wsi. Do pisarstwa Flerszarowej trzeba się przyzwyczaić, wszystko toczy się powoli się spokojnie, nie ma tu szybkich zwrotów akcji czy wielu wydarzeń. Jednak co mi się w jej twórczości podoba to wachlarz różnorakich postaci ze zróżnicowanym, często niełatwym życiem. Codzienność w PRL- trudna i prawdziwa stanowi już tylko historię, są przez pisarkę naprawdę dobrze opisane. W książce były może ze dwie scenki patetyczne, dziś wywołujące u nas uśmiech, gdy mowa o minionym ustroju. Ogólnie jednak uważam, że powieść jest dobra, szczególnie jako odskocznia od współczesności.

Lenka | 2015-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2015

Dziwna książka. Dobrze napisana, ale nie mam o niej zdania. Ani genialna, ani beznadziejna. Historia niestety nieciekawa, ale bohaterowie w porządku bardzo.

Eliszeba | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, ☆ 2013 ☆
Przeczytana: 04 listopada 2013

"Szukając gdzie indziej" to opowieść o miłości dwojga ludzi ze skrajnych światów: miasta i wsi, bogactwa i skromności, a także o skrajnych osobowościach. Połączyło ich to, że oboje czuli się samotni i zagubieni. Odnaleźli się w sobie, jednak ich światy nie mogły współistnieć. Ta powieść to gorzka historia, swoista przestroga przed szukaniem "gdzie indziej", obnażająca smutną prawdę, ze nie zawsze miłość zwycięża wszystkie przeszkody.
Uwielbiam panią Stanisławę, za jej subtelność, romantyczność, wrażliwość na piękno przyrody i wspaniałe portrety bohaterów. No cóż, akurat ta książka miała tego wszystkiego najmniej, ze wszystkich dotąd przeze mnie przeczytanych. Mimo to nie zamierzam się zniechęcać, każdemu autorowi zdarzają się także gorsze książki.

Katarzyna | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

I już wiadomo z kogo zrzyna autorKasia.. Brakuje tylko jej tabloidowego sznytu, cała reszta, wypisz wymaluj dokładnie taka sama

Agata | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Delikatna, stonowana opowieść o wspaniałym facecie:) Fleszarowa-Muskat to mistrzyni postaci kobiecych, albo się je kocha albo nienawidzi. Mężczyżni zazwyczaj bywają dla nich tylko tłem. Tym razem bohaterem jest leśniczy przed czterdziestką gospodarujący w lesie na głębokiej prowincji. Singiel, ale nie samotny, bo mieszka z dwoma gospodyniami, pomocnikiem, młodym inwalidą i gromadką zwierząt. Inteligentny, przystojny, zachwycająco prawy... Tylko niestety ślepy, bo mając pod nosem fantastyczną dziewczynę, zakochuje się w pustej miastowej lali. Na szczęscie ani ona nie może wytrzymać w lesie, ani tym bardziej on w Warszawie, zatrudniony u cwanego prywaciarza. Świetne postaci, barwne tło obyczajowe i cudowna cudowna umiejętnośc autorki snucia niezwykłych opowieści o zwykłych ludziach.

agnieszka80 | 2013-02-18
Przeczytana: styczeń 2013

Nudna... Ciągnęła mi się straaaaaasznie, jak zrobiło się ciekawiej pod koniec to się dość głupio skończyła. To była moja pierwsza książka Fleszarowej i raczej po kolejne nie sięgnę. Nie dam rady. :/

akzz | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016