powieść, romans
Jola_St

Inne wydania

Niezwykle ciekawa powieść, której akcja rozgrywa się podczas okupacji niemieckiej we Lwowie. Wiele zdarzeń opartych jest na przeżyciach samej autorki, będącej uczestniczką i świadkiem konspiracyjnej działalności Polaków w mieście, darzonym przez nią szczególnym sentymentm. Na tle gnębionego okupacją Lwowa ukazuje pisarka powikłane związki uczuciowe młodych bohaterów. Łza jest ostatnią powieścią Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

źródło opisu: www.wydawnictwooskar.pl

źródło okładki: www.wydawnictwooskar.pl

FannyBrawne | 2016-05-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatni powieść jednej z bardzo lubianych przeze mnie autorek, Stanisławy Fleszarowej - Muskat, dzieje się w realiach okupowanego przez Niemców Lwowa, który mnie fascynuje. Powieść musiałam przeczytać i sięgnęłam po nią pełna wysokich oczekiwań.

Dwudziestoletni Witek za dnia pracuje w niemieckiej firmie, ale coraz bardziej wciąga go konspiracja. Rodzina z trudem wiąże koniec z końcem po śmierci ojca. Niespodziewanie Witek spotyka młodziutką Myszkę. Ich znajomość to prawdziwy grom z jasnego nieba. Oboje są sobą zafascynowani i zaczynają się spotykać. W świecie zła i brutalności, tworzą sobie swój mały raj, gdzie ich miłość może kwitnąć. Ale rzeczywistość wdziera się do tego raju i nie pozwala im zaznać szczęścia. Pojawienie się porucznika Leszka całkowicie zmienia życie Witka. Oprócz tego chłopak zaczyna potajemnie zdobywać książki dla profesora Chołodyńskiego, który pisze pracę o Lidze Narodów. Pomaga mu w tym Żyd Siebel i jego córka Chajka. Profesor przed wojną ożenił się z młodą...

Lenka | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Napiszę krótko: przeczytać się da, ale nie rzuca na kolana. Nic szczególnego, niestety, ale można by z tego zrobić perełkę, co autorce nie wyszło. Szkoda

Missy | 2014-01-26
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Rzecz dzieje się we Lwowie, mieście sukcesywnie okupowanym przez Niemców. Gdzie ludzie rozpaczliwie chronią swoje życie i robią wszystko,by w dniom przepełnionym strachem i grozą,jakże trudnego i ciężkiego czasu, desperacko nadać choć odrobinę normalności z życia i czasu,który wiedli przed wojną.A pomiędzy tym wszystkim dwie pary,cztery osoby,które kochają bądź uczą się miłości.Uczucia świeżego i wiosennego,które łączy tytułowego bohatera,Witolda Czownickiego i jego młodziutką,acz jakże piękną koleżankę Myszkę.Dzięki niemu, młodzi na przekór wszystkiemu starają się dostrzec jasną stronę życia, w tej wojennej zawierusze.Zaś uczucie młodej Lidii, względem dużo starszego młodego profesora wojna testuje najmocniej i najdotkliwiej,jak potrafi. Książka cienka,lecz bogata w treść i mocno angażująca czytelnika,który czytając ze wszech miar ,towarzyszy i trzyma kciuki za głównych bohaterów. Niemniej jednak " powieść" Łza" urywa się nagle, pozostawiając niezaspokojoną ciekawość...

Ciżemka | 2012-05-19
Przeczytana: marzec 2012

Ksiązka, która nie ma końca - nie starczyło autorce zycia, aby Ją dokończyć. Pokazuje zwykłe, czy może dla nas niezwykłe życie w okupowanym Lwowie. Skłoniła mnie do uzupełnienia moich wiadomości o tm mieście w okresie wojny. Bohaterowie to młodzi ludzie, którym "przyszło" żyć w okresie wojny - gdy to co kiedyś było normlane gdzieś umknęło i przeistoczyło się w walkę o codzienność. Ludzie pokaleczeni przeżyciami starają się żyć normalnie i nieobecne im są uczucia miłości, żądzy wiedzy,"doginania" moralności i wartości do wojennych realiów. Dla mnie wspaniał książka, mimo że niedokończona.

martenka199111 | 2016-10-19

Postępowanie głównego bohatera raziło mnie, było momentami niezrozumiałe. Chłopak nie doceniał tego co miał.

DanutaM | 2016-09-19
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane