Może gdzie indziej

Wydawnictwo: Cyklady
Makom acher
978-83-60279-43-4
Adam B

Przed państwem kibuc Mecudat Ram. Od strony gór słychać tu czasem huk dział, a nad głową warkot wrogich samolotów. Mimo to w zielonej dolinie, gdzie mieszkają żydowscy osadnicy - starzy i młodzi, pełni ideologicznego zapału lub rozczarowani swoim losem - życie toczy się jak w każdym innym miejscu na świecie. Opuszczony przez żonę Ruwen samotnie wychowuje dzieci, jego córka Nogah wdaje się w...

Opuszczony przez żonę Ruwen samotnie wychowuje dzieci, jego córka Nogah wdaje się w niepożądany romans, rozmiłowany w biblijnych cytatach kierowca Ezra zaniedbuje Bronkę, która szuka pocieszenia w ramionach sąsiada, a wszystko to czujnie obserwuje stara Fruma, nałogowo trudniąca się roznoszeniem plotek.
Mistrz izraelskiej powieści błyskotliwie i z humorem opisuje ów mały światek ze wszystkimi jego układami i konfliktami, ideałami i namiętnościami.

W autobiograficznej Opowieści o miłości i mroku Amos Oz wspominał, że jako nastolatek opuścił dom i przeniósł się do kibucu. Nie wyobrażał sobie, że mógłby tam cokolwiek napisać. Żeby tworzyć, trzeba wyruszyć na spotkanie wielkiego świata, doświadczyć prawdziwego życia. A tam? Co tam właściwie jest? Kurnik i obora? Komisje, dyżury i magazyn artykułów pierwszej potrzeby? Sterani życiem mężczyźni i kobiety, którzy wstają o świcie, cały dzień harują, droczą się, a wieczorem czytają trochę do poduszki i zmordowani zasypiają przed dziesiątą? Minęło sporo czasu, nim uświadomił sobie, że „opisywany świat obraca się zawsze wokół ręki piszącego, gdziekolwiek się on znajduje: gdzie ty jesteś - tam środek wszechświata". Potwierdzeniem tej prawdy jest z pewnością kibucowa powieść Może gdzie indziej.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2010

źródło okładki: http://www.cyklady.com.pl/index.php?str=25&id=155

| 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, Na faktach, 2014
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Czytając książkę,miałam wrażenie,że wszystko podglądam przez dziurkę od klucza.Autor sprawnie manipuluje czytelnikiem,pokazując mu wybrane przez siebie obrazy,które na brzegach jakby traciły ostrość.Jednak to zabieg zamierzony,moim zdaniem nadający dodatkowego kolorytu powieści,poetyckiego rytmu.
Tematem jest bowiem dość monotonne życie w kibucu,gdzie wszyscy się dobrze znają,mają przydzielone zadania,chodzą utartymi ścieżkami.Taka bowiem jest idea tego życia.Ale na szczęście, nawet w tak przemyślanych strukturach żyją indywidualiści,którzy dodają smaczku temu"sielankowemu" obrazowi.Ludzie,którzy mimo zaprogramowanego porządku, szukają miłości,zrozumienia,uwagi drugiego bliźniego i te poszukiwania czasami wymykają się spod kontroli.Jakie to ma skutki -ja się dowiedziałam.
Amos Oz,który sam spędził w kibucu wiele lat,przedstawia nam doskonałe studium życia w małej społeczności - robi to jednak w sposób wyważony,nie wywierając na nas presji,pozwalając nam samym na ocenę tego sposobu...

czytający | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Może gdzie indziej również istnieje miejsce na świecie o którym można by napisać książkę. Możliwe że są miejscowości, które bardziej zasłużą sobie na takie wyróżnienie. Prawdopodobnie istnieją takie doskonałe z pozoru wioski, które cieszą serce swoim widokiem. Jednak tym razem, celem dociekań autora jest wieś zbudowana z ducha optymizmu, tą wsią jest izraelski kibuc Mecudat Ram.

Amoz Os skupił swoją uwagę na żydowskim kolektywnym gospodarstwie rolnym, wyrosłym na bazie socjalistycznych przekonań jego założycieli. Takich miejscowości opartych na dobrowolnej spółdzielczości oraz silnych syjonistycznych poglądach jest w Izraelu bardzo wiele. Izraelski prozaik opisuje życie w jednej z takich wsi, położonych daleko od stolicy. W tym ideowo dobrze zorganizowanym kibucowym społeczeństwie jest miejsce na wzajemną pomoc i współczucie. Dlatego też z pewnością niejeden przybysz, który by zabłądził w tych stronach zechciałby zostać tam na stałe. Amos Oz zachęca do tego barwnymi opisami...

Miss_Jacobs | 2011-07-03
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Akcja toczy się w kibucu Mecudat Ram, czyli gospodarstwie, w którym ziemia jest własnością wszystkich a jego mieszkańcy pracują zgodnie ze swymi talentami i możliwościami. Dobrem nadrzędnym jest tu społeczność. Kibuc powstał poprzez połączenie syjonizmu z socjalizmem. Można również dostrzec tutaj utopijną nutę, bowiem mało uwierzy, że to mogłoby się rozprzestrzenić na skalę światową.
Poznajemy trzy pokolenia mieszkańców, którzy zarówno wspierają się jak i kłócą. Społeczność jest bardzo mocno zżyta ze sobą, przez co ciężko mówić o prywatności w naszym rozumieniu tego słowa. Nie następuje jednak deindywiduacja, dążenia poszczególnych jednostek są siłą napędową i wartością dodatnią. Na porządku dziennym jest plotka. Co ciekawe mieszkańcy nie piętnują tego zjawiska, ponieważ uważają, że dzięki temu mogą nad sobą pracować by owych pogłosek było jak najmniej.
Na szczególną uwagę i pochwałę zasługuje narrator-przewodnik, choć anonimowy to odnosi się wrażenie, że z pewnością jest...

magdalena | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, nie wiedziałam czego się więc spodziewać po tej pozycji i autorze.
Akcja dzieje się w kibucu, niemal utopijnym miejscu, gdzie każdy robi to co wychodzi mu najlepiej, wszystkim dzieli się zaś sprawiedliwie. Narrator przedstawia nam po kolei mieszkańców, ich troski i radości. Zdradę i miłość. Narodziny i śmierć. Całość toczy się wolno i spokojnie. Pięknie napisana książka zaprasza nas do tego niezwykłego świata, z którego nie chce się wychodzić. To prawdziwy balsam dla duszy.

| 2014-11-26
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Książka jest w trakcie czytania, ale krótką recenzję już teraz piszę. Język literacki użyty w powieści jest bardzo subtelny. Autor w malowniczy sposób, prezentuje otoczenie kibucu, prezentując sylwetkę głównego bohatera oraz jego córki. Relacje interpersonalne pomiędzy tą dwójką postaci są bardzo pozytywne. Akcja powieści dzieję się w Izraelu, w okolicach Tyberiady, zatem kto odwiedził miejsca w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego, będzie z pewnością mógł, łatwiej stworzyć sobie obraz plastyczny tego miejsca w wyobraźni. Autor odnosi się w książce do świąt żydowskich oraz żydowskich problemów wiary - istoty judaizmu, więc powieść jest warta polecenia.

Istnieje różnica pomiędzy książkami autora hebrajskiego oraz egipskiego. Porównując pisarstwo Singera, z Mahfuzem, istota tkwi w języku, który jest bardziej ekspresyjny w przypadku drugiego autora. Postacie, które odwzorowują rzeczywistość różnią się między sobą, między innymi żywiołowością oraz temperamentem. Choć może nie jest to...

madelle | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Porządny kawał literatury. Świetnie napisane, choć powolne tempo opowieści może być dla niektorych nużące.
Jak dla mnie - idealna książka na leniwe wakacje.

asia_las | 2017-03-02
Wito | 2017-01-02