Dzikość życia

Wilderness Tips
83-7150-566-3
opowiadania, kobieta, marzenia, życie
Paya

Bohaterki opowiadań - przeważnie młode kobiety - tęsknią za miłością, za karierą, za ciekawym życiem. Pióro Margaret Atwood nie banalizuje tych pragnień. Pisarka z dużą wnikliwością i delikatnością ukazuje przepaść między marzeniami a realnym życiem. Jedna z nieskończenie wielu cech różniących świat kobiet od męskiego to stosunek do marzeń i odpowiedzialności. Dziewczyna zmieniając się w...

Jedna z nieskończenie wielu cech różniących świat kobiet od męskiego to stosunek do marzeń i odpowiedzialności. Dziewczyna zmieniając się w kobietę kreuje piękny, romansowy i różowy świat, nie zważając na to, co dzieje się w jej realnym życiu. Wtedy staje się łatwym łupem mężczyzn. A odpowiedzialność? Kiedy pryskają marzenia i trzeba żyć, wtedy mężczyźni nie zawsze stają na wysokości zadania. Ten zbiór opowiadań świadczy o zupełnej zmianie miejsca kobiet w społeczeństwie na przestrzeni ostatnich lat.

Mel | 2013-10-22
Przeczytana: 20 października 2013

książka kompletnie do mnie nie przemówiła. składa się z kilku historyjek napisanych dość zawile. autorka doszukuje się czegoś wyjątkowego w sytuacjach i wydarzeniach pospolitych. jakby szukała na siłę drugiego dna.
po przeczytaniu tejże książki mam poczucie zmarnowanego czasu, ponieważ nie wyniosłam z niej żadnych pouczeń, rad, nowego słownictwa, ciekawych cytatów czy choćby jakiejś puenty z którejkolwiek opowiastki. nie wciągnęła mnie, a nawet trochę zniechęciła do innych pozycji autorki. szkoda.

godisgay | 2013-08-06

Książkę znalazłam wraz z dziadkiem na... Śmietniku. Wydawało mi się to o tyle nieprawdopodobne i irracjonalne, że postanowiłam ją zabrać ze sobą. Liczyłam na coś innego w podarku od losu, jakąś zmieniającą życie puentę, a dostałam kilka historyjek zapychających czas. Doceniam wszelkie opowiadania, ale te akurat do mnie nie dotarły.

artdeco92 | 2012-01-12
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Uwielbiam opowiadania Atwood, ale tymi jestem bardzo rozczarowana. Jakby nie ta sama osoba je pisała. Gdzie ironia, gdzie zaskakujące metafory życia codziennego i wewnętrznego? Gdzie barwny (!!!) smutek kobiecego losu?! Raczej nie w tych szarawych, średnio autentycznych bohaterkach. Polskie wydanie to też, moim zdaniem, jakaś pomyłka - od byle jakiej, różowej okładki po nieakuratne tłumaczenie tytułu, który jest w tym wypadku ważny. Ważny, bo w oryginale nawiązuje do siły opisanych kobiet, siły, która wbrew pozorom zawarła się w porażkach. "Dzikość życia" to były dla mnie monotonne, dusznawe opowiadanka, których treść pozafabularna mogłaby się spokojnie zmieścić w jednym dłuższym, ale za to dobrym. Czego nie umiem przyznać tym. Cztery gwiazdki, a nie trzy, tylko przez moje (mimo tego rozczarowania żywe) uwielbienie dla Atwood.

karczoch | 2010-08-27

Półwiecze w Kanadzie... Głównie z punktu widzenia kobiet, które szukały swojego miejsca z bardzo różnym skutkiem. Atwood tka precyzyjne, zabarwione smutkiem i melancholią, historie aż zbyt realnego życia...

Iza | 2011-12-27
Przeczytana: listopad 2001

Jest to kolejna książka, którą przeczytałam w wieku 16 lat i ocena jest zgodna z moją oceną książki w tamtym czasie. Czy byłaby taka sama teraz? Trudno powiedzieć. Musiałabym ją jeszcze raz przeczytać :)

iZaczytaneJa | 2018-04-19
Anne | 2018-02-07