Znów ta miłość

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Love, Again
literatura piękna

Znów ta miłość. Upragniona, ale niemożliwa. Wzniosła i śmieszna. Chora. Anglia, rok 1989. W teatrze Zielony Ptak trwają próby. Powstaje sztuka na kanwie pamiętników Julie Vairon, pięknej malarki i kompozytorki, zmarłej tragicznie przed pierwszą wojną światową. W ferworze przygotowań do premiery dyrektorka teatru, sześćdziesięciopięcioletnia Sara Durham, nieoczekiwanie zakochuje się w młodym...

Znów ta miłość. Upragniona, ale niemożliwa. Wzniosła i śmieszna. Chora.
Anglia, rok 1989. W teatrze Zielony Ptak trwają próby. Powstaje sztuka na kanwie pamiętników Julie Vairon, pięknej malarki i kompozytorki, zmarłej tragicznie przed pierwszą wojną światową. W ferworze przygotowań do premiery dyrektorka teatru, sześćdziesięciopięcioletnia Sara Durham, nieoczekiwanie zakochuje się w młodym ekscentrycznym aktorze. Czy Bill, który mógłby być jej synem, darzy ją szczerym uczuciem? A może tylko wciąż odgrywa swoją rolę? Fatalne zauroczenie jest jak choroba. Na szczęście Sara szybko się odkochuje - i zaraz angażuje się w nowy związek, znów z mężczyzną młodszym o całe pokolenie. Oparcie znajduje w przyjaźni ze Stephenem, głównym sponsorem przedsięwzięcia. Stephen jednak też ulega szaleństwu miłości - jest zakochany w Julie, choć może ją znać tylko z jej pamiętników, autoportretów i kompozycji. Granicząca z obłędem fascynacja pogrąża go w głębokiej depresji.
Czy to przypadek, że Sara i Stephen zainteresowali się tragiczną historią Julie Vairon? Co łączy tych ludzi z różnych światów i epok? Okazuje się, że niepokojąco wiele.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Nata_jac | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Opowieść precyzyjnie rozpisana na wielu bohaterów skupionych wokół powstającego przedstawienia o XIX wiecznej kompozytorce, której życie to jeszcze jeden wątek wpisany w tę powieść. Centralna postać - Sara jest dojrzała i samoświadoma. Bycie jej towarzyszką w czasie lektury to prawdziwa przyjemność dla czytelniczki.

Lubię prozę Doris Lessing. Niestety w książce "Znów ta miłość" nie polubiłam nikogo. Wszyscy są ospali,oderwani od rzeczywistości,robią i mówią rzeczy,które chwilami są bzdurne i niepotrzebne. Krążą wokół siebie jak stado leniwców.
Nie ma w nich życia a ich wydumane cierpienia to fanaberie i urojenia.
Okrutnie się umęczyłam i dobrnęłam do połowy,resztę sobie daruję.

ABW7 | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Sięgnęłam na półkę w bibliotece, bo to jednak noblistka i dla mnie ta książka jest jak wahadło. Bardzo ciekawa we fragmentach gdzie autorka opisuje życie teatru, główną bohaterkę Julie Vairon czy spostrzeżenia na temat kobiet, potem nadchodzi nuda, wrażenie, że autorka na siłę chce zwiększyć objętość swojego dzieła. Mimo tych spostrzeżeń książka warta przeczytania - pierwszy raz spotkałam się z tak różnorodnymi spojrzeniami na miłość.
Gdzie czytać - w starym skrzypiącym teatralnym fotelu
Z- zakładką stworzoną z zeszłorocznej walentynki
Muzyka - Edith Piaf

Anka76 | 2014-04-21
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książka przypomniała mi o sobie samej. O uczuciach ktore zapomniałam. Obudzila zapomniana cześć mnie a nawet pomogła zrozumieć przeszłość albo przynajmniej ją nazwać. żałuję że się skończyła. nie dalo rady jej czytać na kolanie. musialam miec spokoj. lozko kawa ja i ona. i razem odplywalysmy do innej krainy. wolnej od pośpiechu, przymusu wydajności, optymalizacji itp. będę za nią tesknic i chce do niej kiedys wrócić.

Karolina Kułakowska | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, GNiOTy

Nic szczególnego. Może zacznę od tego,
że książki nie doczytałam. Zmuszałam się
do czytania, bo jednak kilka kwestii mnie
wciągnęło, ale ostatecznie nie dałam rady.
Moja przygoda się skończyła na 298 stronie.

Póki co - najsłabsza pozycja z serii W.A.B.

Doris Lessing najpierw ciekawi czytelnika, aby zaraz potem go znudzić i po trochu zirytować tym przemieszczaniem się rzeczywistości z fikcją. Najciekawsza część tej powieści to historia Julie Vairon, natomiast reszta - miłość traktowana jak jakaś choroba zakaźna - raczej nie porywa.
Podobały mi się opisy teatru i przygotowań do spektaklu. Ostatecznie 'Znów ta miłość' okazuje się przeciętną pozycją, która miała zadatki na naprawdę świetną powieść!

Marzenia | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Pewną zagadką jest dla mnie ta powieść. Od pierwszych zdań zachwyciła mnie do tego stopnia, że miałam ochotę zostawić wszystkie obowiązki domowe i biec do kolejnych kartek książki. Potem jednak znudziła, zmęczyła ...zostawiłam na kilka dni, aby powoli powracać z pytaniem, co autorka tak naprawdę chciała powiedzieć tą powieścią.
Jaka jest miłość 65 letniej kobiety(wdowy od 20 lat, żyjącej samotnie)?Czy to jedynie magia realizowanej sztuki o Julie-utalentowanej dziewczynie przeżywającej nieszczęśliwą miłość i popełniającej samobójstwo,wyzwala uczucia zauroczenia? Czy jakiś żal z dzieciństwa, jakiś deficyt miłości odżywa w Sarze pod wpływem pamiętników Julie? Czy ucieczka w miłość do kobiety, która od ok. 100 lat nie żyje to "lekarstwo" na zdradę lesbijską żony? (Stephen w depresji popełnia samobójstwo)
Chyba właśnie taka ma być dobra literatura-stawiać pytania.
W powieści autorka powiedziała chyba wszystko o miłości, o jej rodzajach ale dla mnie to jakieś banalne,jakiś brak akcji,...

Małgorzata48 | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Świetna, mądra, poruszająca, pełna głębokich przemyśleń n/t życia, miłości, roli sztuki w życiu współczesnego człowieka, muzyki i literatury w szczególności, ciekawy obraz wielonarodowego środowiska teatralnego. Nie jest to lektura łatwa, ale wciąga, zmusza do refleksji, porusza, każe nam myśleć o sensie życia.
Pokazuje ludzi dojrzałych, oni także pragną miłości, czekają na nią i są wobec niej bezbronni. Poza tym świetnie ukazani artyści, ludzie teatru, pasjonaci, zapaleńcy, opętani magią tworzenia.

Zuba | 2012-12-27
Przeczytana: grudzień 2012

Długo czytałam tę książkę, nie docierała do mnie fabuła, żaden z bohaterów mnie nie przekonał do siebie.
Z jednej strony mamy główną bohaterkę, stateczną wdowę o zasuszonym sercu, której miłościom nie udało mi się kibicować, choć chciałam i życzyłam jej dobrze. Z drugiej strony mamy całą grupę innych postaci dosłownie 'wpadających w miłość', jakby powiedzieli Anglicy. W moim odczuciu tym, co zgrzytało mi przez cała lekturę była myśl, że tu nie o miłość chodzi, ale zakochanie, zauroczenie, nic więcej. I pokazanie tego uczucia jako tak wielkiego, wręcz fizycznego cierpienia, wydało mi się przesadzone. Dopuszczam do siebie myśl, że jestem zasuszona jak Sara nr 1 i dlatego miłosne cierpienia do mnie nie przemawiają (a szkoda).

Karkam | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Na moje pierwsze spotkanie z noblistką szykowałam się od dawna. Jak spędziłam czas z Panią Lessing? Było różnorodnie, bogato, nostalgicznie, a przede wszystkim nadzwyczaj dojrzale i mądrze; to był czas, który musiał minąć na przemyśleniach.

"Znów ta miłość" to historia Sary, kobiety po sześćdziesiątce, matki, której dorosłe dzieci wyfrunęły z domu, wdowy, która musiała pogodzić się ze stratą męża zaledwie 10 lat po ślubie, ciotki, która przymusowo opiekuje się siostrzenicą anorektyczką i narkomanką, dyrektorki Teatru Zielony Ptak, na scenie którego realizuje napisane przez siebie sztuki. Kobieta wraz z przyjaciółmi postanawia wystawić libretto o życiu Julie Vairon, artystki, kompozytorki, odrzuconej ze względu na swoje pochodzenie, które przysporzyło jej wielu trosk i niszczyło wszystkie miłości. Historia tragiczna, zakończona samobójstwem Julie, zmienia aktorów i producentów, staje się prowodyrem do eksplozji uczuć, czasem niechcianych, czasem źle ulokowanych, kiedy indziej...