Fantastyczna podróż

Tłumaczenie: Danuta Korziuk
Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro
The Fantastic Voyage
szati

Do szpitala trafia ranny w zamachu uciekinier zza żelaznej kurtyny - żywy, ale z groźnym skrzepem w mózgu. Interwencja operacyjna okazuje się niemożliwa, a zatem naukowcy sięgają po ostatnią deskę ratunku - wstrzykują choremu zminiaturyzowany do rozmiarów bakterii okręt podwodny wraz z załogą, która ma dokonać operacji mózgu "od wewnątrz". [opis wydawcy]

Monika | 2013-07-31
Przeczytana: 2013 rok

Porządne SF. Słowo wstępne w moim egzemplarzu mówi o filmie, na podstawie scenariusza którego powstała ta powieść - więc moje pierwsze skojarzenie to oczywiście “Interkosmos” (1987), ale dokładniejsze poszukiwania na Filmwebie dały inny wynik: “Fantastyczna podróż” ("Fantastic Voyage", 1966). Mimo że film zdobył dwa Oscary, to do tej pory o nim nie słyszałam - może kiedyś zobaczę jakąś powtórkę w TV, ale tak naprawdę nie jestem jej bardzo ciekawa - książka jest dobra, więc nie mam potrzeby poszukiwania lepszej wersji, a stare filmy SF to często tylko popis prehistorycznych efektów specjalnych - jak się trafi to zobaczę, ale szukać nie będę.
W ogólnych zarysach powieść opowiada o podróży zminiaturyzowaną łodzią podwodną w głąb ludzkiego ciała. W "Interkosmosie" było to przez przypadek i wynikła z tego bardziej komedia niż poważny film SF, tu jest celowo, ale i tak technika jest pionierska, a akcja nieprzewidziana i podejmowana w sytuacji krytycznej.
Celem misji jest przeprowadzenie...

byłem_fprefectem | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Zbudowanie w 1957 roku endoskopu światłowodowego, pozwoliło lekarzom zajrzeć w głąb żywego człowieka i to nie tylko tam, gdzie tylko proktolog miał wgląd. Do tej pory można było to zrobić dopiero po śmierci, kiedy płyny ustrojowe już nie krążyły, a proces rozkładu niszczył co delikatniejsze organy. Ujrzeli zadziwiający świat erytrocytów, leukocytów, osocza, płytek i innych składników krwi. Żywych tętniących organów, strumieni przepływów, zmiennych barw i płynnych kolorów. Zaraz musieli pokazać to innym i wtedy w głowach Jaya Bixbiego i Otto Klementa zrodził się pomysł.

CIąg dalszy na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/05/pokaz-kotku-co-masz-w-srodku.html

Marianna | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, S-F

Krótka, choć mocno wciągająca i ciekawie skonstruowana książka, w sam raz na nudne wieczory z ciepłą herbatką w dłoni.

Co czyni ją niezwykłą? W zasadzie trzy rzeczy.
1) Sprawnie nakreślone postacie. Nie oszukujmy się, książka tak na prawdę nie jest długa, dlatego wrażenie na mnie zrobił fakt, iż mimo wypchanej fabuły ideami i pomysłami science-fiction jest tam sporo miejsca na postacie. Wchodzą one między sobą w interakcje, obserwują się na wzajem, badają, świetnie współgrają w fabułą. A wszystko to w mniej jak 283 stronach.

2) Intryga. Do końca nie byłam pewna o co komu chodzi, kto mówi prawdę, a kto tak na prawdę jest szpiegiem obcej frakcji i stara się wprowadzić w plan sabotaż przedsięwzięcia ratowania rannego żołnierza.

3) I co najważniejsze - pomysł. Wprawdzie Isaac Asimov inspirował się filmem z 1966 o tym samym tytule, to przełożenie go i modyfikacja na wersję książkową nie jest zadaniem łatwym. Ostatecznie to jednak ten element powinien skłonić was do przeczytania...

Nitager | 2016-04-25

Powieść jest rewelacyjna. To połączenie SF z kryminałem i powieścią sensacyjną.
Tym razem autor nie sięga daleko w kosmos, bowiem cała akcja dzieje się w wnętrzu ludzkiego organizmu. Zminiaturyzowana łódź podwodna, wraz z załogą, wstrzyknięta do krwiobiegu pacjenta - znamy to? Znamy! Teraz znamy... A przed "Fantastyczną podróżą" znaliśmy?
Powieść napisana bardzo sprawnie, z wartką akcją i wyrazistymi charakterami głównych postaci. Choć autor popuścił tu wodze fantazji, w książce nie ma ani jednego "zgrzytu", który powodowałby wzruszenie ramion u czytelnika, mądrzejszego już o 50 lat. Wyjąwszy sam proces miniaturyzacji, opisany zresztą bez wdawania się w niepotrzebne szczegóły (zręcznie ominięta pułapka!), wszystko inne wydaje się czytelnikowi najzupełniej możliwe, choć przecież jest tak fantastyczne, jak tylko może być.
Kamień milowy na drodze SF. I to widoczny z daleka!

Cerro | 2014-12-19
Przeczytana: 22 października 2014

Fantastyczna podróż to przede wszystkim przygodówka, niestety chwilami bardzo przewidywalna. Owszem, fabuła obfituje w twisty i momenty prawdziwego napięcia, a przed bohaterami piętrzą się trudności. Jednak rozwój głównych wątków można odgadnąć z łatwością już od samego początku.

Wynagradzają to na szczęście wspaniałe krajobrazy, kreowane przez Asimova. Jest w tym z pewnością zasługa znakomitego pióra autora. W każdym razie w Fantastycznej podróży ludzki organizm to prawdziwa kraina przygód i niezwykłości.

Bohaterowie to osoby z krwi i kości, a chociaż większość wpisuje się w pewien schemat, można zapałać do nich prawdziwą sympatią - lub nienawiścią.

więcej: http://mdunkel.blogspot.com/2014/12/podroz-w-gab-ukadu-krwionosnego.html

Jędrek | 2015-05-17
Przeczytana: 2012 rok

Świetny, świeży pomysł na powieść sf. Może nawet trochę bajkowy, ale podróż w ludzkich żyłach daje okazję do wielu ciekawych opisów. Myślę zresztą, że dzisiaj w dobie nanorobotów ze zminiaturyzowanymi kamerami jesteśmy coraz bliżsi udostępnienia takiej przygody, zwłaszcza lekarzom, którzy w ten sposób będą mogli ratować nam życie. A poza tym w powieści jak zwykle dawka emocji stosunków międzyludzkich.

| 2011-07-31
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

najpierw oglądałam film gdzieś jeszcze w latach siedemdziesiątych,który wtedy na owe czasy trzymał w niezłym napięciu.Po paru latach ,czytając książkę, nie nudziła mnie ani przez chwilę,mimo,że znałam zakończenie i w "twarzach" bohaterów widziałam aktorów z filmu.

NikiCoUmieTylkoSpac | 2013-03-31
Przeczytana: marzec 2013

Klasyka. Goście podróżują przez ciało człowieka, by uratować go przed śmiercią. Warto przeczytać i poznać początki pewnego trendu. Niemniej jednak książka się baaaardzo postarzała. Nie tylko w kwestii dość lekkiego podejścia do nauki i jej ograniczeń, ale przede wszystkim jeśli chodzi o relacje między bohaterami. Jeśli ktoś od początku nie chwytał jak skończy się sprawa między głównym bohaterem, a laseczką, albo kto okaże się zdrajcą to gratuluję, bo tylko on mógł czytać "Fantastyczną..." z prawdziwą przyjemnością.

TSr | 2010-10-01

Doskonale porusza wyobraźnię. Można by pomyśleć, ze gdybyśmy byli w stanie dowolnie pomniejszać obiekty to cała reszta z tym związanych rzeczy już była by prosta. Jednak rzeczywistość jest bardzo skomplikowana i nawet najmniejsze przeoczenie ma ogromne skutki.

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 2005 rok

Nadal super książka, z kunsztem napisana. Polecam jako klasykę SF.