List, który nigdy nie dotarł do Rosji i inne opowiadania

Wydawnictwo: Muza
historyczna

Pierwsza edycja wszystkich opowiadań Vladimira Nabokova w genialnym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (25 opowiadań) i Leszka Engelkinga (2 opowiadania).

Leszczu | 2013-02-27

Dla mnie: zaskoczenie. Pozytywne. Bardzo! Spodziewałem się dobrej lektury, a dostałem: wręcz wybitną. Praktycznie każde z opowiadań sprawiało, że podczas ich czytania czułem zarówno tę poetyckość opisów miejsc, zdarzeń i przeżyć bohaterów, jak i - niekiedy szczęśliwą - gorycz, którą nabrzmiała jest większość opowiadań. Nie wszystkie opowiadania trzymają ten sam wysoki poziom, nie znaczy to jednak, że są słabe - po prostu, są nieco gorsze. W każdym razie, żałuję, że "tylko" wypożyczyłem z biblioteki książkę. Warto przeczytać, warto... posiadać? Tak.

Calendula | 2011-09-23

Okazuje się, że Nabokov był mistrzem nie tylko powieści, ale również i opowiadań. "List..." jest zbiorem genialnym i bardzo zaskakującym (przynajmniej dla mnie). Ukazuje nam Nabokovski świat pełen piękna, ukrytego w najbardziej błahym wydarzeniu, pełen magii przenikającej zwykły świat w sposób dostępny dla każdego. Te opowiadania są pełne słodkiego czaru, ale nie pozbawionego odrobiny goryczy.

Przecudowne, przecudowne!

Melocotón | 2013-11-14

Jestem pierwszym żołnierzem opowiadań, za krótkie formy oddam życie, a z płonącego domu zabrałabym Hemingwaya i Manna, ale hmmmm... Te opowiadania są po prostu słabe. Przede wszystkim przegadane i zawiłe w sposób pretensjonalny. Oczekiwałam prozy wysokich lotów, ciekawych, nieoczywistych historii, zaskakujących bohaterów. A dostałam dziwne majaki w znakomitym - to trzeba przyznać - tłumaczeniu. Jeśli zaczynasz poznawać Nabokova - sięgnij po Adę lub Lolitę, a ten tom sobie daruj.

Tumnus | 2011-09-23

niezwykle wciągające opowiadania przepełnione realizmem magicznym

mnic313 | 2016-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mój pierwszy Nabokov, od razu się zakochałam.

bujek | 2016-07-16
Trithemius | 2016-07-08