Osama bin Laden człowiek, który wypowiedział wojnę Ameryce

Bin Laden: The Man who Declared War on America
83-7337-052-8
Osama bin Laden, terroryz
Pistacia

11 września 2001 roku światem wstrząsnęła wieść o straszliwym ataku terrorystycznym przeprowadzonym na terenie Stanów Zjednoczonych. Rząd amerykański oskarżył o ten zbrodniczy atak Osamę bin Ladena. Kim jest ów Osama bin Laden, mężczyzna, o którym mało kto słyszał, z wyjątkiem ludzi zajmujących się polityką? Osama bin Laden nie wziął się znikąd. To wykształcony człowiek, który w latach młodzieńczych postanowił zrezygnować z dobrobytu i poświęcić się dżihadowi - świętej wojnie - przeciwko niewiernym. Poznajemy jego historię na tle gwałtownie rozwijającego się ruchu fundamentalistycznego. Wspierany przez wiele państw muzułmańskich, głównie przez Iran, rośnie w siłę. Niemal w każdym poważniejszym konflikcie regionalnym bądź ataku terrorystycznym macza palce. Zaglądamy za kulisy wielkiej polityki towarzyszącej tym wydarzeniom: walce w Somalii, zamachu na prezydenta Egiptu Husni Mubaraka, wysadzeniu w powietrze ambasad amerykańskich w Nairobi i Dar es-Salaam oraz wielu innych. źledzimy rozwój kariery Osamy bin Ladena aż do dzisiaj, kiedy jest gościem afgańskich Talibów. Dla Zachodu bin Laden to terrorysta wszech czasów, dla muzułmanów - bohater. Sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponuje, oraz wsparcie, jakie mu zapewniają niektóre państwa regionu Zatoki Perskiej, wzbudzają przerażenie. A przecież dżihad dopiero niedawno się rozpoczął.

tudaria | 2014-02-10
Paweł W | 2011-11-08