Kasika Mowka

2010-04-22
978-83-08-04448-3
Kasika Mowka Terakowska Nowak

Kasika Mowka jest główną bohaterką książki autorstwa Pani
Katarzyny T. Nowak pt. '' Kasika Mowka'' to dziewczynka, którą wychowuje babcia.

Kasika ma swój indywidualny świat, w którym żyje.

Ma umiejętności logicznego myślenia, ale bez konkretnego zastanowienia się nad tym, co robi w danym momencie. Słowa dla Kasiki były, najlepszą terapią dzięki temu mogła, otworzyć się sama przed sobą tworząc wymyślone przez siebie historie.

Gdy poznajemy, z bliższa główną bohaterkę to odnosimy wrażenie, że czuje się ona zagubiona, aczkolwiek potrzebuje uczucia prawdziwej miłości, wsparcia i zrozumienia. Ma ona problem z funkcjonowaniem codziennym, okłamuje babcię, zadaje, innym ból nie zdając sobie z tego sprawy.

Jest czujną obserwatorką życia. Nie ma problemów z pamięcią. W jej oczach widoczny jest mocny ból.

Warto zaznaczyć najważniejsze role osób, które uczestniczyły i przyczyniły się do tego, że wymaga Kasika akceptacji, a nie odrzucania jej.

To książka, która do łatwych nie należy, jeśli chodzi w dokonanie jej całościowej oceny.

Za to wyciągniemy wiele wniosków dotyczących związanych z wychowaniem i zwróceniem uwagi na poszczególne etapy i aspekty w życiu dziecka istotne w jego rozwoju.

Polecam przeczytać tę książkę.

Kasika Mowka jest główną bohaterką książki autorstwa Pani

Kasika ma swój indywidualny świat, w którym żyje.

Prawdziwa, trochę bolesna, nie na każdą psychikę.

Prawdziwa, trochę bolesna, nie na każdą psychikę.

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytałam jednym tchem, wracając busem z pracy. I cóż mogę o niej powiedzieć? Wstrząsająca.

Kasika (jak sama siebie nazwała) jest (podobno) sierotą, choć nie jest tego całkiem pewna. Mieszka z nadopiekuńczą babcią, która na nic jej nie pozwala i wszystko robi za nią, pod pretekstem, że dziewczynka może zrobić sobie jakąś krzywdę. Tak naprawdę kobieta chce mieć dziecko na własność, nie chce nikim dzielić się wnuczką, więc próbuje ją jak najbardziej od siebie uzależnić. Dochodzi nawet do tego, że nastoletnia Kasika nie umie przygotować sobie jedzenia, wykąpać się, a nawet zawiązać sobie butów!
Dziewczynka nie chodzi do szkoły gdyż jest genialnym dzieckiem i uczy się w trybie indywidualnym, w domu. A, że babcia niemal nie pozwala jej wychodzić z domu i spotykać z rówieśnikami, mała jest wyalienowana i żyje jedynie w świecie książek, snów i wymyślanych przez siebie historii.
Z przerażeniem (i, tak, irytacją!) obserwujemy powolny rozkład i degenerację relacji tych dwojga bliskich sobie osób. Widzimy babcię, która ma za złe losowi, że jej mała dziewczynka małą już być przestaje. Nie rozumie dlaczego Kasika staje się takim "potworkiem", przecież ona zawsze bardzo o nią dbała.
"Kasika Mowka" to portret psychologiczny dziecka wykoślawionego psychicznie przez dorosłych. Bohaterka pod względem intelektualnym jest "chodzącą encyklopedią", ale emocjonalnie i życiowo jest całkowicie niepełnosprawna.

Co sądzę o tej książce? Może językowo i stylistycznie nie jest zbyt wybitna, ale pokłady emocji jakie ze sobą niesie, uderzają w nas niczym rozpędzona ciężarówka z dynamitem.

Czy ta historia mogłaby wydarzyć się naprawdę? Przeczytajcie i oceńcie sami. Gorąco polecam!

Kasika Mowka to powieść polskiej pisarki Katarzyny T. Nowak (córki Doroty Terakowskiej). Bohaterka jest wychowywana przez samotną babcię, która tworzy cały jej świat. Dziewczynka jest całkowicie wyizolowana, przez co w ogóle nieprzystosowana do życia w społeczeństwie. Wiadomo przecież, że dziecku potrzebny jest kontakt z rówieśnikami, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Ale Kasika nie mogła po szkole spotykać się z koleżankami, musiała prosto wracać do domu. Babka zorganizowała jej nawet indywidualny tok nauczania. Pilnowała dziewczynki nieustannie, a za chwilę spóźnienia do domu, np. po zajęciach w szkole, obrażała się, robiła wyrzuty, wywierając na niej poczucie winy.
Dodatkowo ciągle musiała się uczyć. Kasika czytała książki z biblioteki babki, pisała opowiadania i uczyła się do matury, którą zdała już w wieku 10 lat. W tak młodym wieku posiadła ogromną encyklopedyczną wiedzę, jednak nie potrafiła wykorzystać jej w życiu. Przez nadopiekuńczość nie potrafiła wykonać najprostszych czynności, takich jak zrobienie sobie kanapki, zawiązanie butów czy samodzielna kąpiel. Babka robi za nią dosłownie wszystko. Dziewczynka mimo zdanej matury (bo toż to przecież świadectwo dojrzałości!) jest całkowicie nieporadna życiowo. Jeszcze większym problemem okazuje się czas dorastania.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zostały w niej poruszone bardzo ważne problemy takie jak nieudolne wychowanie, nadopiekuńczość, wyizolowanie, nieumiejętność odnalezienia się w rzeczywistości, a tym samym podjęcia pracy, aby zapewnić sobie byt. A także problem samotności, która przykrywa nam cały świat, i przez którą nie myślimy racjonalnie. Historia ukazuje niszczącą siłę, jaką jest zazdrość, która powoli przeradza się w obsesję.
Polecam szczególnie rodzicom.

Chociaż książka jest krótka, zmęczyłam się czytaniem. Porusza trudny temat: babcia sama wychowuje wnuczkę, próbując ją uchronić przed całym światem, izolując ją od świata (nawet od pozostałych krewnych),i jednocześnie wyręczając we wszystkim i uzależniając od siebie. Dziecko, które na początku było dobre i utalentowane, staje się istotą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Nawet kiedy babcia zauważa że wychowanie wnuczki jej nie wyszło, że stała się ona "złym dzieckiem", nie próbuje tego naprawić, tylko kontynuuje izolację z obawy że utraci swoją wnuczkę. W miarę dorastania dziewczyny i starzenia się babci, obie staczają się coraz bardziej.

Książka jest męcząca, nierealna. Na przykład dziewczyna nie nauczona ubierania się, samodzielnego mycia się i sprzątania, nigdy sama nie spróbuje tego zrobić. Babcia nie może jej przebrać, to będzie spała w ubraniu. Babia nie posprzątała, to będzie brudno, bo przecież "ona nie umie sprzątać".

1974

Każdy człowiek w swoim życiu przechodzi różnorodne etapy - początkowo jest bezbronnym maleństwem, następnie uczony jest istotnych i niezbędnych umiejętności, aby w końcu w pełni móc korzystać z tego, czego się nauczył. Niestety niektórzy dorośli nie potrafią pogodzić się z upływem czasu, więc starają się za wszelką cenę uzależnić od siebie swoje dzieci bądź wnuki...

Tytułowa bohaterka wychowywana jest przez babcię - pozornie kochającą kobiecinę, pragnącą uchylić nieba swojej wnusi. Dziewczyna już jako małe dziecko potrafi czytać i pisać, a także wykazuje ponadprzeciętną inteligencję. Jednak to wszystko wydaje się niczym, ponieważ... babcia Kasiki jest chorobliwie zazdrosna o nią - stara się o indywidualny tok nauczania, nie pozwala jej nigdzie wychodzić ani zapoznawać się z innymi ludźmi, wyręcza Kasikę we wszystkich czynnościach, nawet tych, które potrafi już kilkuletnie dziecko. Tytułowa bohaterka nawet już jako miesiączkująca dziewczyna nie umie kroić chleba, nie może dotykać noża, nie potrafi robić herbaty, a nawet sprzątać czy myć się. W konsekwencji dziewczyna staje się ordynarna i niezwykle nieporadna, nieustannie oczekuje aż wszyscy będą jej usługiwać. Po wielu latach babcia w końcu zauważa, że wychowała potwora, jednak... czy nie jest już za późno?

Na tę książkę miałam apetyt od dawna. Kiedy w końcu sięgnęłam po nią, byłam przerażona relacją pomiędzy babcią a wnuczką. Obie irytowały mnie na każdym kroku, co spowodowało brak sympatii zarówno do Kasiki, jak i jej opiekunki. Początkowo próbowałam wczuć się w sytuację tytułowej bohaterki, co wywołało we mnie falę współczucia, wszak dziewczyna od zawsze była po prostu dziwna. Wydaje mi się, że dokładnie tym słowem można określić całą historię opisaną przez Katarzynę T. Nowak - "Kasika Mowka" to dziwna książka. Czytając tę, jakby nie było, wciągającą lekturę, miałam wrażenie jakby autorka tworzyła ją na siłę, a na pewno chciała zakończyć opowieść jak najszybciej.

Ta historia jest idealnym przykładem chorobliwej zazdrości o bliską osobę, co po pewnym czasie przeradza się w obsesję i przynosi ogrom szkód. Niezdrowa więź pomiędzy ludźmi to coś, co potrafi zniszczyć życie. Przedstawione wydarzenia wydają się być wręcz nierealne, ale niestety (aż strach pomyśleć) zdarzają się - oby jednak jak najrzadziej...

Przeczytałam chyba w 2013 roku i jest to książka, o której z pewnością nigdy nie zapomnę. Moja ocena i opinia tej powieści na początku była fatalna, z czasem jednak otworzyłam się na nią i dzisiaj zdobywa 8 gwiazdek, polecam!

Bezwartościowa książeczka o zaburzonej babci i sztucznie hodowanej dziewczynce...
całość opinii tu: http://moniskape.blogspot.com/2015/03/kasika-mowka-katarzyna-t-nowak.html

2037

Wstrząsająca. Brak mi słów. Nie mieści mi się w głowie, jak bardzo można ukrzywdzić kochając...

Najgorsza książka jaka czytałam. Po prostu koszmar, wprowadza w zły stan psychiczny i nie rekompensuje tego w żaden sposób. Żałuje że po nią sięgnęłam

• Polecam

Dodaj cytat z książki Kasika Mowka