Rok na odwyku. Kronika powrotu

Katarzyna T. Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
biografia wspomnienia dzienniki alkoholizm uzależnienia odwyk trzeźwość lekomania
biografia, autobiografia, pamiętnik

5.69
Sięgnęłam po książkę po przeczytaniu Jednym tchem NIENASYCONEJ. Niestety ale ta mi nie przypadła do gustu. Całkiem inny język, inne napięcie, inny styl - mam wrażenie, ze pisała ją zupełnie inna osoba.

Alkoholicy, narkomani, hazardziści, uzależnieni od komputera, sterydów, niektórzy uzależnieni od wszystkiego... Jak wytrzymać 365 dni na odwyku? Uzależniony nie widzi szkód i spustoszeń, jakie nałóg czyni nie tylko w jego życiu, ale i w życiu jego bliskich i przyjaciół. Co musi się stać, by osoba uzależniona zgłosiła się na terapię? Dlaczego zgadzają się na leczenie? Czy...

mdła, nijaka, nudna; dla mnie żywy dowód na to, że nie warto wydawać państwowe kasy na ćpunów i pijaków - jak chcą skończyć z nałogiem niech znajdą własną kasę (na prochy i wódę jakoś umieli znaleźć forsę)

Wyjscie z nałogu jest możliwe, choć bardzo trudne. Znam to z autopsji. Jednym wystarczy jednarozowy, "standardowy" (8 tygodniowy odwyk). Inni zaliczają takich kilka, kilkanaście. Czasami, jak autorka, trzeba się odizolować na rok. Wielu jednak nie jest w stanie wyjść ze szponów nałogu. Wtedy to już tylko równia pochyła w dół, na samo dno.

Bardzo dobra książka dająca nadzieję i pokazująca, że wyjscie z nałogu jest możliwe (chociaż trudne). Trzeba dać sobie pomóc i przyznać, że sami nie zawsze damy radę przejść przez trudności. Zaufajmy tym, którym na nas zależy.

Autorka oddaje wiernie cały rok leczenia odwykowego. Kolejne rozdziały noszą cyfry kolejnych dni roku liczonych wspak. Cudowna forma opisu osoby mocno uzależnionej od leków i alkoholu w kierunku osoby pewnej tego, co robi, zainteresowanej życiem i po raz pierwszy doświadczającej czym jest radość. Wskazana lektura nie tylko dla osób uzależnionych czy interesujących się...

„Rok na odwyku. Kronika powrotu”
Katarzyna T. Nowak

Na wszelki wypadek zacznę od informacji, że pojawiające się poniżej uwagi krytyczne dotyczą książki, szczególnie jej formy i stylu, NIE autorki i jej biografii, osób uzależnionych, zjawiska uzależnień czy leczenia.

A zaznaczam to, bo muszę napisać, że książka bardzo mnie rozczarowała. Sięgnęłam po nią m.in. ze względu...

Irytująca, przez 80 % książki autorka zaprzecza, że ma problem. Mam wrażenie, że do końca zależy jej na tym, żeby podkreślić jak bardzo różni się od innych uzależnionych. Ale w sumie dobrze udaje jej się oddać nastrój nudy i beznadziei na oddziale. Zniechęca do picia, to na pewno!

Subiektywna relacja autorki z rocznego pobytu na stacjonarnym odwyku. Niestety, mnie przynajmniej nie przekonuje: skoro zdecydowała się wyciąć 12 miesięcy z życiorysu i poddać się leczeniu, powinno to być równoznaczne z uświadomieniem sobie istnienia nałogu. Ale tu, mimo że autorka podkreśla, że przyznała się do problemu, robi to w sposób wybitnie nieprzekonujący....

Temat ważny, jednak książka słaba. Autorka sugeruje w trakcie pisania, że trzeźwość nie wpływa dobrze na jej umiejętności pisarskie lub że je utraciła na skutek picia. Może to być prawda, wszak widać, że „Rok na odwyku” pisany jest jakby na siłę, mozolnie i – co tu ukrywać – bez polotu.

Dyskusje

• 2018