Co by tu jeszcze...

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-190-6
Olga, Lipińska
Pistacia

Wybór najciekawszych felietonów opublikowanych przez Olgę Lipińską na łamach pisma „Twój Styl” w latach 1998-2009. Z przekornym poczuciem humoru opisuje w nich nie tylko przeobrażenia polityczne i ich wpływ na rzeczywistość, życie artystyczne i przyjaciół, ale także własne lęki i frustracje, swoją niezgodę na otaczające nas absurdy, a nade wszystko swój dom (w którym odnajduje poczucie...

Z przekornym poczuciem humoru opisuje w nich nie tylko przeobrażenia polityczne i ich wpływ na rzeczywistość, życie artystyczne i przyjaciół, ale także własne lęki i frustracje, swoją niezgodę na otaczające nas absurdy, a nade wszystko swój dom (w którym odnajduje poczucie bezpieczeństwa, o ile oczywiście nie trafi się akurat jakiś remont), także ten na Mazurach, oraz swoją najbliższą rodzinę... Olga Lipińska ciepło i serdecznie wspomina w felietonach swoich zmarłych przyjaciół - Stanisławskiego, Holoubka, Rakowskiego. Są one jej hołdem dla nich, wyrazem żalu za światem i ludźmi, których już nie ma.

[opis wydawcy]

marKiza | 2016-06-27

Żeby właściwie zrozumieć to, czym dzieli się z nami pani Olga trzeba rozumieć epokę, po której został już tylko sentymentalny ślad. Jej sceniczna działalność przypadała na czasy, gdzie pozornie błahe słowa były traktowane jako obraza systemu i bez skrupułów wykreślane czarną krechą przez cenzorów. A ona się nie bała! A ona walczyła, żeby "Ślicznie jest.." pozostawiono w programie, podczas gdy każdy wiedział, że to sarkazm i obraza majestatu! Za to cenię panią Olgę - że w czasach gdy nikomu nie było do śmiechu ona umiała ten uśmiech wywalczyć i wywołać. I to nie tylko jako twórczyni i reżyser słynnego "Kabaretu.." ale także jako współtwórca festiwali i krzewicielka kultury w każdej formie. Polka zatroskana o Polaków. Choleryczka, pracoholiczka i kobieta niezłomna! Tak jak nikt inny umie wyjaśnić, pokazać, wskazać wręcz.. uwrażliwić na wiele spraw. Jednocześnie bardzo osobista.. Otwarta na ludzi.. Domatorka.. Za to pokochałam ją i jej felietony. Nie jest to pozycja dla każdego. Ja...

Pani Olga Lipińska jest patriotką z krwi i kości. Nie boi się wytykać błędów Polakom, podchodzi do życia zdroworozsądkowo, a jednak z pewną dozą charakterystycznego dla Polaków romantyzmu. Autorka bawi się słowem, komentuje wydarzenia polityczne, a także autoironicznie opisuje życie prywatne. Podchodzi do czasów komunistycznych z sentymentem - była taka epoka i, owszem, dobrze, że już jej nie ma. Ale ludzie mieli wtedy swoje sukcesy, dobre chwile, czasami nawet najlepsze, które w obecnych czasach już się nie powtórzą. Trudy zbliżają do siebie ludzi. Warto przeczytać felietony i zapoznać się z jej spojrzeniem na świat.

Ania | 2014-02-07
moindre_effort | 2013-12-18