Zamieszkać w Bibliotece

Wydawnictwo: Dom na Wsi

Drugie, rozszerzone wydanie znakomitego tomu esejów o literaturze i sztuce czytania pióra Jana Tomkowskiego. Chociaż czytanie powinno być radością, najczęściej bywa obowiązkiem, koniecznością, częścią edukacji, snobistyczną potrzebą. Czy musimy czytać książki reklamowane w mediach? A może warto powrócić do klasyków? Jaką rolę spełnia literatura w życiu codziennym: historii obyczajów, modzie, podróżach, a nawet kuchni? Czy to możliwe, by w epoce komputerów Biblioteka pozostała naszym domem? (Z okładki)Jan Tomkowski prozaik, eseista, historyk literatury, badacz idei, profesor Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, autor m.in. Literatury polskiej (1993), Literatury powszechnej (1995), Dziejów myśli (1997) wznowionych w 2002 r. jako Historia myśli, książek poświęconych mistyce europejskiej: Juliusz Słowacki i tradycja mistyki europejskiej (1984), Mistyczny świat Williama Blake a (1993) czy Mistyka i herezja (1993,2006). Uważa się przede wszystkim za eseistę. Swoją wizję eseju przedstawia najpełniej w książkach: Juliusz Verne tajemnicza wyspa? (1987, 2005), Jerzy Stempowski (1991), Dom chińskiego mędrca. Eseje o samotności (2000), Pokolenie Gombrowicza (2001), Don Juan we mgle. Eseje o wierności (2005).

allison | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Prawdziwa gratka dla moli książkowych i wszystkich, którzy lubią czytać o książkach i ich poznawaniu.

Ten zabiór esejów czytało mi się jak felietony, z więc znacznie lżejszy gatunek, a to za sprawą pióra autora, który świetnie, z wyczuciem połączył finezyjny styl z erudycyjnym wykładem.

Jest tu mnóstwo ciekawostek literackich i nawet jeśli je znamy, z przyjemnością sobie przypominamy o dandysowskich upodobaniach Słowackiego i Wilde'a czy o wyimaginowanych podróżach Verne'a.

Autor zręcznie przechodzi od jednego tematu do drugiego, dużo miejsca poświęcając miłości do czytania, sposobom wybierania lektur, radościom i obawom czytelniczym moli książkowych.
Sporo pisze też o tematach oraz motywach, jakie popularne były w różnych epokach i pod różnymi szerokościami geograficznymi, a także o czytelniczych modach (np. boomie literatury latynoamerykańskiej w Polsce sprzed kilkudziesięciu lat), powinowactwach literatury i innych sztuk, różnicach między arcydziełem a bestsellerem...

Ciekawa pozycja. Godna polecenia zwłaszcza wszystkim molom książkowym. Ja czytałam tę książkę fragmentarycznie, wybierając interesujące mnie rozdziały i akapity.

| 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do sięgnięcia po te pozycję zachęcił mnie tytuł. Ponieważ czuję się silnie związana ze środowiskiem książkowym, postanowiłam sprawdzić, co inni mają do powiedzenia na jego temat. Publikacja Tomkowskiego wywarła na mnie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Wiadomo, niektóre eseje były mniej zajmujące od innych, z kilkoma spostrzeżeniami autora nie do końca bym się zgodziła, ale z drugiej strony teksty pana Jana dostarczyły mi wielu interesujących informacji na temat literatury oraz tytułów, które natychmiast powędrowały na półkę „Chcę przeczytać”.

Najbardziej interesujące wydały mi się rozdziały poświęcone funkcjonowaniu literatury w dzisiejszym społeczeństwie. Wyłania się z nich obraz smutnej rzeczywistości, w której dzieła minionych epok odchodzą w zapomnienie, a półki księgarń uginają się pod ciężarem bezwartościowych bestsellerów. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że niektórzy sporo tracą, nie sięgając nigdy po klasyków, lecz czy warto od razu popadać w skrajny pesymizm?...

| 2013-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Tomkowski to erudyta, dzielący się z nami swoją wiedzą oraz opinią na temat literatury i wszelkich kwestii z nią związanych. Książka napisana jest przystępnym językiem, dodatkowo każdy rozdział poprzedza interesujące wprowadzenie.
Polecam przeczytać jeśli nie dla poszerzenia spojrzenia na pewne dzieła, to dla czystej przyjemności.

Monika | 2010-11-07

witja13 | 2016-09-14