rozwińzwiń

Zamieszkać w Bibliotece

Okładka książki Zamieszkać w Bibliotece Jan Tomkowski
Okładka książki Zamieszkać w Bibliotece
Jan Tomkowski Wydawnictwo: Dom na Wsi publicystyka literacka, eseje
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Dom na Wsi
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361004004
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
957
142

Na półkach: , ,

Jan Tomkowski - eseista, prozaik, historyk literatury - szczerze opowiada o swojej miłości do literatury i o tym, jak czytanie powinno wyglądać. Tytuł zbioru esejów jest znaczący. W Bibliotece Tomkowskiego znajdują się nie tylko książki już poznane i pokochane, ale również "nasze marzenia o książkach, które dopiero przeczytamy (...),dzieła zaginione i zachowane w postaci fragmentarycznej". Biblioteka to nie konkretne miejsce. To wytwór naszej wyobraźni.
W swoich esejach autor zastanawia się nad tym, czy możliwy jest świat bez książek. Oddalamy się przecież coraz bardziej od literatury.

Tomkowski "prosi" o delektowanie się literaturą. Nie narzuca, nie podaje listy książek obowiązkowych. Boleje tylko nad tym, że w dzisiejszym świecie za dziwaka uznaje się miłośnika dawnej literatury angielskiej, a za człowieka oczytanego - amatora książek Whartona.

W siedemnastu esejach pisze m. in. o tym, że literatura XIXw. kształtowała gusta (na dowód przywołuje zjawiska werteromanii czy bajronizmu),wspomina o magicznych miastach pisarzy. Zastanawia się nad tym, czy jakiekolwiek miasto europejskie może stanowić konkurencję dla Paryża.

"Zamieszkać w Bibliotece" to wielka pochwała literatury. To hołd jej złożony. Sto dziewięćdziesiąt stron to zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że rzadko na rynku wydawniczym pojawiają się tego typu pozycje. Mądre, pełne pytań, zmuszające do myślenia, pozbawione wartkiej akcji, ale wciągające jak powieść.

Jan Tomkowski - eseista, prozaik, historyk literatury - szczerze opowiada o swojej miłości do literatury i o tym, jak czytanie powinno wyglądać. Tytuł zbioru esejów jest znaczący. W Bibliotece Tomkowskiego znajdują się nie tylko książki już poznane i pokochane, ale również "nasze marzenia o książkach, które dopiero przeczytamy (...),dzieła zaginione i zachowane w postaci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
990
629

Na półkach:

'Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli'.

Powyższy aforyzm stanowi esencję tej znakomitej publikacji. Prawda, która nie straciła nic na swojej aktualności. Zgadzam się z panią Joanną K. Rowling, która radzi, że: ''Kiedy mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy się udać do biblioteki''. Bo to prawdziwa skarbnica wiedzy. Zawsze uważałam, że dobra książka jest najlepszym przyjacielem człowieka: nigdy nas nie zawiedzie, w trudnych chwilach przyniesie prawdziwe ukojenie.

Jan Tomkowski jest historykiem literatury, w wyborny sposób opowiada nam o wspaniałościach wynikających z czytania książek. To prawdziwy erudyta, wytrawny eseista, obeznany w dziełach największych klasyków. Znam dorobek autora, ponadto czytam felietony pana prof. publikowane w tygodniku ''Angora''.

Profesor rozważa, dlaczego studiowanie wartościowych lektur nie dla wszystkich jest satysfakcjonujące. Ale naukowiec też objaśnia nam rolę literatury we współczesnym życiu i jaki jest jej związek z... modą czy kuchnią.

''Biblioteka nie jest luksusem, tylko jedną z życiowych potrzeb''.

Każdy z tekstów zawiera rozmaite i równie interesujące wzmianki na temat naszych ulubionych twórców, pisarzy, poetów. Istotny jest fakt, że autor kładzie nacisk na nieustanne pogłębianie wiedzy, pochłanianie nowych pozycji. Jan Tomkowski sporo miejsca poświęca molom książkowym (nie jest nas tak mało, jakby się mogło wydawać),którzy nie wyobrażają sobie dnia bez cudownej towarzyszki, jaką jest książka.

Ukontentowaniem rozważań jest pytanie o przyszłość bibliotek, zwłaszcza w dobie komputerów. Dostrzegalny jest niepokój.

Jest jednak coś w tym tomie, co smuci. Mianowicie chodzi o stan niewiedzy młodych ludzi. Otóż z opowieści profesora wynika, że Mitologia Jana Parandowskiego to utwór z... epoki starożytnej. Dalej jest jeszcze lepiej, w Mistrzu i Małgorzacie dopatrzono się satanizmu. Aż chciałoby się pouczyć młodzież cytatem: Kończ waść, wstydu oszczędź.

Z niektórymi tezami tego neofity można polemizować, ale to tylko szczegół.

Czy z czytaniem książek jest aż tak źle, jaki widzi to Jan Tomkowski? Nie jest, o czym można się przekonać w codziennych sytuacjach; w komunikacji ciągle spotykamy ludzi skoncentrowanych na czytaniu. Również tych ambitniejszych rzeczy.

'Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli'.

Powyższy aforyzm stanowi esencję tej znakomitej publikacji. Prawda, która nie straciła nic na swojej aktualności. Zgadzam się z panią Joanną K. Rowling, która radzi, że: ''Kiedy mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy się udać do biblioteki''. Bo to prawdziwa skarbnica wiedzy. Zawsze uważałam,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

Prawdziwa gratka dla moli książkowych i wszystkich, którzy lubią czytać o książkach i ich poznawaniu.

Ten zabiór esejów czytało mi się jak felietony, z więc znacznie lżejszy gatunek, a to za sprawą pióra autora, który świetnie, z wyczuciem połączył finezyjny styl z erudycyjnym wykładem.

Jest tu mnóstwo ciekawostek literackich i nawet jeśli je znamy, z przyjemnością sobie przypominamy o dandysowskich upodobaniach Słowackiego i Wilde'a czy o wyimaginowanych podróżach Verne'a.

Autor zręcznie przechodzi od jednego tematu do drugiego, dużo miejsca poświęcając miłości do czytania, sposobom wybierania lektur, radościom i obawom czytelniczym moli książkowych.
Sporo pisze też o tematach oraz motywach, jakie popularne były w różnych epokach i pod różnymi szerokościami geograficznymi, a także o czytelniczych modach (np. boomie literatury latynoamerykańskiej w Polsce sprzed kilkudziesięciu lat),powinowactwach literatury i innych sztuk, różnicach między arcydziełem a bestsellerem (zabawnie wyjaśnia np. dlaczego książki Whartona czy Coelho przez niektórych są odbierane jako literackie klejnoty wszech czasów).

Tomkowski ciekawie zestawia twórczość pisarzy amerykańskich i europejskich, przypominając, że "ojcowie" literatury zza oceanu pochodzili przecież ze Starego Kontynentu; interesująco pisze o "czeskości" literatury naszych południowych sąsiadów, o związkach i różnicach największych europejskich dzieł.

Zabawne (ale i przerażające) są fragmenty, w których autor w formie anegdot przywołuje przykłady niewiedzy współczesnych studentów nauk humanistycznych, dla których "Mitologia" Parandowskiego to wybitna książka z okresu ...starożytności, zaś "Mistrz i Małgorzata" to przykład satanistycznej powieści.

Dużo można by pisać o esejach Tomkowskiego, lepiej jednak je po prostu przeczytać. Ostrzegam jednak, że to bardzo wciągająca lektura - ja chciałam czytać po rozdziale dziennie, ale wczoraj połknęłam całość jednym tchem:).

Prawdziwa gratka dla moli książkowych i wszystkich, którzy lubią czytać o książkach i ich poznawaniu.

Ten zabiór esejów czytało mi się jak felietony, z więc znacznie lżejszy gatunek, a to za sprawą pióra autora, który świetnie, z wyczuciem połączył finezyjny styl z erudycyjnym wykładem.

Jest tu mnóstwo ciekawostek literackich i nawet jeśli je znamy, z przyjemnością...

więcej Pokaż mimo to

avatar
655
162

Na półkach: , , ,

Ciekawa pozycja. Godna polecenia zwłaszcza wszystkim molom książkowym. Ja czytałam tę książkę fragmentarycznie, wybierając interesujące mnie rozdziały i akapity.

Ciekawa pozycja. Godna polecenia zwłaszcza wszystkim molom książkowym. Ja czytałam tę książkę fragmentarycznie, wybierając interesujące mnie rozdziały i akapity.

Pokaż mimo to

avatar
1081
108

Na półkach:

http://godsavethebook.blogspot.com/2010/10/dyskoteka-czyli-maraton-szkolny-ksiazki.html

http://godsavethebook.blogspot.com/2010/10/dyskoteka-czyli-maraton-szkolny-ksiazki.html

Pokaż mimo to

avatar
32
1

Na półkach:

Wspaniała książka!

Wspaniała książka!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    164
  • Przeczytane
    92
  • Posiadam
    13
  • Książki o książkach
    8
  • Ulubione
    3
  • 2014
    3
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Biblioteka
    3
  • O książkach i czytaniu
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zamieszkać w Bibliotece


Podobne książki

Przeczytaj także