Zniszczone dzieciństwo

Broken
przemoc, dziecko, rodzina, molestowanie
literatura faktu
Lemma

Shy Keenan już we wczesnym dzieciństwie poznała, co to piekło na ziemi. Skrzywdzili ją ludzie, którzy powinni kochać swoje dziecko i się o nie troszczyć. Rodzice. Dorośli. Opiekunowie. Doświadczenia Shy są tak straszne, że trudno o nich myśleć bez bólu, a co dopiero z nimi żyć. A jednak ta poniżana, bita, gwałcona i pozostawiona na pewną śmierć dziewczynka nie tylko znalazła w sobie siłę, by przeżyć, ale i by zacząć wszystko od nowa i wymierzyć sprawiedliwość. Udowodniła, że nawet najgorsza trauma może stać się punktem wyjścia do czegoś dobrego. Dziś pomaga innym krzywdzonym dzieciom uporać się z demonami przeszłości

Agnieszka | 2014-01-02
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Nie ma tu się co dużo rozpisywać... książka wstrząsająca jak większość z serii pisane przez życie. Powala mnie brak pomocy ze strony odpowiednich organów, oraz to jak opieka społeczna mogła uznać że to małe bezbronne dziecko jest tu winne! Kto o zdrowych zmysłach mógłby uwierzyć w to, że kilkuletnie dziecko prowokuje dorosłych mężczyzn do sexu! Nie mieści mi się to w głowie. Mimo wszystkich okropności jakie przyniósł jej los, Shy nie poddała się. Założyła rodzinę oraz pomaga krzywdzonym dzieciom, za co bardzo ją podziwiam.

kasandra_85 | 2011-06-22
Przeczytana: czerwiec 2011

sheina_3 | 2013-10-25

smutna książka,15 lat więzienia dla tego zboczeńca to kara za mała jak dla mnie.Zniszczyli jej dzieciństwo które powinno być wesołe a nie smutne i pełne łez,przeszła piekło a jednak znalazła siłę by pokazać wszystkim że po tak strasznym dzieciństwie można zacząć życie od początku z kochającą rodziną która zawsze będzie przy tobie trudnych chwilach.Polecam ksiązkę!!!

jjon | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Chyba nigdy nie czytałam tak poruszającej książki. Jestem wstrząśnięta do głębi.

Początkowa nota od Redakcji zawiera informację, która wyjaśnia, że zastanawiano się, czy tę książkę opublikować. Nie dziwię się jednak ani trochę, że nie odstąpiono od tego zamiaru, bo milczenie i unikanie tematu nie jest rozwiązaniem. Takie rzeczy się dzieją. Wydaje mi się, że zostały opisane i tak w możliwie najdelikatniejszy sposób. A jeśli można zrobić coś, żeby przynajmniej w jakimś stopniu powstrzymać zło wyrządzane bezbronnym dzieciom i być wyczulać ludzi na istnienie zjawiska pedofilii, to każde działanie jest działaniem na korzyść nękanych dzieci.

Shy Keenan jednak zdobyła się na odwagę, by „przemówić”, mając na względzie los molestowanych dzieci. To, co uderzyło mnie najbardziej to już nawet nie całe opisywane zło, ale fakt, że Shy Keenan, która od zawsze tkwiła w zdegenerowanym środowisku, bo przyszła na świat w takiej rodzinie, zdołała się z wyrwać z tego bagna. Poraniona do granic...

betina360 | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Ksiazka jest mocna do bolu i bardzo porusza.To co przeszla mala Shy od 3 roku zycia jest niewyobrazalne.Molestowana i gwalcona przez ojczyma i jego kolesi. Otumianiana lekami abu nie widziala jak straszne rzeczy robia jej dorosli ludzie.Do tego matka wiedziala i nic z tym nie robila a jeszcze bila to biedne dziecko. Wiedziala o tym opieka i policja a takrze lekarze i tez nikt nie pomogl temu dziecku.Najbardziej mnie bolalo i az krzyrzalam gdy zachorowala ta matka ze ta biedna dziewczynka jej pomaga i sluzy .Za co pytalam przeciez ona jest takim samym potworem jak ten ojczym.Smutne jest to ze dopiero jako dorosla kobieta doczekala sie skazania pedofilow i to tez jak dla mnie za male kary dostali.Jak na zniszczenie dziecinstwa tej dziewczynki to zbyt malo osob ktore byly za to odpowiedzialne poniosly kare.Czytanie tej ksiazki bardzo boli i chce sie nie tylko plakac ale i krzyczec ludzie dlaczego nikt nie widzi i nikt nie pomoze temu dziecku wyrwac sie z tego piekla.Dla mnie osobiscie...

Ewelina | 2012-02-08
Przeczytana: luty 2012

Wzruszająca opowieść o dziewczynce która została skrzywdzona przez ludzi którzy powinni ja kochać i troszczyć się o nią.Poniżana bita i gwałcona przez rodziców i opiekunów.Znalazła jednak w sobie siłę aby przetrwać.

Pokrecona | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać książkę "Zniszczone dzieciństwo" i jestem w szoku jak postępują władze,które mają nas chronić i pełna obrzydzenia dla ludzi pokroju ojczyma bohaterki.Jak dorosły człowiek swoimi czynami może zburzyć całe życie dziecka?!
Przecież on ma je chronić- a nie kraść niewinność.Ma zapewniać miłość i opiekę- a nie gwałcić i sprzedawać za alkohol czy inne używki.Jak można molestować dziecko które ma zaledwie trzy lata?
Gdy czyta się przygody Shy nie można zostać obojętnym na to, co ona miała w dzieciństwie.Jak starała się walczyć i jak zrobili z niej osobę upośledzoną ,wykolejoną a nie ofiarą przemocy we własnym domu.
Patrząc na dziecko z okładki serce się kraje,wiedząc,że jest to książka pisana przez kobietę ,która przeszła przez to piekło osobiście.Wspomnienia opisane wstrząsają ciałem,duszą i sercem.Morze łez jakie wylałam warte jest tej opowieści,gdyż daje do zrozumienia,że obok nas, może też dzieje się coś takiego,że trzeba być bardziej...

Lennves | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

To moja druga książka z serii "Pisane przez życie" zaraz po "Czekając na anioły".Przed chwilą skończyłam "Zniszczone dzieciństwo" i jestem wstrząśnięta. Trudno jest mi nie płakać nad losem małej dziewczynki, która zamiast szczęśliwego dzieciństwa przeżyła prawdziwy koszmar - brak miłości ze strony matki, wykorzystywanie przez ojczyma i jego kompanów.
Głos dziecka nieważne jak szczery nie zawsze jest słyszalny i właśnie o tym jest ta książka. Mała Shy starała się krzyczeć głośno - powiedziała o "strasznych rzeczach" matce, której była całkowicie obojętna, bo jeśli nie pomagała w zdobywaniu funduszy była bezużyteczną, wkurzającą gówniarą, kobiecie z opieki społecznej - która nie poświęciła jej zbyt wiele uwagi, dla której była kłamczuchą i innym, którzy byli głusi na wołanie dziewczynki.
Autorka przedstawia nam swoją historię bez owijania w bawełnę, nie stara się koloryzować czy zatajać przed nami wstydliwe fakty. Mamy tu obraz podzielonej rodziny, braku akceptacji i wsparcia przez...

Ewa | 2010-09-19
Przeczytana: wrzesień 2010

Kolejna, po "Skrzywdzonej" Cathy Glass pozycja, która mną wstrząsnęła. Mała Karen nie wiedziała, czym jest prawdziwe dzieciństwo - matka nigdy jej nie kochała, ojciec odszedł usiłując wcześniej podpalić dom, zaś ojczym wykorzystywał ją seksualnie; mało tego - sprzedawał ją także swoim kolegom. Dziewczynka rzadkie chwile szczęścia spędzała ze swoimi dziadkami oraz ciocią Pat i wujkiem Kenem.

Książka jest tym bardziej poruszająca, że Karen próbowała przełamać milczenie - jednak zarówno służby mundurowe jak i opieka społeczna zamknęły się na nią, co więcej - uznały ją za opóźnioną w rozwoju i rozwiązłą seksualnie na tyle, aby prowokować starszych od siebie mężczyzn. Pozbawiona jakiegokolwiek wsparcia (jej młodsza siostra zaprzeczyła ze strachu, gdy zapytano ją czy Stanley wykorzystuje ją seksualnie) trafia kolejno do kolejnych placówek opiekuńczych, gdzie także nie spotyka jej nic dobrego.

Karen na szczęście, mimo emocjonalnych skaz udało się wyjść z tej traumy w miarę cało. Dziś...

sibidilla | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Książka wstrząsa treścią, okładką i tym, że instytucje które powinny pomagać dzieciom takiej pomocy nie udzielają. Czytając książkę zastanawiałam się, czy niekompetencja pracowników placówek opiekuńczych wynika z braku zaangażowania czy tego, że temat molestowania dzieci jest do tej pory tematem tabu.